×

بازار پروازهای اربعین سیاه شد

 • کد نوشته: 3503
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • در حالی که ایرلاین‌ها، چارترکننده‌های طرف قرارداد آنها و آژانس‌ها برای بازه زمانی ۱۳ تا ۲۲ آبان موظف به فروش بلیت پروازهای اربعین طبق نرخ مصوب شده‌اند، اما در نبود نظارت بر این دستگاه‌ها شاهد فروش بلیت بالاتر از این نرخ‌ها هستیم.

  بازار پروازهای اربعین سیاه شد
 • ‌به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، روز ۲۰ شهریورماه بود که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، از تعیین قیمت مشخص برای پروازهای اربعین امسال خبر داد. مقصود اسعدی‌سامانی، گفته بود که ‌در جلسه مشترک سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت‌های هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی مقرر شد بابت جلوگیری از ایجاد بازار سیاه، طبق روال هر سال نرخ‌های مشخص برای بلیت پروازهای اربعین تعیین کنیم؛ در این راستا سقف نرخی برای مقطع زمانی سفرهای اربعین مشخص شد؛ روز اربعین امسال ۱۸ آبان‌ماه است، بنابر‌این برای پروازهای تاریخ ۱۳ آبان تا ۲۲ آبان سقف نرخی مشخص شد.


  به گفته اسعدی سامانی قیمت بلیت پرواز تهران ـ نجف. تهران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و تهران ـ‌ بغداد ـ تهران نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد، همچنین نرخ بلیت پرواز مشهد ـ‌ نجف ـ مشهد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نرخ بلیت پرواز مشهد ـ بغداد ـ‌مشهد نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد؛ از بقیه شهرها هر شرکتی که پرواز داشته باشد مسیر رفت و برگشت به بغداد به نجف قیمت بلیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود. همچنین نرخ بلیت‌های یکسره تهران ـ نجف ۶۰۰ هزار تومان و مشهد ـ‌نجف نیز ۷۵۰ هزار تومان تعیین شد‌.


  اسعدی سامانی البته این را ‌هم گفته بود که قرار شده است مجوزهای پروازی از ۲۰ مهرماه توسط سازمان هواپیمایی کشوری و فرودگاه مبدأ و مقصد اخذ شود و همزمان پس از اخذ مجوزها، ایرلاین‌ها نسبت به عرضه بلیت اعلام کنند. این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی از هم‌اکنون برخی پرواز‌های خود را برای سفرهای هوایی اربعین باز کرده‌اند و بلیت با نرخ‌های بسیار بالاتر از قیمت‌های تعیین شده عرضه می‌کنند و یا صندلی‌های خود را به چارترکننده فروخته و در سیستم خرید‌های اینترنتی مدعی تکمیل صندلی‌ها هستند.


  دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در این‌باره گفته بود:‌ مقرر شده است پروازهایی که در اختیار چارتر‌کننده‌ها قرار می‌گیرد طبق قرارداد بین شرکت‌ها و چارتر‌کننده باشد و آنها بلیت‌های تاریخ‌های ۱۳ تا ۲۲ ‌ آبان ماه را با همین نرخ‌های مصوب بفروشند و اگر تخلفی صورت گرفت این وظیفه شرکت‌های هواپیمایی است که با طرف‌های قرارداد چارترکننده نظارت کنند.


  البته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته است ‌دفاتر مشخص فروش بلیت هواپیما به زودی به مردم معرفی می‌شود،‌ مسافران هم پس از اخذ بلیت در راستای راستی‌آزمایی و اصالت بلیت باید به سایت شرکت‌های هواپیمایی و انجمن شرکت‌های هواپیمایی مراجعه کنند اما مردم تلاش کنند حتی‌الامکان از سایت شرکت‌های هواپیمایی و دفاتر فروش مشخص شده بلیت خریداری کنند.


  ‌به گفته اسعدی سامانی هر شرکت هواپیمایی نفراتی مشخص برای رسیدگی به شکایات مسافران معرفی می‌شود و همچنین از طریق سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی قابل پیگیری است؛ همچنین واحد رسیدگی به شکایات سازمان هواپیمایی کشوری نظارت‌های لازم را در اینباره انجام می‌دهد.


  ‌اما با وجود این قوانین، نظارت ضعیف حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی، باعث شده چارترکنندگان این روزها با بازی با قیمت‌های بلیت، رقابت منفی و نامطلوبی را در نرخ‌های ناوگان حمل و نقل هوایی بازرگانی ایجاد کنند و دنبال کسب سودهای نجومی از جیب مردم باشند و به نظر می‌رسد باید با نظارت‌ دقیق‌تر و جامع‌تر، فروش پروازهای چارتری قانون‌مندتر شود.


  از سوی دیگر با رصد سایت فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی نیز مشخص می‌شود برخی شرکت‌ها سقف تعیین شده نرخ پرواز عتبات را برای بازه زمانی مذکور رعایت نکرده‌اند و برخی دیگر از شرکت‌ها با فروش صندلی‌های خود به چارترکنند‌ه‌ها، مدعی تکمیل صندلی پروازهای اربعین در این تاریخ هستند .


  ‌به هر حال به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت، در سهل‌انگاری نظارتی خود، ‌بیش از آنکه به فکر مردم و اقتصاد خانواده‌ها و زوار خصوصاً در ایام پرتقاضای سفر باشند‌، به فکر منفعت صاحبان بنگاه‌‌های اقتصادی انحصارگر و البته سود‌ده هستند.


  امید است با ورود هر چه زودتر سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی به موضوع نرخ بلیت پروازهای اربعین و جلوگیری از ایجاد بازار سیاه بلیت، تلاش شود، زائران حسینی‌ به دور از دغدغه‌های بازار واسطه‌گری،‌ در این تجمع بزرگ مسلمانان حاضر شوند و دولت با نظارت دقیق بر نرخ‌گذاری پروازهای اربعین، مانع از رشد بازارسیاه و واسطه‌گری برای خالی کردن جیب زوار شو‌د.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *