×

قیمت نفت باز هم تحت تاثیر تنش های ژئوپلیتیکی کاهش یافت

 • کد نوشته: 237623
 • ۰۳ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • در معاملات روز سه شنبه شاهد کاهش قیمت نفت متاثر از تنش های ژئوپلیتیکی هستیم.
  قیمت نفت باز هم تحت تاثیر تنش های ژئوپلیتیکی کاهش یافت
 • قیمت نفت در اولین ساعت تجارت در روز سه‌شنبه کاهش یافت. نگرانی در مورد دورنمای تقاضای جهانی برای نفت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و کاهش عرضه نفت روسیه را به دنبال هدف قرار گرفتن پایانه صادرات سوخت این کشور خنثی کرده است.
  قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش به ۷۹ دلار و ۹۲ سنت رسید. اما نفت وست تگزاس اینترنتیت آمریکا با ۱ دلار و ۷۸ سنت معادل ۲.۴۲ ‌درصد افزایش ۷۵ دلار و ۱۹ سنت معامله می‌شود.
  هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود ۲ درصد در روز دوشنبه به دنبال حمله پهبادی اوکراین به پایانه صادرات سوخت آست‌لوگا متعلق به شرکت نواتک روسیه و بالا گرفتن نگرانی در مورد عرضه، افزایش قیمت داشتند.

  پایانه بارگیری نفت در آست‌لوگا آسیبی زیادی ندیده و تاثیر چندانی بر صادرات نفت روسیه نداشته، اما این نگرانی را به وجود آورده که جنگ روسیه و اوکراین وارد مرحله جدیدی شده و دو طرف زیرساخت‌های انرژی یکدیگر را هدف قرار دهند.
  اما نگرانی در مورد رشد آهسته اقتصاد چین تقاضای جهانی برای نفت را تحت تاثیر قرار داده و تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی را از بین برده است. چین بزرگترین وارد کننده نفت خام دنیاست.
  سیاستگذاران چینی اقدامات متعددی را برای حمایت از اقتصاد اتخاذ کرده‌اند، اما تقاضای داخلی همچنان پایین بوده و تاجران نفت را نگران دورنمای تقاضای جهانی کرده است.
  در خاورمیانه آمریکا از رژیم صهیونیستی خواسته از مردم بی‌گناه در بیمارستان‌ها و همچنین کارکنان بهداشتی محافظت کند. نیروهای رژیم صهیونیستی باز هم به بیمارستان‌ها در غزه حمله کرده‌اند.
  نیروهای آمریکا و انگلیس هم حملات جدیدی را علیه اهداف نظامی یمن به راه انداخته‌اند.
  حمله یمن به کشتی‌ها ترس از افزایش تورم جهانی را بالا برده است. این حملات یمن در حمایت از فلسطین به صورت می‌گیرد.
  از طرف دیگر، پیش بینی می‌شود ذخایر نفت خام آمریکا حدود ۳ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۹ ژانویه کاهش یافته باشد.

  منبع: تسنیم
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *