×

ثبات قیمت نفت و افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی

 • کد نوشته: 232171
 • ۱۴ آذر ۱۴۰۲
 • ۰
 • در اولین ساعات معاملات روز سه‌شنبه قیمت نفت با ثبات است و طلا با افزایش همراه شده است.
  ثبات قیمت نفت و افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی
 • قیمت طلا در اولین ساعت معاملات در روز سه‌شنبه در آسیا رو به افزایش است. این فلز گرانبها در روز گذشته به خاطر احتمال کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در اوایل سال آینده میلادی به یک رکورد جدید رسید و بعد دوباره پایین آمد.
  قیمت طلا در معاملات اولیه روز دوشنبه با یک افزایش ۳.۱ درصدی به رکورد ۲۰۴۰ دلار رسید. اظهارات جرم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا که از نظر تاجران نشان دهنده کاهش قریب الوقوع نرخ بهره بود باعث بالا رفتن قیمت طلا شد. اما قیمت طلا به دنبال افزایش ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا پایین آمد.
  قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۴۱ درصد افزایش به ۲۰۳۷ دلار و ۷۵ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک افزایش ۰.۵۷ درصدی به ۲۰۵۳ دلار و ۹۰ سنت رسیده است.

  بازارها هنوز هم ۵۵ درصد احتمال می‌دهند فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه مارس پایین بیاورد. تاجران در حال حاضر منتظر اطلاعات مربوط به بازار اشتغال آمریکا هستند که قرار است در چند روز آینده منتشر شود و سرنخ‌های بیشتری در مورد اقدامات بعدی بانک مرکزی آمریکا ارائه دهد.
  قیمت طلا حدود ۱۲ درصد از اوایل اکتبر افزایش یافته است که دلیل اصلی آن را می‌توان تمایل به خرید این فلز گرانبها به عنوان یک پشتوانه ایمن به دنبال آغاز درگیری بین حماس و رژیم صهیونیستی دانست. به علاوه، پررنگ‌تر شدن دورنمای تسهیل سیاست‌های پولی آمریکا هم در افزایش قیمت طلا موثر بوده است. موج خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی دنیا هم باعث تقویت این فلز گرانبها در سال جاری میلادی شده است.

  نفت

  قیمت نفت در روز سه‌شنبه در بحبوحه بی‌ثباتی نسبت به کاهش تولید داوطلبانه اوپک پلاس و ادامه درگیری‌ها در خاورمیانه ثابت مانده است.
  قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۷ سنت معادل ۰.۰۹ درصد افزایش به ۷۸ دلار و ۱۰ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترنتیت آمریکا هم با ۱۲ سنت معادل ۰.۱۶ درصد افزایش ۷۳ دلار و ۱۶ سنت معامله می‌شود.
  قیمت نفت در روز گذشته به خاطر تردیدها نسبت به موثر بودن کاهش تولید اوپک پلاس و همچنین تاثیر افزایش ارزش دلار بر قیمت کالاها پایین آمده بود.
  بالا رفتن ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر کرده و تقاضا برای آن را پایین می‌آورد.

  سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش از جمله روسیه در ائتلاف اوپک پلاس در روز پنجشنبه توافق کردند تولید خود را به طور داوطلبانه ۲.۲ میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول ۲۰۲۴ پایین بیاورند.
  حداقل ۱.۳ میلیون بشکه در روز از این کاهش تولید مربوط به تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان و روسیه می‌شود. عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در روز دوشنبه گفت کاهش تولید این ائتلاف در صورت لزوم پس از پایان سه ماهه اول سال آینده میلادی هم ادامه خواهد داشت.
  از سرگیری درگیری بین رژیم صهیونیستی و حماس دوباره نگرانی در مورد مختل شدن عرضه نفت را افزایش داده است. حمله به سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ هم بر این نگرانی افزوده است.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *