بزرگ‌ترین سهامداران حقوقی بازار سرمایه را بشناسید


سهامداران شرکت های بورسی را می توان به ۲ دسته حقیقی و حقوقی تقسیم کرد. منظور از سهامدار حقوقی، سازمان و یا شرکتی است که ویژگی های منحصر به فرد یک نهاد حقوقی از جمله اساسنامه، هیئت مدیره و… را دارد. در واقع، یک سهامدار حقوقی با در نظر گرفتن اهداف سازمانی و مقدار سرمایه ای که در اختیار دارد، خرید و فروش های خود را در بازار سرمایه انجام می دهد. از طرف دیگر، وقتیکه صحبت از سهامدار حقوقی در بازار سرمایه می شود، معمولا نهادهایی با مقدار سرمایه زیاد در ذهن افراد ترسیم می گردد؛ که البته در بسیاری از مواقع نیز این پیش فرض درست می باشد. با توجه به اهمیت عملکرد سهامداران حقوقی در بازار سرمایه، در این مقاله قصد داریم بزرگترین سهامداران حقوقی بورس که نقش پر رنگی در روند معاملات دارند را معرفی کنیم.

معمولا به نهاد حقوقی و یا شخص حقیقی که بیش از یک درصد سهام شرکتی را در اختیار داشته باشد، سهامدار عمده گفته می شود. سهامداران عمده اهداف معاملاتی خاص خود را دارند و نمی توان نحوه عملکرد آن ها را با معامله گران خرد مقایسه کرد.

به عنوان مثال، در تابلوی معاملاتی سهام یک شرکت مشاهده می شود که یک فرد حقیقی خریدهای سنگینی را انجام داده است؛ اما به طور قطعی نمی توان گفت که حتما سهام مورد نظر ارزنده است که این شخص حقیقی چنین خریدهایی را انجام داده است؛ چراکه ممکن است این فرد با هدف در اختیار گرفتن یک صندلی مدیریتی در هیئت مدیره اقدام به خرید کرده باشد. بنابراین، هدف و نوع معاملات سهامداران عمده و خرد می تواند تفاوت های زیادی داشته باشد.

از طرف دیگر، شرکت و نهادهای حقوقی بسیار زیادی در بازار سرمایه وجود دارند که نحوه عملکرد و نوع فعالیت آن ها در بازار می تواند نقش تعیین کننده ای در بازار داشته باشد؛ چراکه میزان دارایی تحت مالکیت آن ها و همچنین مقدار سرمایه ای که در اختیار دارند، بسیار چشمگیر است و اگر فردی قصد دارد به طور حرفه ای در این بازار فعالیت کند، باید خرید و فروش های این نهادهای حقوقی را زیر نظر بگیرد.

از جمله بزرگترین سهامداران حقوقی فعال در بازار سرمایه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سازمان تامین اجتماعی
  • سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح
  • سهام عدالت
  • صنایع پتروشیمی خلیج فارس
  • بانک پاسارگاد
  • بانک سپه
  • فولاد مبارکه اصفهان
  • صندوق بازنشستگی نفت
  • ستاد اجرایی فرمان امام
  • صندوق بازنشستگی کشوری

چند نکته در مورد بزرگترین سهامداران حقوقی در بازار سرمایه

در خصوص بزرگترین سهامداران حقوقی در بازار سرمایه، ذکر چند نکته لازم است؛ که در ادامه مقاله به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

نکته ۱: توجه داشته باشید که این ۱۰ شرکت و نهاد نامبرده شده، حدود ۳۹ درصد از کل دارایی بازار سرمایه را در اختیار دارند؛ بنابراین، نوع معاملات این شرکت ها می تواند بسیار مهم باشد.

نکته ۲: سازمان تامین اجتماعی که در صدر لیست بزرگترین سهامداران حقوقی بازار سرمایه قرار دارد، ۸/۹۳ درصد از کل بازار را در اختیار دارد. از جمله شرکت هایی که سازمان تامین اجتماعی به عنوان سهامدار عمده آن ها فعالیت می کند، می توان به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) اشاره کرد.

نکته ۳: در رده دوم فهرست بزرگترین سهامداران حقوقی بازار، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح قرار دارد که حدود ۶/۴۸ درصد از دارایی های موجود در بازار سرمایه را در اختیار گرفته است.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *