×

ایرباس قراردادی که در زمان برجام با ایران بسته بود را به صورت رسمی لغو کرد

 • کد نوشته: 236917
 • ۲۶ دی ۱۴۰۲
 • ۰
 • ایرباس به صورت رسمی قرارداد خود با ایران را لغو کرد.
  ایرباس قراردادی که در زمان برجام با ایران بسته بود را به صورت رسمی لغو کرد
 • بعد از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ میلادی و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر قرارداد خرید و تهیه ۲۰۰ فروند هواپیما را با برخی هواپیماسازهای جهان همچون بوئینگ آمریکا، ایرباس اروپا و شرکت فرانسوی- ایتالیایی ای‌تی‌آر به امضا رساند. یکی از این قراردادها، مربوط به واردات ۱۰۰ هواپیمای ایرباس بود که در نهایت تنها سه عدد ایرباس وارد کشور شد و حالا از سوی ایرباس خبر رسمی لغو قرارداد برای واردات باقی هواپیماها منتشر شده است.

  فلایت گلوبال به‌تازگی در گزارش خود اعلام کرد توافق تاریخی شرکت هواپیمایی ایران ایر برای ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، از فهرست سفارش‌های این سازنده هواپیمایی اروپایی حذف شده است. این سفارش در سال ۲۰۱۶ پس از امضای توافق برجام و رفع تحریم‌ها، داده شده بود. شرکت ایران ایر برای ۹۸ فروند جت شامل ۱۶ فروند مدل A۳۵۰-۱۰۰۰s و ۲۸ فروند مدل A۳۳۰-۹۰۰s و همچنین هشت فروند مدل A۳۳۰-۲۰۰s به همراه ۳۲ فروند A۳۲۰neos، هشت فروند A۳۲۱s و ۶ فروند A۳۲۰s سفارش داده بود.

  همچنین ۲ فروند A۳۳۰-۲۰۰s که در ابتدا قرار بود به شرکت آویانکا تحویل داده شود، به این شرکت هواپیمایی اختصاص یافته بود. اما در حالی که ۲ فروند A۳۳۰-۲۰۰s و یک فروند A۳۲۱ به ایران ایر تحویل داده شد، ۹۷ فروند هواپیمای دیگر پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸، در فهرست سفارش‌های انباشته ایرباس باقی ماندند. کامل شدن توافق ایرباس، به دریافت مجوز صادرات از سوی دولت آمریکا مشروط بود، زیرا در ساخت هواپیماهای ایرباس، قطعات ساخت آمریکا به کار رفته است.

  آمار سفارشات انباشته ایرباس برای سال ۲۰۲۳ که به تازگی منتشر شده است، نشان می‌دهد این ۹۷ فروند هواپیما که قرار بود به ایران‌ایر تحویل داده شوند، حذف شده‌اند. بر اساس گزارش فلایت گلوبال، اصلاحات صورت‌گرفته برای ایران‌ایر، معادل ۴۰ درصد از ۲۲۵ مورد سفارش لغوشده توسط ایرباس در سال میلادی گذشته است و روی سفارش‌ها برای خانواده A۳۳۰neo تاثیر می‌گذارد که به هشت فروند کاهش پیدا کرد.

  پولی بابت خرید ایرباس پرداخت نشده است

  در این راستا، حسام قربانعلی – مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران- در گفت‌وگو با ایسنا درباره لغو قرارداد ایرباس با ایران‌ایر گفت: قرارداد بین ایران‌ایر و ایرباس برای واردات ۱۰۰ فروند هواپیما بعد از برجام امضا شده بود اما هیچ پولی برای آن پرداخت نشده بود و ما فقط ثبت سفارش کرده بودیم.

  وی ادامه داد: این ثبت سفارش زمانی معتبر بود که برجام باشد؛ زمانی‌که آمریکا به‌صورت یک‌جانبه در سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شد و برجام به حالت تعلیق درآمد، این قرارداد هم معلق شد و چند سالی معلق بود تا اینکه حالا به‌صورت رسمی نامه زدند که قرارداد کنسل شده است.

  مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: این موضوع در متن قرارداد گنجانده شده بود که هر مجموعه‌ای به‌صورت یک‌طرفه می‌تواند قرارداد را لغو کند و حالا ایرباس این قرارداد را به‌صورت رسمی لغو کرده است.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *