×

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و نقش آن در تأمین پایدار گاز ایران/ ستاره خلیج فارس ۳۵ درصد بنزین کشور را تامین می کند

 • کد نوشته: 236668
 • ۲۴ دی ۱۴۰۲
 • ۰
 • پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با سهم ۶۵ درصدی در برداشت میعانات گازی از میدان مشترک پارس جنوبی، نقش حیاتی در تضمین تولید پایدار گاز در ایران دارد.
  پالایشگاه ستاره خلیج فارس و نقش آن در تأمین پایدار گاز ایران/ ستاره خلیج فارس ۳۵ درصد بنزین کشور را تامین می کند
 • شدت مصرف انرژی در ایران بیش از ۲ برابر میانگین جهانی است. به این معنا که برای تولید یک واحد رشد اقتصادی در ایران بیش از ۲ برابر سایر کشورها، انرژی در کشور مصرف می شود. این موضوع علاوه بر آنکه اثرات زیست محیطی فراوانی به دنبال دارد، همچنین باعث از بین رفتن ثروت ملی و کاهش موقعیت‌های صادراتی می شود.

  با این حال، وزارت نفت به عنوان تنها متولی تامین سوخت و تضمین امنیت انرژی در کشور، با وجود شدت بالای مصرف انرژی همواره تلاش کرده است تا سوخت مورد نیاز را به صورت پایدار و مستمر تامین کند. در این میان برخی فرآورده‌های نفتی مانند بنزین و نفت‌گاز اهمیت استراتژیک بیشتری دارد و به همین دلیل پالایشگاه‌های ایران با تغییر در واحدهای فرآیندی و اجرای پروژه های کیفی سازی به دنبال افزایش تولید این فرآورده ها هستند.

  علاوه بر آن، ساخت پالایشگاه‌های جدید در کشور نیز با همین هدف انجام شد و پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با اولویت تولید بنزین در کشور ساخته شد. جعفرپور – مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اشاره به اینکه این پالایشگاه، در سال ۱۳۸۵ با هدف طراحی، مدیریت، تامین منابع مالی، احداث، بهره برداری، تعمیر و نگهداری از پالایشگاه میعانات گازی به ثبت رسید، گفت: این پالایشگاه مدرن ترین پالایشگاه خاورمیانه است که با مساحتی حدود ۷۳۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.

  وی افزود: تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط خط لوله ای به طول ۳۸۸ کیلومتر و به قطر ۳۶ اینچ با ظرفیت دریافت ۸۴۰ هزار بشکه در روز صورت می پذیرد که این خط لوله با پیمایش استان های بوشهر، فارس و هرمزگان از مسیری صعب العبور می گذرد.

  جعفرپور ادامه داد: نکته مهم آن است که با بهره برداری از این پالایشگاه، تولید پایدار گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تضمین شد زیرا به دلیل تحریم های یک جانبه آمریکا امکان صادرات میعانات گازی مانند نفت خام محدود بود و باید فکری به حال مصرف میعانات که جزئی جذایی ناپذیر از تولید گاز هستند را می شد.

  وی با اشاره به اینکه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۱ با سهم ۶۵ درصدی در برداشت میعانات گازی از میدان مشترک پارس جنوبی نقش برجسته‌ای را در تضمین تولید پایدار گاز ایران اسلامی ایفا کرد، گفت: این پالایشگاه سهم ۱۹ درصدی در ظرفیت پالایش کشور داشته که حاصل آن تولید ۳۷ درصد بنزین، ۱۳ درصد نفت گاز، ۱۸ درصد نفت سفید و ۱۵ درصد گازمایع است.

  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد: بنابراین ابر پالایشگاه ستاره خلیج فارس به منظور حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های استراتژیک انرژی، یا دریافت روزانه ۴۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، وظیفه خطیر تامین پخش عمده‌ای از سبد سوخت کشور را عهده دار است.

  وی ادامه داد: در این پالایشگاه، روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین، ۱۵۰۰ تن گاز مایع، ۱۶ میلیون لیتر نفت‌گاز و محصولاتی دیگر از جمله نفت سفید، گوگرد و انواع نفتا و حلال‌ها را تولید می کند. این پالایشگاه که بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است، علاوه بر خودکفایی کشور در تولید فرآورده بنزین توانسته است عنوان نخستین صادرکننده بنزین تاریخ صنعت نفت را از آن خود کند.

  وی تاکید کرد: شرکت نفت ستاره خلیج فارس با برطرف کردن و حل مشکلات و تنگناهای مسیر صادرات در تلاش است نقاط هدف صادراتی و کشورهای متقاضی را با همکاری ارگان‌های ذی‌ربط در راستای گسترش فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در عرصه صادرات و ایجاد ظرفیت‌های جدید صادراتی با سرآمد شدن در بخش صادرات شناسایی کند و این مهم را به عنوان هدفِ کاری و توسعه سازمانی خود قرار داده است.

  مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان اینکه قرار گرفتن پالایشگاه ستاره خلیج فارس در فهرست تحریم‌ها هیچ خللی در مسیر پیشرفت و تولید ایجاد نکرده است، افزود: با رویکردها و برنامه‌ریزی‌های راهبردی، صادرات این شرکت از طریق مرزهای دریایی رونق یافته است و مقدار فراوانی از فرآورده‌های ویژه‌ تولیدی پالایشگاه با رعایت منافع و مصالح شرکت و حفظ اقتدار ملی، از این مسیر صادر شده و سود و ارز آوری برای کشور را همراه داشته است.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *