×

چگونه پلاک موقت را به پلاک ملی تبدیل کنیم ؟

 • کد نوشته: 237649
 • ۰۳ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • برای تبدیل پلاک موقت مناطق آزاد به پلاک ملی نیاز به طی فرآیند قانونی است که همانند پلاک گذاری های عادی از سایت راهور آغاز می شود.
  چگونه پلاک موقت را به پلاک ملی تبدیل کنیم ؟
 • در وهله اول باید گفت از گذشته، مرسوم بوده که در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی، خودروهایی با پلاک آزاد به صورت قانونی، مجاز به تردد باشند اما با وجود این حق قانونی، پلاک آزاد همواره مورد انتقاد واقع می‌شود و دلیل آن عدم توانایی پیگیری قانونی، عدم پردازش و پرداخت مالیات و… برای این خودروها مطرح شد؛ براین اساس راه‌حل این مشکل را تبدیل پلاک آزاد به پلاک ملی برشمرده‌اند.

  به طور کلی، پلاک آزاد به این معناست که این خودروها با این پلاک می‌توانند در مناطق مشخصی از کشور، بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه‌های مربوط به تغییر پلاک، بیمه و مالیات داشته باشد، تردد داشته باشند؛ البته این تردد فقط مختص همان منطقه (همچون تردد در جزیره کیش) است و تردد خارج از محدوده مشخص، ممنوع است.

  برای تبدیل پلاک آزاد خودرو به پلاک ملی، نیاز به طی فرآیندها و روندی قانونی است؛ همچون روند کلی تعویض پلاک در کشور، برای تبدیل پلاک آزاد به پلاک ملی نیز بایستی در گام نخست، به سامانه راهور (سامانه اینترنتی پلاک) مراجعه کرده و برای ثبت درخواست به صورت آنلاین اقدام و فرم مربوطه را تکمیل کنند؛ در این فرم اطلاعاتی همچون اطلاعات شخصی مالک خودرو، شماره پلاک فعلی خودرو و… است.

  پس از تکمیل فرم، متقاضی بایستی هزینه تعویض پلاک را بر اساس قوانین و مقررات، پرداخت کند و نوبت مراجعه به مراکز تعویض پلاک را دریافت کند و در موعد مقرر انتخابی، به همراه مدارک مورد نیاز نظیر مدارک شناسایی مالک خودرو، مدارک مالکیت خودرو و فرم بازدید فنی خودرو که بایستی از از دفاتر تعیین‌ شده، اخذ شود، به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند.

  پس از تایید مدارک و اطلاعات تعویض پلاک، مرکز پلاک‌دهی، پلاک جدید را برای شما صادر خواهد کرد.

  مدت زمان صدور پلاک ملی جدید، ممکن است بسته به شرایط محلی و مقررات اداره‌ی پلاک‌های ویژه متفاوت باشد.

  برخی کارشناسان معتقدند که به دلیل بالا بودن قیمت پلاک آزاد در بازار و عدم پردازش هزینه‌های مربوط به آن، تبدیل پلاک آزاد به پلاک ملی، تاثیر مستقیمی بر درآمد دولت خواهد داشت، ضمن اینکه خودروهای با پلاک ملی مجبور به پرداخت مالیات‌ها از قبیل مالیات بر ارزش افزوده، عوارض بر ارزش خودرو، مالیات بر درآمد، بیمه بدنه و… خواهند شد و در مجموع برای کشور می‌تواند باعث افزایش درآمد و البته قانونمندی همه خودروها شود. این اقدام از یک سو افزایش درآمد مالی دولت را در پی دارد و از سوی دیگر، صاحبان خودرو به راحتی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *