×

شش مقام ارشد ایالات متحده طرح مقابله قاطع‌تر با ایران را به ترامپ ارائه کردند / تمامی طرح‌هایی که تاکنون به ترامپ ارائه شده‌اند به برجام پای‌بند بوده‌اند / با ایران در سوریه درگیر نمی‌شویم

 • کد نوشته: 1189
 • ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • شش مقام ایالات متحده که شامل وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی ترامپ می‌شوند طرحی را به رئیس جمهور ارائه دادند که بر مبنای آن دولت ایالات متحده باید در برابر فعالیت‌های ایران در منطقه قاطع‌تر عمل کند.

  شش مقام ارشد ایالات متحده طرح مقابله قاطع‌تر با ایران را به ترامپ ارائه کردند / تمامی طرح‌هایی که تاکنون به ترامپ ارائه شده‌اند به برجام پای‌بند بوده‌اند / با ایران در سوریه درگیر نمی‌شویم
 • به گزارش پایگاه خبری «بااقتصاد» به نقل از رویترز، شش مقام کنونی و پیشین ایالات متحده طرحی را به دونالد ترامپ ارائه دادند که بر مبنای آن دولت ایالات متحده را ملزم می‌کند که به فعالیت‌های مختلف ایران در منطقه برخوردهای تهاجمی‌تر از خود نشان دهد.


  این شش مقام شامل جیمز متیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، اچ. آر. مک‌مستر مشاور امنیت ملی و سه مقام دیگر هستند که طرح پیشنهادی خود را در جلسه شورای امنیت ملی در روز جمعه به ترامپ تقدیم کردند.


  دو منبع ناشناس به رویترز گفته‌اند که قبل از پایان سپتامبر این طرح عمومی می‌شود. تمامی منابعی که با این پیش‌نویس آشنایی دارند نخواسته‌اند نامشان فاش شود چرا که دونالد ترامپ هنوز در حال بررسی این طرح است.


  یک مقام ارشد دولت ایالات متحده گفته است که بر خلاف اوباما که طرح‌ها را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌داد، ترامپ برعکس اهداف استراتژیک کلی را ترسیم می‌کند و کامل کردن آن را بر عهده فرماندهان نظامی، دیپلمات‌ها و سایر مقامات رسمی ایالات متحده می‌گذارد.


  این طرح با هدف افزایش فشار بر ایران برای محدود کردن برنامه‌های موشکی خود و حمایتش از شبه‌نظامیان برنامه‌ریزی و طراحی شده است.


  یکی دیگر از مقامات ارشد دولت ایالات متحده گفته است «این یک استراتژی گسترده برای فعالیت‌های مخرب ایران از جمله: حمایت‌های مالی، حمایت از ترور، بی‌ثباتی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق و یمن» است. این شش مقام همچنین گفته‌اند که از جمله اهداف دیگر این طرح هدف قرار دادن جاسوسی سایبری و تکثیر بالقوه برنامه‌های هسته‌ای ایران است.


  دولت ترامپ هنوز هم به دنبال اتخاذ یک موضع جدید در برابر توافق ۲۰۱۵ اوباما با ایران برای محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای ایران است. این پیش‌نویس همچنین حاوی این است که در صورتی که ایران توافق ۲۰۱۵ برجام را نقض کند با تحریم‌های اقتصادی شدیدی روبرو می‌شود.  


  در طرح ارائه شده، شش مقام مورد نظر توصیه می‌کنند که ایالات متحده رویکرد تهاجمی‌تر و قاطع‌تری در بحرین اتخاذ کند، یعنی کشوری که در آن سنی‌های حاکم بر کشور اکثریت شیعیه را سرکوب می‌کنند.


  علاوه بر این، طبق این طرح نیروی دریایی ایالات متحده باید واکنش تهاجمی تری نسبت به قایق‌های سریع‌السیر سپاه از خود نشان دهند.


  همچنین طبق طرح پیشنهادی این شش مقام ارشد ایالات متحده، فرماندها ن نظامی ایالات متحده اجازه پیدا می‌کنند در صورتی که کشتی‌ها و جان خدمه آنها با خطر روبه رو شوند به سمت اهداف مورد نظر شلیک کنند. این منابع از جزئیات تغییرات پیشنهادی در این قوانین اطلاعات بیشتری ندادند، چرا که جزء اسناد طبقه‌بندی شده محسوب می‌شوند.


  آن‌چه این طرح شامل آن نمی‌شود، فعالیت‌های نظامی ایالات متحده در سوریه و عراق است. مشاوران امنیت ملی ترامپ عنوان کردند که واکنش‌های نظامی ایالات متحده علیه ایران در سوریه و عراق تنها باعث پیچیده‌تر شدن نبرد علیه داعش می‌شود که اولویت اول دولت ترامپ محسوب می‌شود.


  جیمز متیس و اچ. آر مک‌مستر و نیز رؤسای فرماندهی مرکزی و فرماندهی نیروهای ویژه ایالات متحده، با مقابله نظامی آمریکا با سپاه، حزب الله و  شیعیان در سوریه و عراق مخالفت کرده‌اند.


  مشاوران ترامپ نگران این امر هستند که که دادن آزادی بیشتر در درگیری‌های سوریه به نیروهای ایالات متحده باعث منحرف شدن نبرد علیه داعش می‌شود.


  یک مقام ارشد دولتی دیگر گفت: قوانین گسترده‌تر با آزادی عمل بیشتر باعث آشفته‌تر شدن نیروهای ایالات متحده می‌شود و این امر باعث می‌شود نیروهای ایالات متحده  بیشتر از توان خود را در درگیری‌های نظامی در سوریه به کار گیرند.


  یک مقام پیشین ایالات متحده گفت که حزب الله و شیعیان در از بین رفتن خلافت اعلام شده از سوی داعش در عراق و سوریه بسیار کمک‌ کرده‌اند.


  یکی از دو مقام ارشد ایالات متحده گفت که «مسئله اصلی این بود که رئیس جمهور را قانع کنیم که به برجام پای‌بند بماند اما احساس بدی نسبت به این امر داشت، آن هم در زمانی که نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل عنوان کرد که باید در برابر این طرح قاطع‌تر بود». «تمامی استراتژی‌هایی که به رئیس جمهور داده شد، همگی بر پای‌بندی به برجام تأکید داشتند».   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *