از برنامه‌های دولت در آینده خبر داد؛


به گزارش پایگاه خبری ” بااقتصاد” به نقل از شاتا، محمد شریعتمداری در نشست بررسی مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی استان مرکزی بیان کرد:  بخشی از تسهیلات صرف نوسازی صنایع و معادن کشور خواهد شد و بخشی را به عنوان خدمات فنی و مهندسی و کمک‌ها ی یارانه ای برای دریافت وام برای نوسازی صنایع کشور و بخشی به صورت وام برای اجرای پروژه‌ها قرار می‌گیرد.


وی تصریح کرد: با وجود ۸۵ هزار واحد صنعتی فعال، کشور رو به رشد است و بسیاری از واحد های تولیدی در بخش‌های خصوصی و غیرخصوصی متقاضیانی برای سرمایه گذاری مشترک از اروپا و چین و روسیه و … دارند.


فرمانده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی اظهار کرد: طی سال‌های متوالی رشد صنعت منفی بود اما الان این رشد مثبت شده و کشور رو به تعالی و پیشرفت است.


وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت با بیان اینکه نوسازی صنعت و معدن از مهمترین برنامه های این وزارتخانه است گفت: امسال ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در نظر گرفته شده است .


شریعتمداری با بیان اینکه کارخانه‌های بزرگ استان مرکزی از قبیل هپکو ،‌ایرالکو ، آذر آب ،‌ واگن پارس و ماشین سازی اراک سالها از جمله مراکز مهم صنعتی کشور بودند اضافه کرد‌: نرخ تعرفه باید به شکل رقابتی درمقابل تولید داخلی تعدیل شود.


وی تاکید کرد : قانون استفاده حداکثری از توان داخلی حتما باید به صورت جدی تری در وزارت خانه پیاده سازی شود. برای این امر برنامه جدی داریم و باید با قدرت اجرا شود در این راستا با حمایت نمایندگان مجلس همه تلاش خود را خواهیم کرد.


وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت در ادامه اظهار کرد : رابطه خوبی با نظام بانکی داریم و این  همکاری در آینده بیش از پیش ادامه خواهد داشت.


شریعتمداری یادآور شد: ما حاضریم واحدهای دارای مشکل را به سرمایه گذاران دارای اهلیت با شرط اصلاح ساختار و اشتغال زایی و بالا بردن مهارت‌ها و توانایی‌ها و بهره وری واگذار کنیم اما تولید باید رقابت پذیر و اقتصادی و قابل ارائه در بازارهای بین المللی باشد و اگر نیست اصلاح ساختار کنیم.


وی با اشاره به مشکلات هپکو گفت : ما از سرمایه گذاران و کسانی که از بخش خصوصی که شرکت‌های خصولتی را بخرند و اهلیت داشته باشند و مدیریت کنند و اراده کنند برای تولید بیشتر حمایت می‌کنیم. برنامه ما این است که همه آنچه در پایین دست سازمان‌های توسعه ای و شرکت‌های تحت نظر است را به  غیر از ایدرو و ایمیدرو را در شرف واگذاری قرار بدهیم و بخش خصوصی می­تواند از این امکان در آینده استفاده کند. حل مشکل سرمایه در گردش باید حل شود با حمایت ما و ایجاد بازار مهمترین حمایت ماست و پشت واحدهای بزرگ هستیم و نظام بانکی کمک می­کند. برای واحدهای کوچک صندوق حمایت از واحدهای کوچک و متوسط حتما گسترش و سرمایه‌اش افزایش پیدا می‌کند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *