سریع‌ترین پردازنده دسکتاپ دنیا روانه بازار شد

اینتل Core i9-14900KS

اینتل سریع‌ترین پردازنده دسکتاپ دنیا به نام Core i9-14900KS را وارد بازار کرد. این پردازنده به‌طور پیش‌فرض حداکثر فرکانس ۶.۲ گیگاهرتز را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که ۲۰۰ مگاهرتز از نسل قبلی‌اش بالاتر است.

اینتل سال گذشته میلادی اولین پردازنده دسکتاپ جهان با فرکانس پیش‌فرض بالاتر از ۶.۰ گیگاهرتز را روانه بازار کرد. این پردازنده با نام Core i9-13900KS، قیمتی برابر ۶۹۹ دلار داشت و حالا پردازنده جایگزین آن، قیمت پایین‌تری دارد. درحالی‌که فرکانس Core i9-14900KS به ۶.۲ گیگاهرتز می‌رسد، قیمتی برابر ۶۸۹ دلار دارد.

مشخصات پردازنده اینتل Core i9-14900KS

همان‌طور که گفتیم، مهم‌ترین ویژگی پردازنده جدید اینتل مربوط به فرکانس آن می‌شود. حداکثر فرکانس این پردازنده به‌طور پیش‌فرض برابر ۶.۲ گیگاهرتز است، بنابراین با اورکلاک می‌توان به فرکانس بالاتری هم دست پیدا کرد.

اینتل برای این پردازنده خود از ۲۴ هسته پردازشی استفاده کرده که از این نظر تفاوتی با Core i9-14900K ندارد. بااین‌حال درحالی‌که توان طراحی حرارتی پایه ۱۴۹۰۰K‌ برابر ۱۲۵ وات است، برای مدل KS به ۱۵۰ وات می‌رسد. درحالت کلی با ۸ هسته قدرتمند و ۱۶ هسته کم‌مصرف روبه‌رو هستیم.

اینتل Core i9-14900KS

مادربردهای Z790 و Z690 با جدیدترین آپدیت BIOS از پردازنده Core i9-14900KS پشتیبانی می‌کنند، بنابراین از این نظر تفاوتی با ۱۴۹۰۰K ندارد.

طبق ادعای اینتل، پردازنده ۱۴۹۰۰KS نسبت به ۱۳۹۰۰KS درزمینه اجرای بازی‌ها تا ۱۵ درصد عملکرد بهتری دارد و همچنین در بخش اجرای کارهای سه‌بعدی و مولتی‌تسکینگ تا ۷۳ درصد از پردازنده رایزن ۹ ۷۹۵۰X‌ شرکت AMD‌ سریع‌تر است. باید منتظر ماند و دید این پردازنده جدید در مقایسه رایزن ۷ ۷۸۰۰X3D چه عملکردی از خودش نشان می‌دهد.

انتظار می‌رود Core i9-14900KS یکی از آخرین پردازنده‌ها با پشتیبانی از سوکت LGA 1700 باشد؛ چرا که از نسل بعدی با سوکت جدیدی روبه‌رو خواهیم شد. از امروز کاربران به پردازنده جدید اینتل دسترسی پیدا می‌کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *