نگاهی به عملکرد بانک مرکزی در کنترل بازار پول از ابتدای امسال


اخیراً شاهد عرضه گواهی‌ سپرده با نرخ بهره ۳۰ درصدی بودیم که با استقبال قابل توجه سپرده‌گذاران همراه بود.

به نظر می‌رسد این اقدام به منظور تثبیت شبه‌پول موجود و جلوگیری از افزایش تقاضای پول و رشد نقدینگی انجام شده است.

با نزدیک شدن به پایان سال و استقبال سپرده‌گذاران از تبدیل سپرده‌ها و گواهی‌های قبلی، خبرهایی از تکمیل سقف ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی به گوش می‌رسد.

با توجه به نرخ شکست ۱۲ درصدی، جریمه برداشت زودهنگام ، به نظر می رسد این اقدام می تواند تا حد زیادی سبب فریز نقدینگی شود.

در ادامه بررسی گزارش‌های ماهانه بانک‌ها می‌تواند به تحلیل وضعیت تحولات مانده انواع سپرده‌ها کمک کند و برای آنالیز اثرات این تدابیر مفید باشدو
در حوزه نرخ بهره شبانه بین‌بانکی و سیاست‌گذاری پولی، مشاهده می‌شود که بازار بین‌بانکی نسبتا باثبات است.

همچنین، حجم نقدینگی در پایان دی‌ماه سال جاری نسبت به سال قبل ۱۹.۲ درصد رشد داشته است. نرخ رشد دوازده‌ماهه نیز از ۳۴.۱ درصد در پایان دی‌ماه ۱۴۰۱ به ۲۵.۲ درصد در پایان دی‌ماه ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

در کل، می‌توان گفت که بانک مرکزی توانسته است نرخ رشد نقدینگی را به سمت تارگت ۲۵ درصدی خود هدایت کند. همچنین، کاهش نرخ رشد نقدینگی به‌طور قابل‌توجهی نشان می‌دهد که سیاست‌های انجام‌شده در این زمینه موفقیت آمیز بوده‌اند.

نکته مهم درخصوص نرخ رشد نقدینگی که این روز‌ها فکر تحلیلگران را به خود مشغول کرده، قابلیت حفظ نرخ فعلی برای سال‌آینده است که با درنظرگرفتن سیاست مالی به‌شدت انقباضی سال‌آینده به‌نظر سخت‌تر و پرهزینه‌تر برای بخش‌خصوصی باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *