×

فرید زکریا: عامل اصلی خشونت در ایالات متحده خرید و فروش اسلحه است نه بیماران روانی

 • کد نوشته: 3408
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • فرید زکریا در مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر کرد عنوان می‌کند که دلیل اصلی افزایش مرگ و میر ناشی از خشونت اسلحه، سلامت روانی اشخاص نیست، بلکه مسئله اصلی آزادی خرید و فروش اسلحه است.

  فرید زکریا: عامل اصلی خشونت در ایالات متحده خرید و فروش اسلحه است نه بیماران روانی
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از واشنگتن‌پست، فرید زکریا در مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر کرد به بررسی مسئله تیراندازی در ایالات متحده و رابطه بین بیماری روانی و اسلحه در ایجاد چنین جنایت‌هایی می‌پردازد.


  زکریا در این مقاله ضمن تأکید بر این که هیچ نشانه‌ای دال بر روانی بودن عامل حمله تیراندازی لاس وگاس وجود ندارد تصریح می‌کند که فرض وجود بیماری روانی به عنوان عامل اصلی تیراندازی در لاس وگاس برچسب زدن به کسانی است که به لحاظ روانی رنج می‌برند چرا که این امر باعث ایجاد رابطه‌ای مستقیم بین بیماری روانی و جنایت می‌شود در حالی که این رابطه همیشه وجود ندارد. زکریا عنوان می‌کند که بیماران روانی در واقع خود قربانی خشونت هستند تا اینکه عامل ارتکاب خشونت. آنها بیشتر گرایش دارند که به خود آسیب برسانند تا این که دیگران را از بین ببرند.


  دومین مسئله‌ای که زکریا در این مقاله بر آن تأکید می‌کند، این است که تأکید بر عامل روانی شخصی که جنایت را انجام می‌دهد توجه را از مسئله مهمتری منحرف می‌کند: اسلحه. زکریا عنوان می‌کند سیاستمدارانی که از این لفاظی استفاده می‌کنند یکی از اهدافشان این است که هزینه‌های درمانی این بیماران را قطع کنند.


  این نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل در این مقاله همچنین آماری را نقل می‌کند، مبنی بر اینکه نرخ مرگ و میر با اسلحه در ایالات متحده ۱۰ برابر بیشتر از سایر کشورهای صنعتی پیشرفته است. در کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی نرخ مرگ و میر با اسلحه در سال نزدیک به صفر است در حالی که این نرخ در ایالات متحده حدود ۳۰ هزار نفر است.


  زکریا همچنین عنوان می‌کند که نرخ بیماران روانی در ایالات متحده ۴۰ برابر کمتر از بریتانیا است و این در حالی است که نرخ مرگ و میر با اسلحه در آمریکا حدود ۴۰ برابر بیشتر از بریتانیاست.


  نویسنده کتاب «جهان پس از آمریکا» سپس به آمار موجود در سطح خود ایالات متحده اشاره می‌کند و عنوان می‌کند ایالت‌هایی که بیشترین درصد مالکیت اسلحه را به خود اختصاص می‌دهند، بالاترین میزان مرگ و میر مربوط به سلاح را به خود اختصاص می دهند (ایالت های آلاسکا، وایومینگ، مونتانا و آرکانزاس) و ایالت هایی که دارای کمترین میزان مالکیت سلاح هستند، پایین ترین نرخ کشتار مربوط به اسلحه را در ایالات متحده دارند (نیویورک، نیوجرسی، کانکتیکات و رود آیلند).


  این مجری شبکه سی. ان. ان در ادامه به پژوهشی در دانشگاه جان هاپکینز اشاره می‌کند  که طبق این پزوهش ایالت کانکتیکات در سال ۱۹۹۵ قانونی را تصویب کرد که خرید و فروش اسلحه را دشوارتر کرد. نتیجه این شد که در یک دهه بعد، میزان مرگ و میر با اسلحه ۴۰ درصد پایین‌تر از زمانی شد که خرید و فروش اسلحه کاملاً آزاد بود. از سوی دیگر ایالت میسوری برعکس در سال ۲۰۰۷ قانون خرید و فروش اسلحه را  سهل‌تر کرد  که در پنج سال آتی نشانه‌های خود را بروز داد مبنی بر اینکه نرخ مرگ و میر در این ایالت ۲۵ درصد بالاتر از زمانی شد که خرید و فروش اسلحه دشوارتر بود.


  طبق گفته زکریا یکی از مهمترین نهادهای دولتی که از پژوهش‌های مربوط به بهداشت عمومی حمایت مالی می‌کند، «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»ست. ذکریا تصریح می‌کند که این نهاد به مدت دو دهه توسط قانون  از هرگونه تحقیق و پزوهش بر روی خشونت مربوط به اسلحه و سیاست‌گذاری منع شد. عامل اصلی این قانون «انجمن اسلحه آمریکا» (NRA) بود که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها را از هرگونه حمایت مالی که در جهت کنترل بیشتر بر روی اسلحه انجام می‌شود ممنوع کرد.


  او در پایان این مقاله می‌گوید که اکنون هم در سال ۲۰۱۷ درباره پژوهش‌های علمی که منجر به نتایج ناخوشایند شوند، ممنوعیت داریم. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *