جهانگیری: فساد در کشور سازمان‌یافته شده است


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز شنبه طی سخنانی در چهارمین همایش روز ملی توسعه روستا و عشایر در سالن اجلاس سران با بیان اینکه فساد در کشور سازمان یافته شده، تصریح کرد: هیچ خط قرمزی برای مقابله با فساد نیست و هیچ کس در این زمینه مصونیت ندارد، اما هیچ کس هم حق ندارد به بهانه مبارزه با فساد تسویه حساب سیاسی کند و نهادهای حاکمیتی باید در چارچوب قانون حرکت کنند.


وی ادامه داد: امروز مدار اقتصاد کشور در دست بخش خصوصی است و بخش خصوصی دانا، عاقل و آگاه است و با هر حرکت مسئولین می‌داند چقدر به حرف‌ها پایبند هستند و به آنها عمل می‌کنند. هیچ کس حق ندارد خودسر به حریم بخش خصوصی تجاوز کند و هر کس غیر از این حرکت کند، قطعا در مسیر آمریکا و دشمن قرار می‌گیرد.


جهانگیری همچنین افزود: وقتی بخش خصوصی ببیند با افراد بخش خصوصی در جاهای مختلف برخورد می‌شود، می‌گوید این مسئولین فقط حرف می‌زنند و اهل میدان دادن نیستند. بخش خصوصی هم می‌خواهد حتما با فساد مقابله شود. متاسفانه فساد در کشور سازمان یافته شده و خود من می‌دانم که فساد تا کجاها رفته است.


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز کشور با چالش‌های مختلفی روبرو است، یادآور شد: به چالش کلیدی که بویژه با مسائل زندگی روستاییان و عشایر وابستگی دارد،‌ چالش بیکاری،‌ آب و محیط زیست است. در بخش بیکاری کل جامعه ایران یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌هایش این موضوع است و سیاست‌هایی در آن موفق است که هم اقتصاد را در آن بزرگ و مقاوم کنیم و هم اشتغال زایی داشته باشیم. به همین دلیل تاکید شده که دولت باید به دنبال رشد مستمر پایدار اشتغال‌زا باشد.


وی اضافه کرد: باید رشد مستمر پایدار متکی به همه بخش‌های کشور باشد و این رشد اقتصادی باید اشتغال‌زا باشد و امنیت تولید کننده و سرمایه گذار را فراهم کند. مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود بعد از نامگذاری سال با عنوان اقتصاد مقاومتی،‌ تولید و اشتغال مهم‌ترین نکته‌ای که بعد از آن گفتند این بود که برای این کار باید سرمایه‌گذاری شود و برای سرمایه گذاری باید امنیت سرمایه گذار فراهم شود.


جهانگیری در ادامه بیان کرد: ما باید چالشی که امروز تک تک خانواده‌های ایرانی را آزار می‌دهد یعنی بیکاری را حل کنیم. چالش‌ها با برنامه، پشتکار و مدیریت صحیح قابل حل است و ما با اتکا به ظرفیت‌های روز کشور می‌توانیم بیکاری را حل کنیم تا مردم زندگی شرافتمندانه‌ای داشته باشند و اذیت نشوند.


رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به چالش آب یادآور شد: ما باید توسعه پایدار روستایی را به روش صحیح و بهره‌ور از منابع آب داشته باشیم. در برنامه ششم توسعه و در دولت دوازدهم حتما باید با آبخیزداری به عنوان روش‌های کوچکی که می توان منابع آب را حفاظت کرد تا به صورت سیل از دسترس خارج نشود، اقدام کنیم و آبیاری مدرن در دستور کار قرار گیرد که در این زمینه روستاییان باید کمک کنند.


وی همچنین درباره چالش محیط زیست گفت: ما باید برای حفاظت از منابع ذی قیمتی مثل خاک حاصلخیز،‌ جنگل‌ها و مراتع باید جدی حفاظت و حراست کنیم. زمینخواری یکی از مشکلات کشور شده و در مقطع فعلی سودجودها نباید زمین‌های حاصلخیز را به کاربری دیگری تبدیل کنند. زمین‌های حاصلخیز کشاورزی که یک سانتیمتر آن قرن‌ها طول می‌کشد نباید از دسترس خارج شود مثل مراتع حاصلخیز و از طرفی جنگل‌ها بزرگترین سرمایه ملت ایران است که برای این سه موضوع برنامه‌های خوبی را اجرا کرده‌ایم.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به صحبت‌های نماینده عشایر که پیش از سخنرانی او با وجود تذکرهایی که داده شد تا پایان حرف‌هایش پشت تریبون ایستاد و صحبت‌هایش را کامل کرد، خاطر نشان کرد: من از این دوست عزیزمان یاد گرفتم که همه باید اینگونه پای کار باشیم. از هیچ چیز دلسرد نشویم. برخی‌ می‌خواهند شما را سرگرم کنند و به مسیر انحرافی بکشانند، اما باید محکم بر سر عقیده خودتان بایستید، در راهتان حرکت کنید و دلسرد نشوید.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *