×

بورس محکوم به رشد و انطباق با دلار است

 • کد نوشته: 238489
 • ۱۰ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • یک کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد که در صورت ادامه دار بودن رشد دلار ، بورس مجبور به رشد و انطباق با قیمت های فعلی ارز است.
  بورس محکوم به رشد و انطباق با دلار است
 • محمد خبری‌زاد، تحلیلگر بازار سرمایه ضمن موافقت با این فرضیه که بازار سرمایه در نهایت به‌دنبال رشد دلار، رشد خواهد کرد، گفت: بعد از اتفاق‌هایی که هفته گذشته در صنعت پالایش رخ‌داد و دولت ابلاغیه جدیدی در رابطه با نحوه محاسبه نرخ خرید و فروش فرآورده‌های نفتی به پالایشگاه‌ها داد، بازار با اینکه در آن زمان کاملا پتانسیل رشد را داشت دچار نزول شد و سرمایه‌گذاران بیش از پیش از سیاستگذار و رفتار او ترسیدند و از بازار گریزان شدند؛ به همین دلیل چند روز منفی را در هفته گذشته داشتیم و اواخر هفته این‌ درصد کمتر شد. در سه روز اخیر هم تقریبا بازار متعادل بود اما نکته این است که واقعا اعتمادی در بازار نیست. وی ادامه داد: اما به‌نظر می‌رسد اگر دلار در بازار آزاد در همین نرخ‌ها تثبیت شود، بازار محکوم به رشد خواهد بود، حتی اگر این رشد بعد از رشد سایر بازارها باشد. در حال‌حاضر شاهدیم که نرخ‌ها در بازارهای موازی رشد را به ثبت رسانده‌اند و احتمالا نرخ مسکن هم شاهد رشد خواهد بود. برای روزهای آتی و بعد از رشد بازارهای موازی شاید این رشد در بازار سرمایه هم اتفاق بیفتد.

  خبری‌زاد با تاکید بر اینکه دلیل اصلی عدم‌رشد و بی‌رمقی بازار عدم‌اعتماد است، گفت: این موضوع باعث‌شده به‌رغم اینکه دلار در بازار آزاد رشد کرده، بازهم حجم معاملات در بازار سهام زیاد بالا نباشد و پول جدیدی وارد بازار نشده‌است اما فکر می‌کنم در صورت ثبات این قضیه بازار محکوم به رشد است تا حداقل بخشی از بازدهی دلاری را نصیب سرمایه‌گذار کند.این تحلیلگر گفت: هرچند که واقعا سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌ترسد و حق هم دارد چون بورس تنها بازاری است که رشد آن کنترل می‌شود و متاسفانه به این نتیجه رسیده که این بازار قابل دخالت‌ترین بازار است و فعلا می‌ترسد به این سمت بیاید، اما به‌نظر من رشد بالاخره آغاز می‌شود و دلیل اینکه تا الان رخ نداده، همین عدم‌اطمینان است.

  منبع: دنیای اقتصاد
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *