×

پیش بینی ۵۰ دلاری برای هر بشکه نفت

 • کد نوشته: 3400
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • دولت در حالی نرخ هربشکه نفت را برای بودجه سال ۱۳۹۷ معادل ۵۰ دلار و با نرخ تسعیر۳۵۰۰ تومانی در نظر گرفته که کارشناسان قیمت هر بشکه طلای سیاه را با توجه به شرایط سیاسی- اقتصادی پیش بینی شده برای سال آینده ۴۶ تا ۵۵ دلار برآورد می کنند.

  پیش بینی ۵۰ دلاری برای هر بشکه نفت
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از فارس، دولت هفته گذشته بخشنامه پیش بینی بودجه سال آینده را به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد تا زمینه تدوین لایحه بودجه سال ۹۷، فراهم شود. متغیرهای کلان اقتصادی بودجه سال آینده بیش از هر موضوعی اهمیت دارد که در نهایت تعیین‌کننده دخل و خرج یک سال کشور خواهد بود.


  در حال حاضر قیمت سبد نفت اوپک ۵۰ تا ۵۱ دلار در هر بشکه تعیین می‌شود. کارشناسان اقتصادی قیمت نفت را برای سال آینده بنا به ملاحظات و شرایط سیاسی حدود ۴۶ تا ۵۵ دلار برآورد می‌کنند. بنابراین میانگین ۵۰ دلار رقم معقولی برای بودجه سال آینده خواهد بود، کما اینکه در بودجه ۹۶ نیز رقم ۵۰ و ۵۵ دلار مفروض کرده است. 


  با این حال گفته می‌شود، قیمت نفت مبنای بخشنامه بودجه سال ۹۷ حدود ۴۶ دلار باشد، اما در نهایت ۵۰ دلار تعیین و ملاک عمل خواهد بود. 


  در حال حاضر تولید نفت و میعانات گازی بالغ بر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است که حجم صادرات کشور از این میزان ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه است. 


  با این محاسبات حدود ۱۶۹ هزار و ۹۰۷ میلیارد تومان در بودجه درآمد نفتی وجود دارد که ۱۴.۵ درصد آن سهم وزارت نفت و ۳۲ درصد سهم صندوق توسعه ملی و مابقی خرج هزینه‌های دولت خواهد شد. 


  در صورتی که قیمت نفت از ۵۰ دلار پایین‌تر بیاید، دولت با ارز شناور مدیریت شده، به منظور جبران بخشی از کمبودهای بودجه‌ای، نرخ محاسباتی دلار در بودجه را از ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تومان تا پایان سال ۹۷ افزایش دهد، این رویکرد به غیر از اتفاقات ارزی و اجرای سیاست تک‌نرخی شدن ارز تلقی می‌شود. 


  محدوده تورم بانک مرکزی ۹.۹ درصد و مرکز آمار ۸.۱ درصد است و دولت پیش‌بینی می‌کند که تورم تک‌رقمی بماند، بنابراین افزایش حقوق را نیز ترکیبی از ۵ تا ۱۰ درصد درنظر گرفته است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *