درخواست مخفیانه عربستان از آمریکا چه بود؟

عربستان

خبرگزاری رویترز گزارش داد که مقامات عربستان به طور مخفیانه از واشنگتن خواسته‌اند تا اسرائیل را برای پایان‌دادن به جنگ غزه تحت فشار قرار دهد.

«مقامات سعودی به همتایان آمریکایی خود اطلاع داده‌اند ریاض به برداشته‌شدن گام‌های مشخص جهت تشکیل کشور فلسطین توسط اسرائیل اصرار ندارد؛ اما آن‌ها در مقابل تعهد سیاسی تل‌آویو برای این گام، راه‌حل دودولتی را خواهند پذیرفت»، این ادامه گزارش رویترز از شروط ریاض برای عادی‌سازی با تل‌آویو است.

رسانه‌ها خبر دادند که دهها کامیون از بنادر عربستان و امارات برای شکست محاصره دریایی اسرائیل، راهی اردن شده‌اند.

رویترز دربخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد «عربستان سعودی آماده پذیرش تعهد سیاسی اسرائیل برای تشکیل کشور فلسطینی، در ازای انعقاد قرارداد دفاعی با واشنگتن قبل از انتخابات است».

تداوم جنگ و محاصره بیمارستان‌های غزه علی‌رغم مخالفت‌های عربی

ریاض در حالی جهت عادی‌سازی روابط با تل‌آویو برای آمریکا شرط می‌گذارد که دولت جو بایدن علی‌رغم انتقادات جدی و کاهش آراء در نظرسنجی‌های آمریکایی، همچنان به جای حمایت از آتش‌بس و توقف حملات علیه نوار غزه، با ارسال تسلیحات به تل‌آویو و حملات دریایی دامنه درگیری‌ها را گسترش می‌دهد.

عربستان از همه حامیان آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی درخواست تا به حمایت از این سازمان ادامه دهند.

امروز و برای صد و نوزدهمین روز از جنگ ارتش رژیم اشغالگر علیه مردم غزه، بمباران منازل مسکونی، محاصره مراکز پزشکی و هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی مناطق نوار غزه باعث تداوم یافته است؛ جنایاتی که شهرها را ویران کرده و موجب شهادت بیش از ۲۷ هزار فلسطینی شده که اکثرشان زن و کودک هستند.

نسل‌کشی نظامیان اسرائیلی در غزه

منابع منطقه‌ای رویترز در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با این رسانه گفته‌اند که اگر اسرائیل جنگ را متوقف کرده و به راه‌حل دو دولتی متعهد شود، ریاض روابط خود را عادی و به بازسازی غزه کمک مالی خواهد کرد.

رویترز در بخش‌های پایانی گزارشش می‌نویسد که اگر اسرائیل حمله خود به غزه را متوقف کند یا حداقل آتش‌بس را اعلام کند، این امر پیشبرد توافق برای عربستان آسان‌تر خواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *