×

درخواست رسمی دولت عراق از ایران و ترکیه برای بستن گذرگاه‌های خود با اقلیم

 • کد نوشته: 3337
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سخنگوی وزارت امور خارجه رسما از ایران و ترکیه درخواست کرد که در راستای تعامل انحصاری با دولت فدرال عراق تا زمان تحویل کنترل و اداره گذرگاه‌های مرزی به دولت عراق از جانب اقلیم کردستان، آنها را مسدود کنند.

  درخواست رسمی دولت عراق از ایران و ترکیه برای بستن گذرگاه‌های خود با اقلیم
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا،  احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزارت خارجه عراق اخیرا یادداشتی رسمی را به دو سفارت ترکیه و ایران در بغداد تقدیم کرده که دربرگیرنده درخواست رسمی دولت عراق از این دو کشور دوست بوده است.


  این سخنگو افزود: این درخواست درخصوص لزوم تعامل انحصاری با دولت فدرال عراق در زمینه گذرگاه‌های مرزی و بسته شدن تمامی گذرگاه‌ها با اقلیم کردستان عراق تا زمان تحویل کنترل و اداره این گذرگاه‌ها به دولت عراق است.


  محجوب ادامه داد: وزارت خارجه همچنین توقف تمامی تعاملات تجاری بویژه در زمینه صادرات نفت و فروش آن توسط اقلیم کردستان عراق را درخواست کرده و باید در این پرونده منحصرا با دولت فدرال عراق تعامل شود.


  وی خاطرنشان کرد، دولت عراق با هر دو طرف ترکیه و عراق برای همکاری در اجرای تمامی تدابیری که اتخاذ کرده، تلاش می‌کند.


  این سخنگو تاکید کرد، باید دو کشور همسایه با مقامات دولت فدرال عراق طبق اصول حسن هم‌جواری، احترام به حاکمیت عراق، تقویت همکاری دوجانبه و رویارویی با خطرات مشترک تعامل داشته باشند.


  روابط بغداد و اربیل در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق تیره شده است چراکه بغداد و چند کشور در راس آنها ترکیه، ایران، آمریکا و انگلیس با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کردند.


  براساس داده‌های کمیسیون همه‌پرسی کردستان عراق بیش از ۹۲ درصد از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به جدایی از عراق رای آری دادند.


  دولت عراق نیز از کردستان عراق خواسته است اداره دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه و گذرگاه‌های مرزی که جمهوری عراق را با کشورهای هم‌جوار از طریق اقلیم مرتبط می‌سازد، واگذار کرده و نتایج همه‌پرسی را لغو کند که اربیل با تمامی این درخواست‌ها مخالفت کرده است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *