×

فوری؛ خبر مهم وزارت جهادکشاورزی درباره قیمت گندم

 • کد نوشته: 237051
 • ۲۸ دی ۱۴۰۲
 • ۰
 • براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، قیمت خرید تضمینی گندم بالاتر از قیمت جهانی تعیین شده است.
  فوری؛ خبر مهم وزارت جهادکشاورزی درباره قیمت گندم
 • براساس اعلام وزارت جهادکشاورزی، برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، قیمت گندم بالاتر از قیمت جهانی تعیین شده است.

  بالاخره بعد از ۶ ماه تاخیر، نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۳_۱۴۰۲ پس از تصویب در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی از سوی وزیر جهادکشاورزی رسماً اعلام شد. وزیر جهادکشاورزی نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده را، ۱۷ هزار و پانصد تومان اعلام کرد.

  طبق اعلام انجمن بین المللی غلات، قیمت جهانی گندم براساس ارز آزاد و تحویل دو ماه آینده حدود ۱۴ هزار تومان است.

  نیاز کشور به گندم ۱۳ میلیون تن برآورده شده که بیش از ده میلیون تن از این میزان را کشاورزان داخلی تامین می‌کنند و بقیه وارد می‌شود.

  سهرابی مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: از اول فرودین تا پایان آبان ماه، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم وارد ایران شده است.

  لطیفی کارشناس گمرک درباره تغییر قیمت گندم خریداری شده گفت: بالاترین میزان قیمتی گندمی که ایران خریداری کرده با ۵۳۰ دلار در تن، مربوط به اسفند سال ۱۴۰۱ بود و بعد از آن شاهد کاهش قیمت هستیم که در سال ۱۴۰۲ در ۹ ماهه امسال، متوسط خرید به ۴۰۴ دلار در تن رسید.

  رئیس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به این که قیمت گندم خارجی از قیمت گندم داخلی بیشتر هزینه می‌برود گفت: قیمت جهانی گندم متغیر است، در زمان اوج برداشت گندم، قیمت گندم کمتر است، به طور متوسط با هزینه‌های تمام شده از جمله ‫دموراژ (تأخیر در تخلیه بارگیری شده روی کشتی) و حمل و نقل و موارد دیگر، آنهم با ارز واقعی، مطمئننا قیمت گندم وارداتی، بالاتر از قیمت گندم خریداری شده که کشاورزان به دولت می‌فروشد، است.

  اما نظر انجمن بین المللی غلات، خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

  طبق اعلام انجمن بین المللی غلات، قیمت گندم وارداتی از روسیه و قزاقستان، تحویلی در بندر امام خمینی برای ۲ ماده آینده با ارز آزاد ۵۰ هزار تومانی بین ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان برآورده شده است؛ و قیمت هر کیلو گرم گندم در بورس شیکاگو برای تیر سال آینده نیز با درنظر گرفتن ۳۰ الی ۴۰ درصد هزینه‌های انتقال گندم تا سیلوهای داخلی، بسته به قیمت ارز مبادله‌ای، بین ۸ هزار و پانصد تا ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان است.

  بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، تعیین قیمت خرید تضمینی متناسب با تغییرات قیمت جهانی برای حمایت از کشاورزان داخلی است.

  منبع: خبر انلاین
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *