×

مقاطع طویل فولادی پس از ماه ها رکود ، در این هفته با افزایش قیمت همراه شد/ ۵۲ درصد محصولات عرضه شده فولادی در بورس کالا معامله شد

 • کد نوشته: 238590
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • در جریان معاملات هفته ای که به پایان رسید، از مجموع عرضه های صورت گرفته در رینگ فولادی بورس کالا ، 52 درصد از آن معامله شد. نوسانات نرخ ارز در دو هفته اخیر تاثیر بسزایی در قیمت محصولات فولادی داشته و مقاطع طویل فولادی پس از ماه ها رکود با رشد قابل توجهی همراه شدند.
  مقاطع طویل فولادی پس از ماه ها رکود ، در این هفته با افزایش قیمت همراه شد/ ۵۲ درصد محصولات عرضه شده فولادی در بورس کالا معامله شد
 • معاملات بورس کالا نشان می‌دهد از ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار و ۱۶ تن محصول فولادی عرضه‌شده در بورس، یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۸۰۶ تن یعنی حدود ۵۲ درصد به فروش رفتند. این درحالیست که میزان تقاضا برای هفته جاری یک میلیون و ۷۸۹ هزار و ۲۰۸ تن به ثبت رسیده است.

  در هفته جاری محصول آهن اسفنجی در مجموع ۱۲۱ هزار و ۵۰۰ تن عرضه شد که با وجود تقاضای ۱۵۵ هزار و ۳۰۰ تنی، تنها ۸۱ هزار و ۵۰۰ تن آن را به فروش رساند. همچنین قیمت میانگین معاملات این محصول حدود ۲٫۷ درصد نسبت به هفته گذشته رشد پیدا کرد. ناگفته نماند که در روز یکشنبه ۸ بهمن ماه، عرضه‌‎های آهن اسفنجی به دلیل ابطال معاملات هفته گذشته و میزان عرضه بسیار کم، با رقابت زیادی همراه شد.

  شمش فولادی نیز با ۲۴۲ هزار و ۸۴۰ تن عرضه و تقاضای بیش از ۳۸۶ هزار تن، در نهایت توانست ۲۲۰ هزار و ۲۴۰ تن را به فروش برساند. این محصول با قیمت ۱۹ هزار و ۸۶۲ تومان نسبت به متوسط میانگین موضوع عرضه هفته گذشته حدود ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

  محصول میلگرد در هفته ششم زمستان بیش از ۲۳۳ هزار و ۵۰۰ تن عرضه داشت که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۳ هزار تن بیشتر بود. همچنین این محصول با وجود رکود معاملات در بازار، ۱۸۱ هزار و ۵۵۷ تن تقاضا را به ثبت رساند که در نهایت ۹۸ هزار و ۸۲۷ تن آن را یعنی ۴۲ درصد به فروش رساند.

  از طرفی، معاملات انواع ورق در بورس کالا ۶۷ هزار و ۵۰ تن عرضه داشت که با وجود افزایش عرضه، انواع ورق در بورس توانست ۴۴ هزار و ۷۰۰ تن فروش را به ثبت برساند و در واقع حدود ۶۷ درصد آن معامله شد.

  همچنین، برای گندله عرضه بیشتری نسبت به هفته گذشته یعنی ۸۲۹ هزار تن به ثبت رسید که با ۶۶۷ هزار تن تقاضا، تمام آن را به فروش رساند.

  وضعیت کنسانتره نیز به همین منوال بود و برای ۶۰۵ هزار و ۳۰۰ تن، ۱۸۰ هزار تن تقاضا را به ثبت رساند که به همان میزان کنسانتره به فروش رفت. ناگفته نماند این محصول نسبت به هفته گذشته حدود ۱۰۵ تن حجم بیشتری در عرضه تجربه کرده است.

  انواع سنگ آهن کلوخه و دانه‌بندی نیز در مجموع ۳۰۰ هزار تن عرضه شد که نسبت به هفته گذشته ۲۰۰ هزار تن کمتر شده است. همچنین برای این محصولات تقاضای ۴۵ هزار تنی به وجود آمد که در نهایت، همین میزان فروش را به ثبت رساند.

  ناودانی در معاملات هفته جاری بورس کالا ۲ هزار و ۹۱۲ تن عرضه داشت که نسبت به هفته گذشته حدود ۲ برابر در عرضه کاهش پیدا کرده است. همچنین این محصول تقاضای ۴ هزار و ۹۲۲ تنی را ثبت و تمام حجم عرضه شده را به فروش رساند.

  همچنین تختال C در هفته جاری عرضه کمتری در محدوده ۸۷ هزار تنی با اختلاف ۳۰ هزار تن نسبت به هفته گذشته ثبت کرد که در نهایت با ۱۱۰ هزار تن تقاضا، تمام ۸۷ هزار تن با قیمت میانگین ۲۲ هزار و ۲۰۵ تومان به فروش رفت.

  بر همین اساس، هفته جاری همانند هفته گذشته روند افزایشی در قیمت میلگرد مشاهده شد؛ در واقع قیمت این محصول در تمام طول هفته به صورت میانگین رشد ۱۰۰ تا ۸۰۰ تومانی را در هر کیلوگرم به ثبت رساند که میزان افزایش آن روز دوشنبه به بالاترین حد خود رسید. افزایش قیمت میلگرد در روزهای اخیر، با توجه به رشد نرخ ارز آغاز شد؛ اما به نظر می‌رسد بخش زیادی از این رشد قیمتی، حدود دو هفته قبل از افزایش قیمت دلار به وجود آمده بود.

  همچنین نرخ تیرآهن در دومین هفته بهمن‌ماه روند افزایشی را تجربه کرد. البته در ابتدای هفته، این محصول یک کاهش حدود ۱۰۰ تا ۶۰۰ تومانی داشت؛ اما به تدریج با نزدیک شدن به پایان هفته، در روند صعودی قرار گرفت و افزایش ۸۰۰ تومانی را در هر کیلوگرم به ثبت رساند.

  از طرفی، قیمت محصولات نبشی و ناودانی از ابتدای هفته در کلیه مبادی فروش در روند افزایشی قرار گرفتند و هر دو محصول بازه رشد قیمتی زیادی داشتند. در این راستا، بیشترین میزان افزایش قیمت نبشی و ناودانی متعلق به روز دوشنبه است که رشد ۹۰۰ تومانی تا ۲ هزار و ۱۰۰ را تجربه کردند. در واقع بیشترین افزایش قیمت بازار فولاد طی چند روز گذشته از آن ناودانی و نبشی بود که چراغ خاموش تا حد کیلویی ۲۷ تا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان پیشروی داشته است.

  بازار پروفیل نیز هفته جاری را با افزایش نرخ ۳۰۰ تومانی آغاز کرد و مانند سایر محصولات فولادی در بازار، به رشد قیمتی خود تا پایان هفته ادامه داد؛ ناگفته نماند این محصول افزایش قیمت ۸۰۰ تومانی را نیز به ثبت رساند.

  در هفته جاری، قیمت محصولات فولادی جهش قابل توجهی در بازار داشتند که نزدیک شدن به پایان سال و درگیری‌های منطقه‌ای، باعث هجوم سرمایه‌ها به بازار ارز شد و بر همین اساس، برآورد می‌شود در سال جدید روند تورم در بازار ارز، ملک و فولاد ادامه خواهد داشت.

  در واقع بازار آهن و فولاد در دو هفته اخیر، به دلیل نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد و هیجانات غالب شده در معاملات آهن اسفنجی، دچار التهاب شده است. البته روند موجود در معاملات آهن اسفنجی چند ماهی است که به وجود آمده؛ اما تا زمانی که بازار دلار به هم نریخته بود، این عامل به تنهایی آشوبی در بازار و زنجیره‌های پایین دست ایجاد نکرد و با نوسانات بازار ارز، این عامل نیز خود را نشان داد.

  از سوی دیگر، تأثیر اخبار منفی سیاسی و اقتصادی در قیمت دلار، اثرات سرمای هوا در کاهش حجم آهن اسفنجی و بازی تکراری اختلاف نرخ دلار سامانه و بازار باعث شده صادرات شمش توسط شرکت‌های تجاری رونق بگیرد.

  همچنین قیمت دلار بعد از ماه‌ها ثبات، وارد کانال جدیدی شده که دلال‌ها و سوداگران ارزی در تلاش برای حفظ آن هستند. به باور کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار ارز، ریشه اصلی نوسانات اخیر ارزی، خبر‌های سیاسی و تنش‌های منطقه است و این افزایش قیمت‌ها ابداً ریشه اقتصادی ندارد. برخی از کارشناسان نیز به یک دوره اصلاح قیمتی در بازار ارز امیدوار هستند.

  بازار ارز در تمام طول هفته در کانال ۵۶ تا ۵۸ هزار تومانی در حال حرکت بود که نهایتاً در روز چهار‌شنبه ۱۱ بهمن ماه در محدوده ۵۸ هزار تومانی تثبیت شد.

  بنابراین می‌توان گفت در هفته‌ای که گذشت، علت جهش قیمت مقاطع طویل فولادی در بازار که برای ماه‌ها رکود شدید در آن حرف اول را می‌زد، افزایش شدید نرخ ارز در بازار غیررسمی (بازار آزاد) است. طی دو هفته اخیر، قیمت دلار در معاملات نقدی بازار آزاد حدود ۶ هزار تومان یعنی ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است. به باور برخی معامله گران بازار ارز، سقف دلار و سکه جایی است که بانک مرکزی وارد بازار شود؛ در واقع بازار ساز این قدرت را دارد که با تزریق درهم، عرضه شمش و سکه‌های بدون تاریخ جلوی نوسانات بازار را بگیرد.

  منبع: فولادبان
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *