×

مدیریت تقاضای تامین مالی و رعایت استانداردهای بین المللی

 • کد نوشته: 3593
 • ۱۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیر عامل بانک رفاه گفت: مدیریت تقاضای تامین مالی در داخل کشور و تطبیق هر چه سریع تر با استانداردهای بانکی مورد تایید تجارت بین‌الملل دو چالش اصلی بازار پول است.

  مدیریت تقاضای تامین مالی و رعایت استانداردهای بین المللی
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از روابط عمومی بانک رفاه، دکتر سهمانی‌ با اشاره به مهم ترین چالش‌ها و مشکلات بازار پول و بیان دو چالش این بازار در ایران گفت: پیش شرط حضور کارآمد در عرصه بین‌المللی تعیین رتبه اعتباری بانک‌ها از سوی موسسات رتبه‌بندی بین‌المللی است.


  دکتر سهمانی ادامه داد: با توجه به رونق گرفتن تدریجی بخش‌های مختلف اقتصاد، تقاضا برای تسهیلات سرمایه در گردش در حال افزایش است، همچنین مصرف کنندگان نیز همواره این انتظار بحق را از بانک‌ها دارند که با کم ترین تشریفات اداری بتوانند از وام بانکی برخوردار شوند.


  مدیر عامل بانک رفاه افزود: این در حالی است که دست بانک‌ها بیش از هر زمان دیگری در مقایسه با این حجم از درخواست‌های تامین مالی بسته است، بنابراین بانک‌ها باید پرتفوی منابع و مصارف خود را مدیریت کنند تا به انجام این مهم به طور شایسته نائل آیند.


  دکتر سهمانی گفت: موضوع انطباق با استانداردهای بین‌المللی نظیر نرخ کفایت سرمایه و سایر مقررات روز بانکداری دنیا نیز از جمله مسائلی است که به عنوان شرط لازم برای توسعه تعاملات مالی بین الملل باید هرچه سریع تر عملیاتی شود، چراکه گسترش همکاری‌های صنعتی کشور با سایر ملل نیازمند فراهم بودن زمینه‌های لازم برای انجام تبادلات مالی است.


  وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در خصوص اعمال این استانداردها وابسته به سطوح مختلفی از درون بانک‌ها گرفته تا سهامدار و حتی بانک مرکزی است، تصریح کرد: به طور مثال موضوع اصلاح نسبت‌های مالی به ویژه خارج کردن دارایی‌های سمی از قبیل اموال تملیکی از ترازنامه بانک‌ها موضوعی است که باید بانک‌ها با هماهنگی سهامداران نسبت به آن اقدام کنند.


  دکتر سهمانی با تاکید بر اینکه پیش شرط حضور کارآمد در عرصه بین‌المللی تعیین رتبه اعتباری بانک ها از سوی موسسات رتبه‌بندی بین المللی است، گفت: این موارد باید عملیاتی شوند تا نظام بانکی کشور بتواند به طور طبیعی در سطوح فراملی فعالیت کند و خدمات مورد انتظار را ارائه دهد.


  مدیرعامل بانک رفاه‌ با اشاره به اقدامات انجام شده برای حل این چالش‌ها افزود: بانک مرکزی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی از مدتی قبل برنامه هایی را برای کمک به بازار پول در راستای حل این  مشکلات در نظر داشته که به طور مثال اجرای طرح تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس استاندارد گزارشگری مالی بین المللی IFRSکه سال ۹۵ به مرحله اجرا گذاشته شد در جهت ایجاد شفافیت بیشتر و نزدیک تر کردن بانک‌ها به استانداردهای روز دنیا مطرح شد.


  وی افزود: علاوه بر آن اصلاحات زیادی نیز در ساختار داخلی بانک ها اجرا شده که از آن جمله استقلال واحدهای مدیریت ریسک تطبیق و مبارزه با پولشویی در ساختار سازمانی بانک‌ها را می‌توان نام برد که این مهم مورد تاکید نهادهای رتبه بندی بین المللی به شمار می‌رود.


  دکتر سهمانی ادامه داد: در زمینه اصلاح دارایی‌های بانک‌ها نیز اقداماتی در دست بررسی قرار دارد که به موضوع الزام بانک‌ها به فروش سرمایه‌گذاری‌ها و املاک مازاد و همچنین تأسیس یک شرکت دولتی برای خریداری دارایی‌های سمی بانک‌ها می‌توان اشاره کرد.


  مدیرعامل بانک رفاه کارگران خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و ترغیب سایر بانک‌ها به افزایش سرمایه و نیز برنامه‌ریزی به منظور انجام اصلاحات بنیادی در بازار بورس در جهت افزایش سرمایه این بازار در تامین مالی شرکت های سهامی در کنار طرح‌هایی از قبیل مدیریت نرخ در بازار بین بانکی از سوی بانک مرکزی می‌تواند در رفع هر دو چالش یعنی تقویت توان مالی بانک‌ها در امر مدیریت تقاضای تامین مالی و رعایت استانداردهای بین‌المللی موثر باشد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *