طلسم فروش “وتوصا” شکسته نشد…


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، دومین عرضه بلوک فایرا توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با شکست روبرو شد. این اتفاق در حالی افتاد که بورس تهران هنوز هم دلیلی برای علت عدم معامله اعلام نکرده است. سهامداران عمده در فایرا محبوس شدند و تاکنون تلاش های آنها برای خروج از آلومینیوم ایران بی نتیجه بوده است. وتوصا دو سال منتظر بازگشائی نماد فایرا ماند و حال آنکه این نماد باز شد طلسم فروش این بلوک باز نمی شود. خلاصه که وتوصا مانده است و کفش های میرزا نوروز که هر چه تلاش می کند، نمی تواند از این بلوک رهایی یابد…!


 بعد از عدم انجام عرضه دو بلوک ۱۵ و ۲۰ درصدی از سهام آلومینیوم‌ ایران‌ در ۱۲ شهریور و ۴ مهر توسط دو شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران و مهر اقتصاد به دلیل عدم صلاحیت خریداران، امروز هم برای دومین بار بلوک ۱۵ درصدی آماده عرضه توسط “وتوصا” شده بود اما باز هم بی نتیجه ماند.


در این میان شایعاتی مبنی بر تمایل محمد علی محمدی (مالک شرکت هایی چون آلومینیوم المهدی با ۷۲ درصد، فاریاب با ۳۸ درصد ، معادن بافق با ۷۶ درصد، باما با ۱۳ درصد ، نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی فارس، بانک تجارت با ۳.۳ درصد و ۴۹.۸ درصد سهام سرمایه گذاری ایران) به خرید سهام آلومینیوم ایران مطرح شده و برخی معتقدند در صورت حضور مستقیم و غیر مستقیم علی محمدی در “فایرا”، صنعت آلومینیوم ایران انحصاری خواهد شد. به همین دلیل موانعی در عرضه و فروش بلوک های مدیریتی “فایرا” ایجاد می شود.


درحالی باید منتظر توضیح مدیران بورس تهران بود که رضا مرادی مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران گفت: به رغم طی همه مراحل لازم برای واگذاری و وجود متقاضیان متعدد، امروز هم عرضه بلوک ۱۵ درصدی “فایرا” بی نتیجه ماند که جای تعجب دارد.


وی با اشاره به مذاکرات متعدد با چندین متقاضی ادامه داد: در عرضه ۱۲ شهریور و امروز حداقل ۵ و ۳ خریدار آماده حضور بودند اما در عرضه قبلی ، بورس اعلام کرد خریداران صلاحیت نداشته اند که جای تعجب دارد. برای امروز هم منتظر پاسخ مدیران بورس تهران هستیم تا مشخص شود با توجه به سابقه کارگزاری ها در انجام معاملات عمده و طی مراحل لازم ، علت عدم انجام معامله بلوک ۱۵ درصدی “فایرا” چه بود.


مرادی در برابر این سئوال که شایعه حضور محمد علی محمدی چقدر در عدم انجام معامله موثر بوده گفت: چنین شایعه ایی مطرح بوده اما به فرض صحت آن ، اولا” وی یکی از چندین متقاضی خرید بلوک هست و خریداران دیگری هم هستند. دوما” بورس تهران باید در این مورد شفاف سازی کند که اصل موضوع چیست و علت عدم انجام معامله در سه نوبت ناشی از عامل یا عواملی هست تا هم تکلیف چنین شایعاتی روشن شود و هم طرف فروشنده بداند باید چه تصمیمی اتخاذ کند.


وی ادامه داد: با این اوصاف انتظار می رود مدیران بورس تهران ، در این مورد توضیح دهند.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *