×

تهران در رتبه دوم کشورهای جهان از لحاظ تعداد کارت خوان / تعدادی از کارتخوان های ایرانی در خارج از کشور فعال است

 • کد نوشته: 238193
 • ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • براساس اعلام سازمان امور مالیاتی تعدادی از دستگاه های کارتخوان متصل به شبکه بانکی ایران در خارج از کشور فعال هستند.
  تهران در رتبه دوم کشورهای جهان از لحاظ تعداد کارت خوان / تعدادی از کارتخوان های ایرانی در خارج از کشور فعال است
 • براساس آمارهای بانک مرکزی، به ازای هر ۱۰۰ ایرانی ۹.۵ دستگاه کارتخوان وجود دارد. در جهان اولین کشور که بیشترین کارت خوان را دارد، چین و سومین کشور آمریکاست و ایران در این بین دومین کشور جهان است.

  تنها در سال گذشته طبق رییس اداره اجرایی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی برای اجرای ساماندهی کارتخوان‌ها با همکاری بانک مرکزی، ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار ابزار پرداخت (دستگاه کارتخوان) غیرفعال شد. درضمن حدود ۱۸ میلیون و ۷۷۹ هزار ابرازهای پرداخت وجود دارد که از این تعداد حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار کارتخوان به صورت فعال به پرونده‌های مالیاتی متصل شدند.

  به نقل از ایلنا از بین کارتخوان های فعال موجود، تعدادی هم در کشور های همسایه از جمله ترکیه و عراق هستند. مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی در این باره میگوید: سازمان امور مالیاتی آماری از کارتخوان‌های خارج از کشور ندارد اما تعداد شرایط و قوانینی که برای کارتخوان‌هایی که به سیستم شبکه بانکی کشور متصل هستند برای کارتخوان‌های خارج از کشور هم ساری و جاری است.

  او می افزاید: هر قاعده‌ای که برای دستگاه کارتخوان‌هایی به یک حساب در داخل از کشور متصل هستند حکم می‌کند، دستگاه‌های خارج از کشوری که به شبکه پرداخت داخلی کشور متصل است را هم شامل می‌شود. هر دستگاه کارتخوان برای فعالیت و تراکنش‌ها باید به یک پرونده مالیاتی الصاق شوند و هیچ دستگاه کارتخوانی که به پرونده مالیاتی متصل نیست نباید امکان فعالیت را داشته باشد.

  سخنگوی سازمان امور مالیاتی می‌گوید: کارتخوان‌های خارج از کشور اگر به شبکه پرداخت داخلی متصل باشند باید به یک پرونده مالیاتی الصاق شده باشند و دراین باره باید بانک مرکزی پاسخگو باشد اما اگر کارتخوانی به پرونده مالیاتی متصل نباشد نمی‌تواند فعال باشد و اساسا هر کارتخوانی زمانی می‌تواند فعال باشد که به یک پرونده مالیاتی وصل باشد.

  موحدی تاکید می‌کند: سازمان امور مالیاتی کنترلی بر جغرافیای فعالیت دستگاه‌های کارتخوان ندارد و این اقدام جزو وظایف این سازمان هم نیست مگر اینکه بانک مرکزی این شرایط را برای کنترل دستگاه‌های کارتخوان فراهم کند و اطلاعات به دست آمده را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد.

  منبع: اکو ایران
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *