قیمت نفت از مرز هر بشکه ۸۰ دلار عبور کرد

نفت

به نقل از شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی»، قیمت نفت شاخص برنت در ساعت ۶ صبح جمعه به وقت شرق آمریکا، با ۴ درصد افزایش، ۸۰.۵۵ دلار در هر بشکه معامله شد.

براساس این گزارش، بهای معاملات ماه آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۴.۲۲ درصد افزایش به ۷۵.۰۷ دلار در هر بشکه رسید.

آمریکا و انگلیس با پشتیبانی استرالیا، بحرین، کانادا و هلند پنجشنبه شب به وقت محلی (آمریکا)، حمله به مواضع انصارالله یمن را آغاز کردند.

منابع خبری بامداد جمعه گزارش دادند که ارتش ملی یمن در پاسخ به تجاوز هوایی آمریکا و انگلیس به این کشور، یک هدف متعلق به ایالات متحده در دریای سرخ را هدف قرار داده است.

ارتش یمن در هفته‌های گذشته در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی رژیم صهیونیستی یا کشتی‌های حامل کالا برای این رژیم را که عازم سرزمین‌های اشغالی در دریای سرخ، اقیانوس هند و تنگه باب‌المندب بودند، هدف قرار داد.

نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به نوار غزه و کشتار مردم این منطقه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهد داد.

این تجاوز به یمن واکنش های زیادی را در پی داشته و یمنی ها در اعتراض به این اقدام به خیابانها آمده و با محکوم کردن این اقدام، علیه رژیم اسراییل و آمریکا شعار سر دادند.

شبکه العربی قطر نیز گزارش داد که آمریکایی ها هم در شهر نیویورک به خیابان ها آمدند و حمله نیروهای آمریکایی به یمن را محکوم کردند.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز، حملات نظامی بامداد امروز آمریکا و انگلیس به چند شهر یمن را شدیدا محکوم کرد و آن را اقدامی خودسرانه، نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و نقض قوانین و مقررات و حقوق بین‌الملل دانست.

کنعانی با ابراز نگرانی نسبت به پیامدهای تکرار این گونه حملات خودسرانه برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی، از جامعه جهانی خواست با واکنش‌ها و اقدامات مسئولانه، از گسترش دامنه‌های جنگ، بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه جلوگیری کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *