×

خشک شدن برخی از رودخانه های دائمی به علت کاهش بارش ها / رودخانه اترک خشک شد

 • کد نوشته: 238498
 • ۱۰ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت: کاهش برف در منطقه کوهستانی یعنی ازبین‌رفتن آب در رودخانه‌های فصلی که باعث خشک‌شدن برخی رودخانه‌های دائمی مانند «اترک» شده است.
  خشک شدن برخی از رودخانه های دائمی به علت کاهش بارش ها / رودخانه اترک خشک شد
 • احد وظیفه در کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم، اظهار کرد: تغییر اقلیم تغییرات بزرگی را بر کشور تحمیل کرده است و پدیده‌های بزرگی ناشی از تغییر اقلیم را شاهدیم که نگرانی‌ها در بازه آن را دوچندان کرده است.

  وی یادآور شد: در دهه ۷۰ نگرانی این بود که دریای خزر خانه‌های ساحلی را زیر آب ببرد اما از آن موقع تا کنون ۲ متر از ارتفاع آب آن کاسته شده است و دریاچه ارومیه تقریباً خشک شده است و دریاچه آرال به‌طور کلی محو شده است.

  رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه “وضعیت ما مثل سابق نیست”، ادامه داد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سطح پوشش برف در ارتفاعات ایران بسیار کاهش یافته است، این شرایط مختص ایران نیست بلکه بسیاری از مناطق جهان با این چالش روبه‌رو هستند.

  وظیفه اضافه کرد: کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی، اگرچه برخی رودخانه‌های دائمی ما مانند «اترک» هم به این دلیل خشک شده‌اند.

  این تغییرات فشار بر منابع طبیعی را گسترش داده است، فشاری که چندسویه و چندجانبه است.

  رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در دنیا رویکردهای طبیعی مانند درختکاری، جذب کربن و… محور رویارویی با تغییر اقلیم است که در آن اصل منصفانه و متعادل بین این موضوع و امنیت غذایی و سایر بخش‌ها نیز باید رعایت شود تا خدشه‌ای به سایر حوزه‌های مهم و اساسی وارد نشود.

  وی گفت: در ایران روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود اما در اروپا به‌دلیل استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت فسیلی سهم بسیار کمتری در فعالیت‌های آنها دارد.

  منبع: تسنیم
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *