همراهی دولت با سهامداران سبب جذب سرمایه به سمت بورس می شود


احسان رضاپور، اظهار کرد: شرایط بیرونی و پیرامونی همچون مسایل سیاسی، امنیتی و ریسک های سیتماتیک موجود در اطراف کشور از یک سو و شرایط اقتصادی که در داخل کشور ناشی از تحریم ها و سایر محدودیت های بیرونی، بحث نقدینگی و شرایط تورمی و مسائل درونی که با آن مواجه هستیم سبب شده، شرایط بازارها را خارج از تعادل و شرایط متعارف تجربه کنیم.

وی در خصوص تغییرات بازار ارز و طلا ادامه داد: بواسطه ریسک های امنیتی قیمت دلار حرکت دلار پرشتاب و رشد بیش از ۱۵ درصدی را تجربه کرده، به تناسب آن بازار طلا هم در زمان کوتاهی تحت تاثیر مستقیم قرار می گیرد و با همبستگی بسیار زیادی خودش را منطبق می کند.

به گفته این کارشناس بورس، بازارهای دیگر لزوما شرایط به این شکل نبوده، زیرا بخشی از این حرکت که به شکل هیجانی در بازار قابل مشاهده است، از آنجایی که انتظار می رود پایدار نباشد، با افت های مقطعی مجدد رو به رو شود، لذا سایر بازارها تحرکات کمتری را نشان داده اند، بخصوص که بازارهای دیگر هم در گذشته خود را با نرخ های دلار بالاتر منطبق کرده بودند.

وی در توضیح این مطلب بیان کرد: به عنوان مثال، طبق شاخص هایی که در بازار مسکن منتشر می شود نرخ دلار بالاتر از ۶۵ هزار تومان بوده که در اقصی نقاط کشور قابل مشاهده است، هرچند که استثنائات زیاد و مختلفی ممکن است وجود داشته باشد.

رضاپور متذکر شد: در مرداد ۱۳۸۹ شاخص کلی بورس ۲ میلیون و ۱۰۰ واحد بوده، این در حالی است که طی ۳ سال و نیم اخیر، ارزش دارایی های شرکت ها با تغییرات زیادی همراه بوده، به طوری که باعث شده فاصله بسیار زیادی میان دارایی شرکت ها با قیمت بازار سهام آنها ایجاد شود، این موضوع یکی از موضوعاتی محسوب می شود که همواره عامل جذب سرمایه گذاران بوده است.

وی افزود: بازار سرمایه فقط به دارایی های شرکت ها توجه نمی کند، بلکه بحث سود و زیان شرکت ها هم در این بازار بسیار بااهمیت است.

این کارشناس بورس یادآور شد: با وجود اینکه دولت سیزدهم تصمیم گرفت سازمان بورس قیمت گذاری دستوری را کنار بگذارد و اجازه دهد که شرکت هاغیردستوری کار خود را انجام دهند، اما متاسفانه شرایطی که تجربه کردیم و حمایت هایی که از بعضی از شرکت ها صورت گرفت، نتیجه این تصمیم را عوض کرد.

به گفته وی، این موضوع نه تنها اثری در سفره مردم نداشته، بلکه صرفا باعث شده رانت هایی برای برخی از افراد خاص ایجاد کند و سودی برای شرکت ها یا مردم نداشته باشد، حتی برخی از شرکت ها دچار بحران شده اند.

رضاپور با بیان اینکه با توجه به تجربه های ناموفقی که حاصل شده به نظر می رسد که دولت از مواضع خودش عقب نشینی کند تا مجددا شرکت ها بتوانند از نظر سودآوری وضعیت بهتری را تجربه کنند، تاکید کرد: ارزش نهفته دارایی ها و سود مناسب شرکت می تواند برای بازار سرمایه شرایط بهتری را رقم بزند، اما لازمه اش این است که فضای ریسک های عمومی کشور از جمله مباحث امنیتی، اجتماعی و سیاسی داخلی وضعیت بهتری را در پیش داشته باشد.

این کارشناس بورس تصریح کرد: با فروکش کردن اتفاق های منطقه و تعیین تکلیف شدن بحث بودجه، رفته رفته با فرصت های جذاب که این روزها ایجاد شده به نظر می رسد طی یکسال آینده سود مناسبی را به سرمایه گذاران بدهد، همچنین دولت همراهی لازم را با سهام داران داشته باشد تا شرایط بازار سرمایه بهبود یابد.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *