بورس چهارشنبه با ترس از جنگ کار خود را آغاز خواهد کرد


در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۸ هزار و ۲۹ واحد ریزش کرد و به رقم ۲ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۹۶۹ واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن ۴ هزار و ۸۰۱ واحد پایین آمد و در رقم ۷۶۱ هزار و ۶۵۱ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس ۱۷۶ واحد افت کرد و به رقم ۲۶ هزار و ۳۳۲ رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز کاهش هزار و ۲۷۵ واحدی داشت و به سطح ۱۴۰ هزار و ۱۶۸ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌‌شنبه، ۳۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت افست (چافست)، شرکت لیزینگ پارسیان (ولپارس) و شرکت لیزینگ کارآفرین (ولکار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت عمران و توسعه شاهد (ثعمرا)، شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ) و شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان (کرومیت) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کساوه (شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا)، پردیس (شرکت سرمایه گذاری پردیس) و خلنت (شرکت لنت ترمز ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار (کمرجان)، شرکت داروسازی آوه سینا (داوه) و شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، ۴۹ نماد صف خرید داشتند و ۳۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۴۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۴۶ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۱۴ درصدی به ۸۴۲ میلیارد تومان رسید.

021026

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات آخرین روز هفته می‌روند که دیروز دامنه ریزش شاخص بلندتر شد.

شاخص کل بورس تهران با پیشرانی نمادهای فولاد، فملی، خودرو، وغدیر و شپنا ریزش کرد و شاخص هم وزن نیز با نرخ بیشتری ریزش کرد.

همچنین دیروز تعداد نمادهای قرمزپوش بیشتر بود.

دیروز برای چهارمین روز پول حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن ۴۱۶ میلیارد تومان بود که نسبت به روز دوشنبه رشد ۸۶ درصدی داشت. نمادهای وخارزم، خودرو، شبندر، شتران، فولاد، فصبا، خفولا، وکغدیر، شستا، وشهر، خگستر، شپنا، فملی و خساپا بیشترین خروج سرمایه بازار را داشتند.

در روزی که تعداد نمادهای قرمز بازار بیشتر بود و شاخص هم وزن ریزش کرد، ارزش معاملات خرد سهام به محدوده ۴ هزار میلیارد تومانی ریزش کرد.

برخی از ناظران ریزش بازار را متأثر از حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل عراق می‌دانند. حمله‌ای که ترس از شعله‌ور شدن آتش جنگ را افزایش داد. ترسی که می‌تواند ریسک‌های سیستماتیک بازار را افزایش دهد و امروز نیز بازار را پایین بکشد.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *