بخش عمده خسارت وارد شده به سیستان و بلوچستان به کدام نواحی بوده است ؟


محمد حسن یادگارزایی امروز سه شنبه در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده جنوب استان در خصوص تمهیدات اندیشه شده و کمک های بخش کشاورزی برای مناطق سیل زده و جبران خسارات وارده به کشاورزان افزود: بارندگی اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان به دلیل رگباری بودن خسارت زیادی به زیر ساخت‌های بخش کشاورزی این استان وارد کرده بطوریکه برآورد اولیه نشان از خسارت هفت هزار میلیارد ریالی به این بخش دارد.

وی ادامه داد: بخش عمده این خسارت ها به جاده بین مزارع، آب بندها، هوتک ها، قنوات، اراضی کشاورزی، زیرساخت‌های شیلاتی و راه‌های عشایری است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این سازمان برای جبران خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی در گام نخست و به فوریت اقداماتی نظیر تامین های نهاده های دامی، تهیه بذر سورگوم و ماش و توزیع بین کشاورزان و تهیه کشت نهال بافت موز و خرما را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در این راستا علوفه های دامی نظیر کاه در قالب ۱۰ خودروی سنگین تهیه و در چند روز آینده به مناطق درگیر سیلاب سیستان و بلوچستان اعزام می شود.

یادگارزایی تصریح کرد: همچنین با توجه به خسارت بارندگی های اخیر به مزارع کشاورزی نظیر گندم و هنداونه مقرر شد برای جبران این خسارت ها و از سوی دیگر فراهم بودن بستر برای کشت ماش و سورگوم بذر این محصولات تهیه و بین کشاورزان توزیع شود تا بخشی از خسارت های وارده این بخش جبران و بستر تولید به فوریت فراهم شود.

وی بیان کرد: همچنین با توجه آسیب قابل توجه به باغات استان بویژه موز و نخلستان ها تصمیم بر این شد نهال کشت بافت آنها تهیه و در اختیار کشاورزان آسیب دیده قرار داده شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین در بخش زیرساختی با توجه به بروز صدمات قابل توجه به راه‌های بین مزارع کشاورزی، قنوات و هوتک ها مقرر شد راه اندازی و تعمیر آنها به فوریت به صورت امانی و با استفاده از ظرفیت های موجود این سازمان در شهرستان های مختلف انجام شود.

وی تصریح کرد: همچنین تعدادی اداوات مهم راه سازی به صورت کوتاه مدت برای راه‌اندازی مجدد جاده‌های بین مزارع و بندسارها اجاره و به مکان‌های حیاتی موردنیاز اعزام شدند تا هر چه سریع تر مشکلات این حوزه مرتفع شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *