توسعه روابط کارگزاری ایران در آمریکای جنوبی


به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ایرنا، «رودریگو دی آزردو سانتوس» سفیر برزیل در تهران اواخر شهریور ماه امسال اعلام کرد که محدودیت ها برای روابط بانکی میان ایران و برزیل رفع شده است و بانک های خارجی از جمله ایران می توانند برای کمک به مبادلات تجاری دو کشور بدون هیچ محدودیتی برای ایجاد شعبه و فعالیت های بانکی در برزیل اقدام کنند.


وی از ایجاد روابط کارگزاری بانک های برزیلی با ایران خبر داد و اظهار داشت: این درحالیست که چندی پیش هیاتی از بانک مرکزی ایران به برزیل سفر کردند که حاصل این مذاکرات علاوه بر لغو محدودیت های بانکی برای ایران، تسهیل امور کارگزاری یک بانک برزیلی برای همکاری با ایران است.


توسعه روابط بانکی و کارگزاری پس از اجرای برجام در دی ماه ۹۴ در دستور کار بانک مرکزی ایران و بانک های ایرانی قرار گرفته است؛ بر اساس آمارهای بانک مرکزی پس از برجام تا پایان سال ۹۵ در مجموع شبکه بانکی کشور ۷۰۴ رابطه کارگزاری با ۲۴۹ بانک دنیا ایجاد کرده است.


آمریکای جنوبی و بویژه جمهوری فدراتیو برزیل از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران بویژه در حوزه معادن و کشاورزی است و از این رو توسعه روابط کارگزاری بانکی بین تهران و برزیل برای مراودات تجاری حائز اهمیت است.


در این پیوند، غلامرضا پناهی معاون ارزی بانک ملی ایران گفت: این بانک آمادگی کامل دارد که خدمات مورد نیاز فعالان تجارت خارجی با آمریکای جنوبی را ارایه کند.


وی اظهار کرد: انجام امور تجاری از کانال بانک ها علاوه بر حفظ امنیت و پوشش های مناسب، در کاهش هزینه های مبادله هم موثر است؛ همچنین با حضور بانک امکان افزایش و گسترش حجم تجارت برای فعالان با بهره گیری از ظرفیت های اعتباری بانک ها فراهم خواهد شد.


پناهی افزود: بازرگانان می توانند برای کسب اطلاع از نحوه خدمات بانکی قابل ارایه از طریق شعب ارزی بانک ملی ایران می توانند با اداره کل خارجه هماهنگی کنند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *