پیشنهاد تشکیل یک کمیته مشترک میان ایران و هند/ برنامه هایی برای افزایش همکاری ها میان دو کشور


بهمن عبداللهی با معرفی توانمندی‌های بخش تعاون در ایران بیان داشت: تعاون در کشور ایران جایگاه مهمی دارد و بخش عمده‌ای از محصولات ایرانی توسط بخش تعاون در کشور تولید می‌شود.

عبداللهی گفت: تعاونی‌ها در تمام بخش‌های اقتصادی حضور فعال دارند و بخش قابل توجهی از تولید در کشور ما توسط تعاونی‌ها صورت می‌گیرد و با توجه به حجم مبادلات ایران و هند، لازم است که این حجم را افزایش دهیم.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به ظرفیت بزرگ تعاونی‌ها در کشور بیان داشت: بیش از ۱۰۰ هزار تعاونی در کشور فعالیت می‌کنند و بیش از ۱۸ میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها می‌باشند.

وی با اشاره به حجم ۳میلیارد دلاری تعاملات تجاری دو کشور ایران و هند، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تعاونی‌ها در ایران و شناختی که از تعاونی‌های هند وجود دارد به نظر می‌رسد تعاونی‌های دو کشور می‌توانند سطح تعاملات تجاری ایران و هند را افزایش دهند.

ایجاد بازار تهاتری میان ایران و هند

عبداللهی همچنین بر ارتباطات گسترده اتاق تعاون ایران با سازمان ملی تعاون هند اشاره و بیان داشت: ما روابط نزدیکی با این سازمان داشته و با توجه به این روابط، می‌توانیم گسترش تعاملات تجاری را برنامه ریزی کنیم.

وی ایجاد بازار تهاتری میان ایران و هند را برای تامین نیاز کالایی فعالان اقتصادی دو کشور پیشنهاد داد و افزود: با ایجاد صندوق ریالی و روپی در دو کشور می‌توان بدون نیاز به استفاده از دلار در تعاملات مشکلات مالی فعالان اقتصادی را حل کرد.

عبداللهی همچنین حضور فعالان اقتصادی دو کشور را در یک نمایشگاه یا رویداد مشترک برای شناسایی فهرست کالاهای مورد نیاز طرفین پیشنهاد داد. وی افزود: با انجام تبادلات تهاتری بخش بزرگی از هزینه‌های طرفین کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه هند به عنوان شریک عمده تجاری ایران در طی سال‌های متمادی و به خصوص در شرایط تحریم بوده است، ادامه داد: قدمت طولانی نهضت تعاون در هند و گستردگی بالای آن در این کشور، پیشینه و مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، توانمندی بخش تعاون ایران در حوزه‌های مختلف و علاقه‌مندی جهت اشتراک تجارب خود با دیگر کشورها از عوامل مهم برای توسعه روابط تجاری دو کشور است.

پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک اتاق تعاون ایران و هند

وی با پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک اتاق تعاون ایران و هند، در راستای پیگیری و عملیاتی کردن توافقات مطروحه خاطر نشان کرد: اتاق تعاون ایران آمادگی خود را جهت همکاری با شرکت‌های هندی در قالب اعزام و میزبانی از هیئت‌های تجاری اعلام می‌کند. وی همچنین همکاری، ارتباط و اشتراک دانش و تجربه بین شرکت‌های تعاونی ایران در حوزه‌ی لبنیات و همکاری با شرکت تعاونی شیر آمول هند و نیز شرکت تعاونی ایفکو هند را پیشنهاد داد.

عبداللهی با اشاره به ظرفیت‌های آموزشی اتاق تعاون ایران، جهت برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک بین تعاونی‌های ایران و هند و برگزاری رویداد معرفی فرصت‌های تجاری جهت ارتقای همکاری تجاری بین تجار دو کشور اعلام آمادگی کرد.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده پیمان بریکس و حضور هند به عنوان عضو اصلی این پیمان در جمع کشورهای دارای اقتصاد نوظهور همچنین عضویت اخیر ایران در آن، بر لزوم استفاده حداکثری از این پیمان تاکید کرد.

هند: برای ارتقاء سطح تعاونی‌ها باید از تجربیات موفق ایران بهره ببریم

«رودرا گاراو» سفیر هند نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و آشنایی با توانمندی‌های تعاون در ایران، بیان داشت: تعاونی‌ها در کشور هند بیشتر در قسمت غرب متمرکز بوده و تعاونی‌های لبنیات و تولید شکر نسبت به سایر تعاونی‌ها موفق‌تر می‌باشند.

وی گفت: تعاونی‌های هند همچنین در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کنند اما برای ارتقاء سطح تعاونی‌ها در کشور هند باید از تجربیات موفق ایران بهره ببریم.

سفیر هند همچنین با اشاره به اثرات منفی تحریم‌های ظالمانه بر حجم تعاملات تجاری ایران و هند، خاطر نشان کرد: باید تمرکز بیشتری بر کالاهای غیر تحریمی برای گسترش تعاملات تجاری دو کشور داشته باشیم.

وی ایجاد تعامل و ارتباط فی مابین تعاونی‌های ایران و هند را مهم توصیف کرد و گفت: با ایجاد این خط ارتباطی میان تعاونی‌ها و افراد با هم، علاوه بر منفعت اقتصادی، منفعت اجتماعی را هم ایجاد خواهیم کرد.

سفیر هند به نقش بانوان نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه‌هایی نظیر سلامت کودک و مادر، صنایع دستی و نظایر آن سازمان‌هایی در کشور هند، دوره‌های آموزشی را برای بانوان برگزار می‌کنند که می‌توانیم در توانمندی‌های تعاونی‌های ایران در این حوزه استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اعلام آمادگی کشور متبوعش جهت گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، گسترش و برگزاری دوره‌های آموزشی انتقال تجربیات و دانش متناسب با نیاز طرفین را خواستار شد.

در این نشست، رئیس کمیسیون بانوان و رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیر نفتی نیز ضمن بیان توانمندی‌ها، برای گسترش بیشتر همکاری و تعاملات تعاونی‌ها، اعلام آمادگی کردند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *