×

پرفروشی میلگرد در رینگ بورس کالا با توجه به قیمت‌های رقابتی بازار آزاد

 • کد نوشته: 236637
 • ۲۳ دی ۱۴۰۲
 • ۰
 • داده‌های رینگ فیزیکی بورس کالای ایران نشان می‌دهد که در سومین هفته دی ماه، با افزایش جریان خرید سرمایه‌ای و رشد دلار به کانال قیمتی 51 هزار تومان، حجم فروش میلگرد فولادی افزوده شده است.
  پرفروشی میلگرد در رینگ بورس کالا با توجه به قیمت‌های رقابتی بازار آزاد
 • رونق نسبی در رینگ مقاطع

  بررسی داده‌های رینگ فیزیکی بورس کالای ایران از عرضه ۲۷۱ هزار و ۹۳ تن انواع میلگرد فولادی ظرف سومین هفته از دی ماه در این بازار حکایت دارد. میلگرد بیشترین سهم از حجم تولید و مصرف مقاطع طویل فولادی را به خود اختصاص می‌دهد. ظرف روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه، میلگرد فولادی با قیمت پایه‌ای در بازه ۱۹ هزار تومان تا ۲۱ هزار و ۴۵۷ تومان روانه رینگ صنعتی بورس کالای ایران شد. برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۸۹ هزار و ۹۵۹ تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۵۳ هزار و ۳۶۱ تن میلگرد از این بازار انجامید. اگرچه در این روز تنها ۱۹.۶ درصد عرضه میلگرد در بازار معامله شد، اما این رقم نسبت به حجم تولید این محصول در کشور ناچیز شمرده می‌شود. ظرف ۲ سال اخیر رینگ مقاطع طویل فولادی با رکود سنگین بخش ساخت‌وساز دست‌وپنجه نرم می‌کند. در این شرایط آغاز فصل زمستان و کاهش بیشترفعالیت‌های ساختمانی نیز مزید بر علت شده بود و از حجم فروش میلگرد در رینگ فیزیکی بورس کالا کاسته بود. در چنین شرایطی ایجاد جریان افزایشی در بازار آزاد ارز از ساعات ابتدایی بازگاشیی بازارها در روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه و صعود موفق دلار به کانال قیمتی ۵۱ هزار تومان به تحریک تقاضای سرمایه‌ای در رینگ مقاطع طویل فولادی انجامید به نحوی که بر حجم فروش میلگرد در رینگ صنعتی بورس کالا افزوده شد.

  میلگرد بازار آزاد ارزان‌تر محصول بورسی

  هر کیلوگرم میلگرد فولادی در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران با میانگین قیمت ۲۱ هزار و ۳۳۴ تومان معامله شد؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام شده فروش این میلگرد به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان می‌رسد. این در حالی است که ظرف همین روز هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران در محدوده قیمتی ۲۳ هزار تومان معامله شد. به این ترتیب خرید از بازار آزاد به صرفه‌تر از رینگ بورس کالا بود، با این وجود ورود تقاضای سرمایه‌ای به این بازار باعث شد تا رینگ فیزیکی بورس کالا رونق نسبی را به خود ببیند.

  منبع: اکو ایران
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *