×

گواهی سپرده با سود ۳۰ درصدی، کمک زیادی به جذب سرمایه ها می کند / آثار مثبت طرح جدید بانک مرکزی بر اقتصاد

 • کد نوشته: 238543
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • عضو اتاق بازرگانی با اشاره به طرح گواهی سپرده خاص با ۳۰ درصد سود، اجرای درست این طرح را بسیار مفید قلمداد کرد.
  گواهی سپرده با سود ۳۰ درصدی، کمک زیادی به جذب سرمایه ها می کند / آثار مثبت طرح جدید بانک مرکزی بر اقتصاد
 • «سیدعلی حسینی» در گفت و گو با رادیو اقتصاد با اشاره به گواهی سپرده خاص با نرخ سود سپرده سی درصد با هدف تامین هزینه مراکز تولیدی از سرمایه های در گردش از سوی بانک مرکزی گفت: هرجا که بانک مالی برای کنترل نقدینگی وارد شود اثر مثبت خود را خواهد گذارد. زمانی که دلار در یک ثبات نسبی بود می توانیم سرمایه های سرگردان را به این سمت جلب کنیم.
  وی افزود: سود ۳۰ درصدی جذابیت بالایی دارد و امیدواریم که در دوره های زمانی مختلف این کار را انجام دهیم. ۲۳ درصد بالاترین میزان سود بانکی است و این ۷ درصد می تواند کمک بالایی به مساله جذب سرمایه های خورد کند.
  عضو اتاق بازرگانی کشور بیان کرد: بانک مرکزی می خواهد سرمایه ها را با این تضمین به نظام بانکی بازگرداند ولی امیدواریم که بانک ها وارد این جریان نشوند و سرمایه های خرد وارد این جریان شود.
  وی یادآورشد: خوشبختانه آنگونه که به نظر می رسد، اقدامات بانک مرکزی در شش ماه گذشته روی بحث علمی حرکت کرده و روی فرمول هایی که بانک های مرکزی باید سیاستگذاری می کرد، فعالیت دارد.
  این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: این پول ممکن است که تورمی را ایجاد می کند ولی هر وقت که بانک مرکزی نقدینگی سرمایه های در گردش خرد و متوسط را به سمت تولید ببرد، فی نفسه امر مبارکی است و در میان مدت و بلند مدت قطعا به سود اقتصاد کشور خواهد بود.
  وی افزود: در این میان تنها امیدواریم که بانک ها وارد این جریان نشوند و از سود سی درصدی سهم خواهی نکنند.
  حسینی اظهارکرد: مساله هدف گذاری نیز بسیار مهم است که وقتی هدف گذاری انجام می شود منابع مالی در بخش تولید کشور فعال می شود و بخش تولید نیز می تواند استفاده مطلوبی از آن کند.
  وی گفت: اگر نقدینگی کشور به درستی هدایت شود و سیاست گذاری ها به شکل شرطی شدن اقتصاد منجر نشود می توانیم استفاده های بهینه ای از این امر کنیم.
  وی در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست گذاری مقایسه ای سود بانکی بین ایران و ترکیه گفت: نباید اقتصاد خود را با کشورهایی چون ترکیه مقایسه کنیم. مباحثی چون یارانه و نفت و تحریم و.. فضای ما را با ترکیه متفاوت می کند ولی اگر بانک مرکزی با همین روند ادامه دهد و از نقدهای اساتید و دانشمندان اقتصادی را استفاده کند قطعا شرایط مطلوب تری پیدا می کنیم.

  منبع: ایرنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *