×

در جلسه امروز پارلمان عراق: نمایندگان کرد معلق شدند / تعاملات مالی با اقلیم متوقف شد

 • کد نوشته: 3022
 • ۱۱ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • در جلسه امروز (سه شنبه ۱۱ مهر) پارلمان عراق به ریاست سلیم جبوری و با حضور ۱۷۵ نماینده مجلس و بدون حضور نمایندگان کرد، عضویت نمایندگان کرد حامی همه‌پرسی به تعلیق درآمد و تمامی تعاملات مالی با اقلیم کردستان متوقف شد.

  در جلسه امروز پارلمان عراق: نمایندگان کرد معلق شدند / تعاملات مالی با اقلیم متوقف شد
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) به ریاست سلیم جبوری با حضور ۱۷۵ نماینده و در غیاب نمایندگان کرد تشکیل جلسه داد.


  در این جلسه اعضای پارلمان موافقت خود را با مضامین سخنرانی نماینده آیت الله سید علی سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه که بر انجام مذاکره و رجوع به قانون اساسی عراق درباره بحران اقلیم کردستان عراق تاکید کرد، اعلام کردند.


  یک منبع پارلمانی اعلام کرد، نمایندگان عراق از دولت خواستند تمام تدابیر لازم را برای اجرای مضامین سخنرانی مرجعیت عالیقدر شیعه اتخاذ کند.


  این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: پارلمان بار دیگر دولت را ملزم کرد تصمیمات پارلمان را که متضمن تدابیری علیه همه‌پرسی است، اجرا کند.


  پارلمان عراق در عین حال تصمیم گرفت تعاملات مالی با اقلیم کردستان عراق را هم متوقف کند.


  نمایندگان پارلمان عراق همچنین عضویت نمایندگان کرد حامی همه‌پرسی را تعلیق کردند.


  برخی نمایندگان پارلمان عراق پیشتر در کمپینی اقدام به جمع‌آوری امضا علیه حضور نمایندگان کرد در مجلس کرده‌ بودند اما با این وجود فراکسیون‌ پارلمانی جنبش “تغییر” و جماعت اسلامی اعلام کردند، به پارلمان عراق باز می‌گردند.


  ائتلاف ملی عراق امروز در پی نشست صبح امروز خود با سلیم جبوری تصمیماتی را در خصوص حضور نمایندگان کرد در جلسات پارلمان صادر کرد.


  در بیانیه ائتلاف ملی وابسته به شیعیان این کشور آمده است، هیئت ائتلاف ملی نشست مهمی را صبح امروز با سلیم جبوری برای بررسی حضور نمایندگان کرد در جلسات پارلمان برگزار کرد.


  این ائتلاف افزود: در این نشست تصمیم بر آن شد که که هر نماینده ائتلاف کردستان که طرفدار تصمیمات اخیر پارلمان باشد و به مضامین قانون اساسی اعتقاد داشته و نتایج همه‌پرسی را به رسمیت نشناسد در جلسات پارلمان حضور یابد.


  ائتلاف آورده است، تصمیم گرفته شد، لیست‌هایی شامل اسامی نمایندگان حامی همه‌پرسی و افرادی با مواضع روشن تنظیم شود تا به منظور لغو عضویت آنها در پارلمان به دادگاه مراجعه شود و تا زمان تصمیم گیری دادگاه درباره آنها عضویت‌شان معلق است. 


  فراکسیون پارلمان سازمان بدر نیز از هیئت رئیسه پارلمان خواست با بازگشت تعدادی از نمایندگان کرد به پارلمان مخالفت کند چون آنها سوگند خود را با مشارکت در همه‌پرسی زیر پا گذاشته‌اند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *