تاکید بر موقتی بودن افزایش نرخ دلار/ بانک مرکزی به اندازه کافی دلار برای کنترل بازار دارد


حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، در واکنش به نوسانات اخیر بازار ارز اظهار داشت: علاوه بر دلایل سیاسی و امنیتی و همچنین درگیری ها و اتفافات اخیر منطقه ای، دلایل اقتصادی هم در بحث نوسانات بازار ارز دخیل است. به عنوان مثال فعل و انفعالات بازار خودرو و بحث واردات در این بخش می تواند بر بازار ارز تاثیرگذار باشد و رکود یا رونق بازار خودرو نیز می تواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد اما بیشترین تاثیر اخیر از بحران های منطقه یک ماه گذشته بود.

وی به نحوه مدیریت بازار ارز طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی تاکنون تاثیر خوبی بر بازار ارز داشته و معتقدم اگر دولت و بانک مرکزی بتوانند ماه جاری را طبق ماه‌های گذشته به خوبی کنترل و مدیریت کنند، مطمئنا ماه آینده (اسفندماه) هیچ نوسانی در بازار ارز نخواهیم داشت.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، نوسانات اخیر ارز و قیمت دلار را چندان غیر منطقی ندانست و گفت: با توجه به تورم حدود ۳۹ درصدی، دلار هم می تواند مثل یک کالا همچون کشورهای مختلف با یک افزایش ملایم همراه باشد. در واقع افزایش ۱۰ درصدی قیمت دلار با توجه به میزان تورم به هیچ عنوان به ضرر اقتصاد کشور نیست.

وی افزود: تعیین کننده قیمت اصلی نرخ ارز به توانایی دولت در عرضه دلار مربوط است که خوشبختانه درآمدهای ارزی کشور با اقدامات خوب بانک مرکزی طی یک سال گذشته افزایش پیدا کرده؛ بنابراین دست بانک مرکزی برای عرضه ارز باز است.

حسینی با اشاره به این موضوع که هرگاه درآمدهای ارزی کشور افزایش پیدا می‌کند بانک مرکزی می‌تواند نیاز بازار را به موقع برطرف کند؛ در نتیجه قیمت دلار نیز کنترل خواهد شد، گفت: امسال با توجه به سیاست تثبیت اقتصادی بازار ارز، مسکن و سایر بازارهای مالی از ثبات نسبی برخوردار بودند و حتی بازار طلا و سهام نیز نوسان چشمگیری نداشتند، بنابراین در این شرایط توقع افزایش چشمگیر قیمت دلار تا پایان سال وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به اتفاقات سیاسی نوسان نرخ دلار نسبت به سال گذشته در دامنه محدودتری قرار گرفته که دلیل آن را می‌توان افزایش درآمدهای ارزی و اقدامات جانبی بانک مرکزی مانند ایجاد مرکز مبادله ارز و طلا و اجرای سیاست تثبیت دانست.

این فعال اقتصادی در پایان تاکید کرد: سفته بازی و دلالی از زمان روی کار آمدن رئیس کل بانک مرکزی و تغییر و تحولات یک سال گذشته کاهش پیدا کرده؛ چون رئیس کل بانک مرکزی به مسائل ارزی و مالی تسلط کامل دارد و با استفاده از فضای رسانه‌ای و اخبار مثبت آزادسازی بسیاری از هیجانات منفی را کاهشی کرده؛ بنابراین دیگر دلالان نمی‌توانند از هیجانات سو استفاده کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *