p09 copy

معاملات هفته گذشته بورس تهران با نوسانات اندک نماگرهای سهامی پیگیری شد. در هفته‌ای که گذشت، هر سه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش ارتفاع همراه شدند. شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۰.۷۲‌درصدی همراه شد. نماگر هم‌وزن نیز رشد ۰.۸۵‌درصدی را تجربه کرد. شاخص‌کل فرابورس هم با صعود ۰.۳‌‌درصدی همراه شد. به‌نظر می‌رسد بعد از فروکش‌کردن خوش‌بینی‌هایی که از اخبار مختلف در بازار ایجادشده بود، بازار این روزها محرک قوی برای رشد و همچنین بهانه و دستاویزی برای افت در کلیت خود ندارد.

بررسی آمار و ارقام ورود و خروج پول حقیقی در ۶ هفته معاملاتی اخیر بیانگر این نکته است که در پنج هفته اخیر، بازار با خروج پول حقیقی مواجه شده‌است. فقط در هفته منتهی به ۱۵ آذر، حقیقی‌ها ۹۹۰‌‌‌میلیارد‌تومان وارد گردونه معاملات سهام کردند و در پنج هفته بعدی بازار به ترتیب با خروج ۱۰۵۰، ۵۵۰، ۱۳۳۰، ۶۴۰ و  ۳۸۹ میلیارد‌تومان همراه شد. مقایسه آمار خروج پول از تالار شیشه‌ای در هفته گذشته با هفته‌های پیش از آن، گویای این نکته است که شتاب خروج پول از گردونه معاملات در هفته گذشته کمتر شده‌است.

با توجه به آمار خروج پول از بازار سهام در هفته‌های اخیر می‌توان این‌چنین استنباط کرد که سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار سهام، همچنان نظاره‌گر اتفاقات حادث‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده در بورس تهران هستند و هر زمان که پتانسیل رشد قیمت‌ها را در صحنه معاملات احساس ‌کنند، به سمت و سوی خرید سهام متمایل خواهند شد. همان‌طور که مشاهده می‌شود، بازار در هفته منتهی به ۱۵ آذر با افزایش ارتفاع نماگرها همراه شده و به موازات این موضوع شاهد استقبال‌گرم حقیقی‌ها از جریان دادوستدهای تالار شیشه‌ای بوده‌ایم.

ارزش معاملات خرد

ارقام به‌ثبت رسیده در فاکتور ارزش معاملات در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که در هفته منتهی به ۱۵آذر، بازار سهام با افزایش فوق‌العاده ارزش معاملات خرد همراه شده‌است، اما در هفته‌های گذشته این متغیر آماری از رقم ثبت‌شده در هفته مذکور که سقف هفته‌های اخیر بود، عقب‌نشینی داشته‌است. ارزش معاملات خرد بازار سهام که شامل سهام و حق‌تقدم می‌شود، در هفته‌ای که سپری شد، رقم ۴‌‌‌‌‌هزار و ۵۶۵‌‌‌‌‌میلیارد‌تومان را ثبت کرد.

نگاهی به سابقه ارزش معاملات در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که این پارامتر در دو کانال ۴‌‌‌‌‌هزار و ۵‌‌هزار‌میلیارد‌تومان در حال نوسان بوده‌است، در هفته‌های منتهی به ۱۵، ۲۲ و ۲۹ آذر این آیتم موفق به تثبیت خود در بالای سطح ۵‌‌‌هزار‌‌‌میلیارد‌تومان شده ‌که این موضوع به‌خاطر فضای مثبتی بود که در اثر اخبار تجدید ارزیابی در تالار شیشه‌ای ایجاد شد و به یکباره بازار با صعود قابل‌توجه ارزش معاملات همراه شد، اما مجددا در سه هفته اخیر این متغیر به کانال ۴‌‌‌هزار‌‌‌ میلیارد‌تومان بازگشته است.

همان‌طور که در بخش قبلی نیز گفته شد، رشد نماگرهای سهامی منجر به اقبال عمومی در هفته منتهی به ۱۵ آذر به بازار سهام شد که این موضوع خود را در خالص تغییر مالکیت به سمت حقیقی‌ها و همچنین افزایش ارزش معاملات خرد نشان‌داد و باثبات در کلیت بازار در هفته‌های گذشته، این پارامتر نسبت به سقف هفته‌های گذشته عقب‌نشینی داشت.

میانگین هفتگی قیمت دلار

بررسی میانگین هفتگی قیمت دلار در ۶ هفته اخیر نیز نشانگر این مساله است که در ۶ هفته گذشته، قیمت دلار در کانال ۵۰‌‌هزار‌‌تومان قرار داشته‌است. در مهرماه میانگین هفتگی قیمت دلار به‌طور موقت وارد کانال ۵۱‌‌‌هزار‌‌‌تومان شد، اما دیری نپایید که دلار به کانال پایین‌تر بازگشت. دلیل جهش موقتی قیمت دلار به کانال ۵۱‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هزار‌‌‌تومان، جنگ درگرفته در خاورمیانه بود. نکته قابل‌توجه این است که بازار سهام همواره همبستگی مستقیمی با قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد داشته و همواره تغییرات در این متغیر در محاسبات ذهنی سهامداران برای خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف از وزن قابل‌توجهی برخوردار بوده‌است. در هفته گذشته، میانگین قیمت دلار پس از مدت‌ها وارد کانال ۵۱‌هزار‌تومان شد. با توجه به اینکه دلار مجددا تمایلات صعودی از خود ابراز کرده، باید دید که در هفته آتی واکنش سرمایه‌گذاران بورس تهران به این مقوله چگونه خواهد بود؟

ورود و خروج پول به صندوق‌های با درآمد ثابت

رصد تحرکات خرید و فروش در صندوق‌های با درآمد ثابت نیز این نکته را برای سهامداران بازنمایی می‌کند که در هفته منتهی به ۱۵ آذر که بازار با افزایش ارتفاع نماگرها همراه بود، این صندوق‌ها با خروج سنگین پول حقیقی همراه شده‌اند، در هفته منتهی به ۲۹ آذر نیز که بازار با رشد همراه شد، این صندوق‌ها با خروج پول همراه شدند. در هفته گذشته این صندوق‌ها با خروج معنادار ۸۱۱‌میلیارد‌تومانی پول همراه شدند که می‌توان‌بخشی از این موضوع را به افزایش قیمت دلار نسبت داد که به دلیل این افزایش، بخشی از این پول‌ها روانه معاملات طلا و سکه شده‌است. می‌توان گفت که این صندوق‌ها به‌عنوان یک پناهگاه امن در حوالی معاملات تالار شیشه‌ای در دسترس سهامداران قرارگرفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و هر زمان که بازار سهام اوضاع و احوال مناسبی نداشته‌باشد، پول‌های خارج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده از متن بازار سهام، روانه این صندوق‌ها می‌شود و از سوی دیگر در زمانی‌که بازار سهام و روند قیمت‌ها در آن از تمایلات صعودی برخوردار است، این صندوق‌ها با خروج پول همراه می‌شوند. نمود عینی این ماجرا را می‌توان در معاملات هفته منتهی به ۱۵ آذر مشاهده کرد که عملکرد مثبت در نماگرهای سهامی، موجبات خروج ۱۶۱۰‌‌میلیارد ‌تومانی پول از این صندوق‌ها را فراهم کرد.