×

یک بانک کانادایی: بازار نفت دلواپس نقض برجام

 • کد نوشته: 3584
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد ترامپ قصد دارد اعلام کند که توافق برجام به سود آمریکا نیست. یک بانک کانادایی پیش‌بینی کرد در صورت تحقق تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا علیه برجام، بازارهای جهانی نفت با چالش روبرو می‌شود.

  یک بانک کانادایی: بازار نفت دلواپس نقض برجام
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از مهر، بانک کانادایی آربی‌سی (RBC) به سرمایه‌گذاران هشدار داد که اگر کاخ سفید برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تأیید نکند، احتمال می‌رود قیمت نفت به شدت افزایش یابد.


  هلیما کرافت، از مدیران آربی‌سی، با تأکید بر اهمیت سخنرانی این هفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره برجام، گفت: این تحولی بسیار مهم است.


  کرافت گفت: به نظر من بازار نگران خواهد بود که شاید تحریم‌های گذشته که مستلزم کاهش شدید واردات نفت کشورها از ایران بود و جلو سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی در بخش بالادستی نفت ایران را می‌گرفت، دوباره بازگردند. برای رشد شدید قیمت نفت، باید نشانه‌هایی روشن دیده شوند که تحریم‌ها بازخواهند گشت، زیرا اکنون باوری وجود دارد که در بازگشت تحریم‌ها، آمریکا تنها خواهد ماند؛ در این صورت این تحریم‌ها اهمیتی نخواهند داشت.


  این کارشناس گفت: مسئله مهم این است که دولت آمریکا و به ویژه کاخ سفید تا چه حد خواهان وادار کردن شرکت‌های خارجی به خروج از ایران است؛ اگر بخواهند این شرکت‌ها را وادار به خروج از ایران کنند، آنها را به اخراج از بازار مالی آمریکا تهدید می‌کنند و این خطری بزرگ است.


  تحریم‌های جدید، می‌توانند تقاضای نفت را با وضعی پیچیده رو به رو کنند. با این همه، به نظر می‌رسد بازارهای مالی آمریکا نگرانی چندانی درباره این مسئله ندارند.


  در پایان هفته گذشته، قیمت شاخص نفت خام آمریکا با حدود سه درصد کاهش به ۴۹ دلار و ۲۹ سنت برای هر بشکه رسید و شدیدترین افت هفتگی خود را در چند ماه اخیر تجربه کرد. یکی از دلایل این افت قیمت، نگرانی از عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی بود.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *