×

ترامپ ایالات متحده را به سمت مسیر تاریک سقوط ژئوپلیتیک می‌کشاند / لغو برجام آمریکا را منزوی می‌کند نه ایران

 • کد نوشته: 3552
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • جو بایدن که به مناسبت دریافت جایزه سالیانه «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل برژینسکی» سخنرانی‌ می‌کرد، ضمن تأکید بر این که ترامپ در حال قرار دادن ایالات متحده در مسیر تاریک سقوط ژئوپلیتیکی است، تصریح کرد این دولت به جای پیش‌برد آزادی و دموکراسی که الهام بخش کشورها برای متحد شدن برای دستیابی به اهداف مشترک است، امور جهانی را در قالب یک رقابت می بیند، و گویی که این یک رقابت است- تا او قطعه ای زمین به دست آورد تا ساختمان مرتفع جدید در آن بسازد.

  ترامپ ایالات متحده را به سمت مسیر تاریک سقوط ژئوپلیتیک می‌کشاند / لغو برجام آمریکا را منزوی می‌کند نه ایران
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی. ان. ان، جو بایدن معاون باراک اوباما؛ به مناسبت دریافت جایزه سالیانه «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی برژینسکی»، در مورد ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ به سخنرانی پرداخت و عنوان داشت که ترامپ در حال قرار دادن آمریکا در مسیر تاریک سقوط ژئوپلیتیکی است. او گفت: «ما شدیداً نگران حرکت آمریکا در مسیر تاریک هستیم. این صرفاً یک هشدار نیست. ما در حال حرکت به سمت مسیر تاریکی هستیم که ایالات متحده را در صحنه جهانی منزوی می‌کند، آن هم در مسیر ضعف  و پر خطر نه در مسیر تقویت. این مسیر، منافع آمریکا و مردم آمریکا را با خطر جدی مواجه می‌کند».


  بایدن همچنین ادامه داد: «گرایش به سوی پوپولیسم و ملی گرایی یک زنگ خطر است و راهی است که افراد شارلاتان از آن برای افزایش قدرت ، بالا بردن خود، و از هم پاشیدن سازوکارهایی استفاده می کنند که در قانون اساسی ما و در سطح بین المللی طراحی شده است؛ سازوکارهایی که برای جلوگیری از سوءاستفاده از قدرت و بی ثباتی در جهان طراحی شده اند».


  بایدن در ادامه سخنرانی خود به سخنان ترامپ در مورد کیم جونگ اون پرداخت و تصریح کرد: «رد و بدل کردن حرف‌های زشت، و خطاب کردن آدم‌ها با القاب تحریک‌آمیز (اشاره به سخنان ترامپ در مورد کیم جونگ اون، که او را مرد موشکی خطاب کرده بود) و سوگند خوردن برای تخریب کامل کشوری با ۲۵ میلیون نفر جمعیت، هیچ پیامدی ندارد جز بدتر کردن بحران و رد هرگونه امکانی برای دیپلماسی و افزایش خطر منازعه و درگیری». او همچنین گفت که این لفاظی‌ها همان‌هایی است که در نهایت منجر به جنگ جهانی اول و دوم شد.


  جو بایدن سپس به سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی اشاره کرد و گفت : «ایستادن در وسط مجمع عمومی و تکان دادن پرچم ملی‌گرایی و هشدار درباره آینده‌ای آسیب‌پذیر در برابر «نابودی، سلطه و شکست»، نمونه خطرناک کوته فکری سیاسی است که جهان را به سوی دو جنگ جهانی در قرن گذشته سوق داد، و جایگاهی را که آمریکا به عنوان یک کشور بسیار مهم – و رهبری که بیشتر مایه الهام است تا مایه وحشت – به سختی به دست آورده است، از بین می برد».


  جو بایدن همچنین در این سخنرانی به معاهده هسته‌ای ایران با شش قدرت دنیا اشاره کرد و تصریح کرد: «تلاش ترامپ برای پاره کردن برجام؛ باعث انزوای ایالات متحده خواهد شد نه ایران. به علاوه، این اقدام به همراه خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس و پیمان همکاری کشورهای ترانس‌پاسیفیک، ممکن است باعث شود که دیگر کشورهای جهان در مورد ایالات متحده دچار شک و تردید شوند».


  جو بایدن ضمن ترسیم تصویری از سیاست‌گذاری دولت در امور خارجه عنوان کرد «بکارگیری افراد ناکارآمد در دولت باعث بی‌انسجامی ایدئولوژیک، ارسال پیام‌های متناقض و درهم و برهم، تصمیم‌گیری‌های آشفته و مغشوش، بی‌میلی یا ناتوانی برای حل مسائل شده است».


  او سپس به دوران کاری زمان خود اشاره کرد و گفت: «تا زمانی که من در سیاست بودم، ایالات متحده احترام جهانیان را کسب کرد، احترامی که به وسیله‌ی ارزش‌های ما هدایت می‌شد. اگر چه ما در آن دوران کامل نبودیم اما اگر بخواهم منصفانه بگویم، جهانیان ما را بر اساس گفته‌هایمان باور می‌کردند حتی اگر ما نمی‌توانستیم نسبت به آنها کاملاً وفادار باشیم». او همچنین گفت: «بازی با حاصل جمع صفر، خطرناک‌ترین  و نگران‌کننده‌ترین نوع بازی است».  


  بایدن در انتهای سخنان خود تأکید کرد: «این دولت به جای پیش‌برد آزادی و دموکراسی که الهام بخش کشورها برای متحد شدن برای دستیابی به اهداف مشترک است، امور جهانی را در قالب یک رقابت می بیند، و گویی که این یک رقابت است- تا او قطعه ای زمین به دست آورد تا ساختمان مرتفع جدید در آن بسازد.»


  «برای کشور ما بسیار ضروری است که نه تنها ارزش‌های بنیادی خود را به خاطر بیاوریم، بلکه باید به آن‌ها عمل کنیم». 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *