تغییرات مهم در ضوابط دریافت وام بانکی برای شرکت‌ها و افراد/ افزایش سقف معافیت از ارائه مفاصا حساب مالیاتی


وزارت اقتصاد در پاسخ به مطلب ۱۸ دی ماه ۱۴۰۲ روزنامه عصر اقتصاد با عنوان «وام‌های بانکی پشت دیوار مالیات»، توضیح داد: به موجب تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی در صورتی که قصد داشته باشند از بانک‌ها و موسسات مالی تسهیلات دریافت کنند، باید گواهی تایید پرداخت مالیات‌ها و یا گواهی «ترتیب مالیات پرداختی قطعی شده» را اخذ کنند.

اتفاق جدیدی که در این زمینه رخ داده این است که بر اساس آخرین اصلاحیه ماده ۱ ضوابط اجرایی موضوع تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم که به پیشنهاد وی سازمان امور مالیاتی به بانک مرکزی ابلاغ شده، برای دسترسی آسان اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل به تسهیلات خرد بانکی افزایش سقف معافیت این افراد از ارائه مفاصا حساب مالیاتی پیش بینی شده است. یعنی اعطای هرگونه تسهیلات ارزی یا ریالی از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به تمام اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، برای اشخاص حقوقی از مبلغ معادل ۶۵ درصد سقف نصاب معاملات متوسط موضوع ماده ۲ قانون برگزاری مناقصات مصوبه سال ۱۳۸۳ و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از مبلغ معادل ۳۵ درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر ظرف مدت یکسال شمسی مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مذکور است. تا پیش از این برای اشخاص حقوقی وام‌های تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بدون ارائه مفاصا حساب مالیاتی دریافت می‌شد که با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی این سقف امسال به بیش از ۹۴۵ میلیون تومان افزایش یافت، یعنی یک شرکت حقوقی تا مبلغ ۹۴۵ میلیون تومان وام می‌تواند از شبکه بانکی دریافت کند، در حالی‌ که نیازی به ارائه مفاصا حساب موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم نداشته باشد.

برای اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل سقف دریافت وام بدون مفاصا حساب قبلاً ۲۰۰ میلیون تومان بود که با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی این سقف هم به ۵۷۵ میلیون تومان افزایش یافته و وام‌های تا این سقف نیازی به ارائه مفاصا حساب مالیاتی نخواهد داشت.هدف از این اقدام دسترسی آسان اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل به وام‌های خرد بانکی است. علاوه بر این در هماهنگی سازمان امور مالیاتی و با بانک مرکزی، گواهی ارائه مفاصا حساب مالیاتی به شرط پرداخت مالیات به صورت آنلاین ارائه می‌شود و اشخاص حقوقی به راحتی می‌توانند با پرداخت مالیات این برگه مفاصا حساب را دریافت کنند.

گفتنی است سقف دریافت تسهیلات که نیاز به مفاصا حساب مالیاتی نداشت، سال گذشته برای اشخاص حقیقی صاحب مشاغل ۲۰۰ میلیون تومان بود و سقف تسهیلات برای شرکت‌ها و اشخاص حقوقی ۵۰۰ میلیون تومان بود که امسال با افزایش این دو سقف به ترتیب به ۵۰۰ میلیون و ۹۴۰ میلیون تومان رسید و در واقع دسترسی صاحبان مشاغل و شرکت‌ها به تسهیلات بانکی آسان‌تر شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *