پیش بینی جنوب شلوغ در نوروز ۱۴۰۳/ حجم مسافرین به جنوب در نوروز با نگرانی هایی همراه است/ استان های پرمسافر ، کمبودهایی دارند


پنجاه‌ونهمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با مدیران و نمایندگان مناطق آزاد و برخی دستگاه‌های دخیل در سفر، دوشنبه دوم بهمن ماه ۱۴۰۲ در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی برگزار شد، که تمرکز این نشست بر سفرهای نوروزی بود.

علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با اشاره به اهمیت و ضرورت تعامل و همکاری با سازمان‌های مناطق آزاد برای رفع نیاز گردشگران در تعطیلات نوروز، اظهار کرد: در صورت نبود این تعامل، مردم ضرر می‌کنند، بنابراین به هماهنگی‌ها با دستگاه‌های مرتبط برای رفع نیاز گردشگران از جمله تأمین سوخت، ارزاق، افزایش ظرفیت خدمات اقامتی و ناوگان حمل و نقل و تسهیل سفر دریایی به کیش و قشم و افزایش ظرفیت اقامتی غیررسمی و اضطراری نیاز است.

شالبافیان با اشاره به ضرورت احقاق حقوق گردشگران، بیان کرد: رسیدگی به شکایت‌های ثبت‌شده در سامانه ۰۹۶۲۹ به مناطق آزاد محول می‌شود و شکایت‌ها با اولویت، مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین اداره کل نظارت و ارزیابی وزارتخانه پیگیری‌های لازم را در اسرع وقت انجام خواهد داد.

معاون گردشگری در این نشست از مدیران کل استان‌ها که حضور آنلاین داشتند، خواست برای سفرهای نوروزی با مناطق آزاد به‌عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد سفر هماهنگ باشند.

پیش‌بینی جنوبِ شلوغ در نوروز

مصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ یادآور شد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با ریاست وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مشارکت ۲۷ دستگاه اجرایی به‌منظور ساماندهی پیک‌های سفر و در دولت سیزدهم برای ساماندهی سفر در طول سال شکل گرفته است. همچنین طبق مصوبه هیأت وزیران تمامی امور اجرایی به رؤسای مناطق آزاد واگذار شده است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه بخش زیادی از سفرها به‌ویژه در تعطیلات نوروز به جنوب کشور و مخصوصا مناطق آزاد انجام می‌شود، به‌منظور هماهنگی‌های بین‌بخشی همکاری‌های خوبی بین سازمان مناطق آزاد و معاونت گردشگری شکل گرفته و جلسات متعددی برگزار شده است.

فاطمی گفت: سال گذشته با اسکان ۲ میلیون نفر در قشم، این منطقه به تنهایی به اندازه ۱۰ استان کشور پذیرای گردشگران بود.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین اظهار کرد: با توجه به نخستین سال ثبت جهانی افطار، برنامه‌های ویژه‌ای انجام خواهد شد و برای خدمات‌رسانی به مسافران با رعایت موازین ماه رمضان، مصوبه شورای فرهنگی عمومی سال گذشته مدنظر است.

بیشترین شکایت مسافران از خراسان رضوی و تهران

یحیی نقی‌زاده محجوب ـ مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ نیز به برخی تدابیر صورت‌گرفته برای نظارت بر خدمات کمی و کیفی گردشگری در تعطیلات نوروز و درخواست‌های ثبت‌شده در سامانه ۰۹۶۲۹ اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال، ۲۲۳ هزار تماس و درخواست در این سامانه ثبت شده که کمتر از چهار درصد مربوط به گزارش تخلف‌ها و شکایت‌هاست.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری گفت: بیشترین تعداد شکایت‌ها مربوط به خراسان رضوی و ‌تهران است. همچنین منطقه آزاد کیش ۵۱ مورد، قشم ۳۲ مورد، چابهار ۲ مورد، ارس یک مورد، انزلی سه مورد و ماکو یک مورد شکایت داشتند، که هیچ‌کدام از درخواست‌ها رسیدگی نشده‌اند. با توجه به اینکه رسیدگی به شکایت‌ها موجب حس امنیت در مردم می‌شود، امکان دسترسی را به مناطق آزاد به‌منظور رسیدگی به شکایت‌ها خواهیم داد.

غلامرضا خلیلی‌نیا ـ معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سازمان مناطق آزاد کشور ـ با بیان اینکه مناطق آزاد خود را جدا از ساختار ستاد هماهنگی خدمات سفر نمی‌بینند، افزود: نظام مسائل را احصاء کرده‌ایم و در تلاش برای حل مسائل هستیم.

او پیگیری مشکل حمل و نقل در نوروز به‌ویژه در کیش، حل مسأله سوخت در چابهار و اسکان مسافران مناطق آزاد را الزامی دانست و با اشاره به مشکلاتی که برخی مناطق در تعطیلات نوروزی داشتند، بر ضرورت تأمین نان، آرد، آب و زیرساخت‌های دیگر تأکید کرد.

مشکل سوخت مسافران سیستان و بلوچستان، قشم و کیش حل می‌شود؟

علی‌اکبر عرب‌عامری ـ مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ـ با بیان اینکه درباره تأمین سوخت شیوه‌نامه‌ای تدوین و در مرحله اجرا با دستور ستاد قاچاق، متوقف شده است، بر برگزاری جلسه‌ای به‌منظور اجرایی شدن این شیوه‌نامه اشاره کرد.

او با اشاره به اینکه از ۵۷ هزار نازل بنزین ۱۵۰۰ نازل غیرفعال است، افزود: پیش از تعطیلات نوروز بازدیدهای میدانی در دو نوبت به‌منظور رصد نازل‌ها و کیفیت انجام می‌شود. در نوروز در صورت لزوم و ضرورت، جایگاه‌های سیار درنظر گرفته می‌شود. همچنین در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد قشم و کیش تمهیدات لازم برای افزایش و تأمین سوخت و استفاده از کارت آزاد انجام می‌شود تا مسافران برای سوخت با مشکلی مواجه نشوند.

ناصر قاسمی‌نیا ـ سرپرست مدیریت توسعه گردشگری و میراث‌فرهنگی منطقه آزاد کیش ـ گفت: با توجه به شرایط ویژه منطقه آزاد کیش یکی از مهم‌ترین مسائل پیش ‌رو، مدیریت حمل و نقل گردشگران است. تأمین خطوط هوایی مورد نیاز و فراهم آوردن بستر لازم برای ورود مسافران با خودرو از طریق دریا، بخشی از رویکرد مورد نظر است.

او همچنین تأمین سوخت شناورها، ذخیره سوخت، آرد و غلات را که در سال گذشته چالش‌آفرین شده بودند  برای مدیریت سفر در نوروز ۱۴۰۳ الزامی دانست.

قشم پرواز کم دارد

ابراهیم رستم گورانی ـ مدیر گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی منطقه آزاد قشم ـ نیز با اشاره به کمبود پروازهای این مسیر و برقراری ۱۸ پرواز رفت و برگشت در این جزیره، از مشکلات تأمین سوخت مسافران در قشم نیز سخن گفت و افزود: کارت آزاد پاسخگوی نیاز مردم بومی نیست، اگر مسافر هم بیاید که با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

او تأمین سوخت مورد نیاز در تعطیلات نوروز، اضافه کردن پمپ بنزین سیار و لایروبی اسکله‌های ویژه استفاده لندیگراف را برای ساماندهی ورود گردشگران مهم دانست و به برخی تلاش‌ها برای توزیع سفر گردشگران در کل منطقه آزاد قشم و برپایی کمپ‌پارک‌ها به‌عنوان یکی از راهکارهای مدیریت گردشگران ورودی به قشم در نوروز ۱۴۰۳ اشاره کرد.

نکته‌ای درباره تردد عراقی‌ها و راهیان نور در اروند

امیرهوشنگ بابامرادی ـ معاون گردشگری منطقه آزاد اروند ـ با اشاره به تردد روزانه ۱۰ هزار نفر عراقی از مرز شلمچه، ضرورت سامان‌دهی این ترددها را در تعطیلات نوروز با توجه به محدودیت خدمات این منطقه، خواستار شد.

سامان‌دهی تردد خوردوها، مدیریت ۱۱۰ اثر تاریخی که مالکیت آن در اختیار دستگاه‌های غیرمرتبط است، تخریب آثار تاریخی در آبادان و خرمشهر و لزوم افزایش تعداد قطارها در نوروز از دیگر نکاتی بود که از سوی معاون گردشگری منطقه آزاد اروند مطرح شد. او همچنین به سفر روزانه حدود ۱۰ هزار نفر با کاروان راهیان نور به این منطقه اشاره کرد و گفت:‌ این کاروان‌ها تمام مایحتاج خود را همراه دارند و آورده‌ای برای این منطقه ندارند.

جاده‌های مرزی را دریابید

محسن محمدزاده ـ سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس ـ با اشاره به اینکه این منطقه در نوروز گذشته جزو مقاصد نخست سفر بوده است، در ادامه ساماندهی وضعیت جاده‌های مرزی از جمله جاده خداآفرین و جلفا، اتخاذ تدابیر برای کاهش تصادفات، تأمین بهداشت و خدمات اورژانس، رفع مشکلات آنتن‌دهی تلفن همراه و تأمین سوخت را الزامی دانست و گفت: کیفیت خدمات‌دهی پایانه خروجی و وروی به ارمنستان با مشکلات زیادی روبه‌روست.

مشکلاتی که مسافران در انزلی دارند

علی مطهری ـ معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد انزلی ـ نیز با اشاره به حجم زیاد مسافران این منطقه که بیشتر از تهران هستند، از سفر ۱۱ میلیون نفر به منطقه آزاد انزلی با انگیزه سفر و تجارت در ۱۰ ماه نخست امسال خبر داد و تأمین آرد، نان، سوخت، اقلام بهداشتی، درمانی و ایمنی را بسیار ضروری و مهم دانست و گفت: بیشترین سفرهای این منطقه با خودرو شخصی انجام می‌شود و با توجه به مشکل سوخت، نیازمند جایگاه‌های سیار هستیم.

کمبودهایی که چابهار دارد

سعید ریگی ـ سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار ـ نیز با اشاره به مشکلات زیادی که این منطقه برای تأمین سوخت مسافران دارد، تاکید کرد: هر گونه نقص در خدمت‌رسانی به مسافران، به‌ویژه در تأمین سوخت، مدیریت ارشد سفر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

او همچنین گفت: این منطقه اقامتگاه و مجتمع بین‌راهی ندارد، جاده‌های آن ناایمن است و زیرساخت مناسبت ندارد. تردد ماشین‌های سوخت‌کش از این جاده‌ها معضل شده است. از طرفی گردشگری دریایی هنوز راه نیفتاده و شناورها مشکل تأمین سوخت دارند و مصوبه دولت در این‌باره اجرا نشده است. علاوه‌بر این، تعداد پروازهای چابهار کم شده است و ما حتی حاضریم یارانه بدهیم تا این مشکل حل شود.

وعده‌ای برای سفر به ابوموسی

محمد محسنی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان ـ نیز با اشاره به مشکلات مشابهی که این استان پرمسافر در نوروز دارد، از تلاش‌ها برای برقراری سفر به جزیره ابوموسی از بهمن‌ماه امسال خبر داد.

ندایی، نماینده راه آهن درباره مشکلاتی که درباره ظرفیت ناوگان ریلی وجود دارد، گفت: مشکلاتی در دیزل و لوکوموتیو داریم که نمی‌توانیم قطار در مسیرها اضافه کنیم، اما قطارهای محلی فعال هستند.

علاوه‌بر این نماینده سازمان‌های هواپیمایی کشور، بنادر و ‌دریانوردی و اورژانس کشور از برخی کمبودها در پروازها، تعداد آمبولانس و ایمنی شناورها سخن گفتند. معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور هم به افزایش آمار تصادف‌ها و فوتی‌های موتورهای برقی در کیش اشاره کرد و نماینده تعزیرات حکومتی هم احتمال افزایش نرخ بلیت هواپیما در تعطیلات نوروز و ضرورت رسیدگی به گزارش تخلف‌ها را مطرح کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *