بانک مرکزی آمار تسهیلات اعطایی تا پایان دی ماه را منتشر کرد/ افزایش ۲۷ درصدی مجموع تسهیلات پرداختی


از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۳ هزار و ۵۰۸ میلیارد تومان معادل ۸۱.۴ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۸.۶ درصد به مصرف‌کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۰ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ می‌باشد. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲ هزار و ۶۵۳ هزار میلیارد تومان معادل ۷۵.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۳۲۱ هزار میلیارد تومان معادل ۴۰.۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ معادل یک هزار و ۴۲ همت بوده که حاکی از تخصیص ۳۹.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲ هزار و ۶۵۳ همت) است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، از یک هزار و ۲۷۷ همت تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۱.۶ درصد آن (مبلغ یک هزار و ۴۲ همت) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی بانک‌ها به تأمین منابع برای این بخش در سال ۱۴۰۲ است.

تسهیلات خرد (کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان)

از کل تسهیلات پرداختی در دوره یاد شده، مبلغ یک هزار و ۱۵ همت معادل ۲۳.۶ درصد به صورت تسهیلات خرد اعطا شده است. همچنین مبلغ ۸۳ همت نیز در قالب کارت‌های اعتباری انجام شده است که با احتساب این مبلغ، کل تسهیلات پرداختی خرد (کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان) به مبلغ یک هزار و ۹۸ همت معادل ۲۵ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود.

با توجه به اینکه تسهیلات پرداختی در قالب کارت‌های اعتباری نیز در بخش خانوار پرداخت شده است، سهم بخش خانوار از ۱۸.۶ درصد در جدول ۱، به ۲۰.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی افزایش می‌یابد (جدول۲).

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *