×

دولت باید بسیاری از بانک‌ها را تعطیل کند

 • کد نوشته: 3137
 • ۱۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • یک بانکدار ارشد ایرانی گفت: دولت باید شجاعت به خرج دهد و برخی از بانک ها را تعطیل کند، چون بسیاری از این بانک ها شکل قابل قبولی ندارند.

  دولت باید بسیاری از بانک‌ها را تعطیل کند
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد”، یک بانکدار ارشد ایرانی به رویترز گفت، تعداد بانک های فعال در ایران باید در طی ۶ سال آینده حداقل نصف شود و برای نوسازی صنعت بانکداری ایران که با مشکل وام های سمی مواجه است، باید تعدادی از بانک های ایرانی تعطیل و ادغام شوند.


  پرویز عقیلی که در نشست مجمع ایران و اروپا در زوریخ حضور یافته گفت، سازماندهی مجدد کامل ترازنامه حدودا ۷۰۰ میلیارد دلاری بخش بانکی ایران، حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.


  وی افزود: ما نمی توانیم از عهده این هزینه بر بیاییم.


  عقیلی که بانکدار سابق عضو بانک اچ اس بی سی انگلیس است همچنین از برنامه گام به گام هماهنگ ساختن تدریجی صنعت بانکداری ایران با استانداردهای جهانی و جدید بازل ۳ حمایت کرد.


  وی افزود، مدیریت بانک ها ۳ سال فرصت خواهند داشت تا ترازنامه های خود را بهبود ببخشند و پس از آن، بانک هایی که دارایی های تجاری شان همچنان کمتر از ۶ درصد کل دارایی های دارای ریسکشان باقی بماند، به کل تعطیل خواهند شد. در مقابل، بانک هایی که درصد دارایی های تجاری شان بین ۶ تا ۱۰ درصد باشد، ممکن است ادغام شوند و برای ادامه فعالیت به دنبال جذب سرمایه جدید باشند تا زمانی که آنها بتوانند به میزان کافی سرمایه جمع آوری کنند. همچنین تا آن موقع، تقسیم سود توسط آنها میان سهامداران ممنوع خواهد بود.


  عقیلی افزود: در بازه زمانی ۶ ساله، از ۳۵ بانک ایرانی، حدود ۱۳ بانک یعنی نیمی از کل بانک ها باقی خواهند ماند.


  این بانکدار ایرانی افزود: چه بخواهیم و چه نخواهیم دولت باید شجاعت به خرج دهد و برخی از این بانک ها را تعطیل کند، چون بسیاری از این بانک ها شکل قابل قبولی ندارند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *