×

احتمال افزایش روزهای مثبت بورس در اسفند

 • کد نوشته: 240750
 • ۰۱ اسفند ۱۴۰۲
 • ۰
 • هرچند که کارشناسان دیگر امیدی به تکرار سناریوی هرساله افزایش بازدهی بورس در اسفند ندارند اما پیش بینی می کنند که تعداد روزهای سبز در آخرین ماه سال نسبت به قرمزها برتری داشته باشد.
  احتمال افزایش روزهای مثبت بورس در اسفند
 • فاطمه حاجعلی، تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه شاخص‌کل بورس دو روز آخر بهمن را خوب و با انگیزه آغاز کرد و با رشد همراه بود، گفت: متاسفانه بهمن ماه تعداد کثیری از سهام شرکت‌ها با افت مواجه شدند و به‌جز تعدادی سهام بازیگرمحور، بقیه سهم‌‌‌‌‌ها حال و روز خوشی نداشتند. همچنین در این ماه علاوه‌بر بازده منفی، با افت ارزش معاملات و رکود نیز همراه بود و به‌نظر می‌رسد که این رکود و ارزش معاملات فعلا پایین نگه داشته شود. حتی با وجود روزهای مثبت گذشته هنوز سهامداران انگیزه کافی برای ادامه‌دادن در این بازار را ندارند و یک نااطمینانی به روند فعلی دیده می‌شود. البته بسیاری اعتقاد دارند که در ابتدای روندهای برگشتی معمولا چنین چیزی را شاهد هستیم و این موضوع طبیعی است.

  وی ادامه‌داد: در حال‌حاضر بازار روند متعادل و فرسایشی دارد؛ یعنی امکان دارد امروز بازار متعادل رو به مثبتی را شاهد باشیم اما با یک بازار متعادل رو به پایین روبه‌رو شویم. فعلا ارزش معاملات بالا نیست، اما درصورتی‌که اخبار و رویداد‌‌‌‌‌های مثبت در بازار منتشر شود، رشد پیدا می‌کند. امیدواری‌‌‌‌‌های بازار به تغییر و اتفاقات مثبت زیاد است به‌خصوص اینکه هم‌اکنون در کنار جو روانی بهبود بازار، امیدواری‌‌‌‌‌ها به رشد شاخص در ماه پایانی سال ‌و در کنار آن نگاه تکنیکال و چارتیستی به آن اضافه شده‌است، چراکه بسیاری از تکنیکالیست‌‌‌‌‌ها معتقدند فارغ از تحولات بنیادی، بازار در نقاطی قرارگرفته که همیشه در این نقاط یک برگشت حتی موقت را شاهد خواهیم بود.

  حاجعلی ‌افزود: از همین‌رو بسیاری از چارتیست‌‌‌‌‌ها به‌دنبال بهانه‌‌‌‌‌ای برای برگشت بازار و شناسایی نقطه‌عطفی روی نمودار هستند. لغو عرضه اولیه یا کنترل بازارگردان‌ها اقدامات اولیه خوبی برای خروج از بحران و حمایت از بازار است، اما به اخبار قوی‌‌‌‌‌تری برای ادامه رشد بازارسرمایه احتیاج است. بازار سرمایه در نقطه ارزندگی و جذاب قرار دارد، به شرطی که انگیزه و عاملی که بتواند رشد بازار را رقم بزند، از طرف مسوولان برای سهامداران رقم بخورد.

  این تحلیلگر بورسی عنوان کرد: در حال‌حاضر اکثر سهامداران به دلیل برخی از تصمیمات نهاد ناظر و سیاستگذار با ناامیدی به این بازار نگاه می‌کنند و باعث قطع امید آنها از این بازار شده است. البته این را هم باید گفت که سهامداران فعلا در نقطه احتیاط هستند. برخی از کارشناسان معتقدند که با رفتن خودرو انگار خون از رگ‌‌‌‌‌های بازار رفته و حالا بازگشت خودرو می‌تواند سرآغاز حرکت و سروسامان گرفتن بازار شود. در نهایت پیش‌بینی می‌شود که بازار همچنان متعادل حرکت کند و در بسیاری از روزهای اسفندماه شاهد رشد بازار باشیم.

  منبع: دنیای اقتصاد
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *