×

وصول مالیات ۱۵۰ میلیارد تومانی از خانه های لوکس /درآمد مالیاتی ۱۵۰۰ میلیارد دلاری از محل خودروهای لوکس / فراریان مالیاتی با حساب های غیرتجاری شناسایی شدند

 • کد نوشته: 239087
 • ۱۶ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری امروز خود آمار و ارقام جالب توجهی را عنوان کرد.
  وصول مالیات ۱۵۰ میلیارد تومانی از خانه های لوکس /درآمد مالیاتی ۱۵۰۰ میلیارد دلاری از محل خودروهای لوکس / فراریان مالیاتی با حساب های غیرتجاری شناسایی شدند
 • محمدهادی سبحانیان امروز در نشستی خبری اظهار کرد: تقریبا ۹ ماه از حضور بنده در سازمان امور مالیاتی کشور می‌گذرد. آنچه تلاش داریم برای استقرار یک نظام مالیاتی مبتنی برعدالت به پیش رفته و امیدواریم برنامه تغییر ریل از مسیر یک نظام سنتی مالیات‌ستانی به یک نظام مبتنی بر داده برویم.

  وی افزود: یکی از مصادیق بارزعدالت، تمرکز نظام مالیاتی بر دانه درشت‌ها و کسانی است که از حجم بیشتری از فعالیت‌های اقتصادی استفاده می‌کنند و در عین حال بار مالیاتی را از گرده مودیان کوچک برداریم.

  سبحانیان با بیان اینکه یکی از مصادیق این مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ دیده می شود، گفت: سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از ۴۷ میلیون تومان قبل به حدود ۱۴۴ میلیون تومان در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.

  فراریان مالیاتی با حساب‌های غیر تجاری شناسایی شدند

  رییس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: امروز نورافکن های بزرگی در مسیرهای فرار مالیاتی افکنده شده و برای نیل به این هدف، احکامی را در قانون بودجه ۱۴۰۳ درج کردیم که این امکان را برای فراریان بزرگ مالیاتی محدود کرد. کسانی که با حساب‌های غیرتجاری اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند، شناسایی شدند.

  بدهی مالیاتی را از حساب ابربدهکاران بانکی برداشت می‌کنیم

  وی گفت: کسانی تلاش می کردند با اطاله فرآیند شکایت و اعتراض به مالیات حداکثر استفاده را از کاهش ارزش پول می بردند که حکم خوبی در مجلس در این زمینه تصویب شد که برای بدهی های قطعی شده مالیاتی که فرآیند دادرسی را طی کرده، به اندازه بدهی که طی شده از حساب ابربدهکاران بانکی برداشت کنیم.

  سبحانیان در ادامه با اشاره به ابلاغ مصوبه‌ای که روز گذشته توسط مجلس به تصویب رسید، گفت: تغییر پارادایم از نظام سنتی مالیات به نظام مدرن نیازمند اقتضائاتی است که اگر مودی وارد سامانه مودیان شد و صورت حساب الکترونیکی صادر کرد دیگر ما نتوانیم تغییری در آن ایجاد کنیم که این اقدام در دستور کار است.

  رییس کل سازمان امور مالیاتی بیان کرد: کف بازار حضور پیدا کردیم. اگر اصناف بدانند سامانه مودیان چقدر برایشان سودمند است استقبال بسیار خوبی نسبت به صدور صورت حساب در سامانه خواهند داشت. ما باید برخورد با مودیان را یکسان کنیم که اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در این جهت است.

  بخشیدگی مالیاتی تا سقف ۵۰۰ میلیون و ۲ میلیارد تا پایان بهمن 

  وی با اشاره به بخشودگی دهه فجر گفت: اگر مودیان مالیاتی بدهی های خود را تا انتهای بهمن پرداخت کنند جرایم‌شان به صورت ۱۰۰ درصدی بخشوده می شد. برای اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان است. این اقدام را انجام دادیم تا پرونده ها مختومه شود. همچنین امکان بخشودگی ۱۰۰ درصدی را برای کسانی که نسبت به مالیات اعتراض داشتند ایجاد کردیم. اگر انصراف الکترونیکی را تایید کند ما تخفیف ۱۰۰ درصد را اعمال می کنیم. هدف این است که افراد با آسودگی خاطر به کسب و کار خود بپردازند.

  سبحانیان گفت: میز خدمت را ایجاد کردیم که تحولی برای راحتی و آسودگی مویان است. همچنین مرکز پاسخگویی را ایجاد کردیم که از عدد ۱۶۳ هزار تماس به ۴۴۰ هزار تماس رسیدیم.

  وی با اشاره به مالیات خانه های لوکس و خودروهای لوکس گفت: آنچه در قانون تعیین شده اخذ مالیات از خانه ها یا خودروهای بالای یک رقمی است. مثلا سال گذشته خانه های ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شد که با نرخ تورم افزایش یافت و در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۲۰ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۳ به ۳۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

  وصول ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات خانه‌های لوکس

  رییس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲ هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شد که ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۰ هزار واحد لوکس شناسایی شد که ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶۰ هزار واحد شناسایی شد که مالیات تعیین شده آنها حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان است. این مالیات در فرآیند وصول است و تا بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد. اگر افرادی مالیات را پرداخت نکنند عملیات اجرایی را آغاز می‌کنیم.

  سبحانیان اعلام کرد: تا امروز حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از محل خانه های گران قیمت وصول شده است.

  وصول ۱۵۰۰ میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس

  وی درباره مالیات خودروهای گران قیمت نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ برای ۱۷۷ هزار خودرو گران قیمت ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال ۱۴۰۱ برای حدود ۲۵۲ هزار خودرو ۲۳۰۰ میلیارد تومان مالیات در نظر گرفتیم و در سال ۱۴۰۲ برای ۱۶۲ هزار خودرو ۲۸۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد که تا انتهای بهمن مهلت پرداخت دارند. تاکنون از کل این ارقام ۱۵۰۰ میلیارد تومان وصول شده است، زیرا نقل و انتقال خودرو سریع‌تر از مسکن انجام می‌شود.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *