×

آمریکا عوارض تصمیم خود را بپذیرد / دری اصفهانی در بازگشت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران نقش داشته است

 • کد نوشته: 3805
 • ۱۷ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درمورد اظهارات اخیر فرمانده سپاه پاسداران که اگر سپاه را در لیست تروریستی قرار دهند ما نیز ارتش آمریکا را در منطقه غرب آسیا هم سنگ داعش خواهبم دانست، عنوان کرد. وی اظهار کرد: امیدوارم هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای بسیار مهم و استراتژیک را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.

  آمریکا عوارض تصمیم خود را بپذیرد / دری اصفهانی در بازگشت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران نقش داشته است
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اظهارات روز گذشته سرلشگر جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر  این که اگر آمریکا قانون کاتسا را اجرا کند با واکنش  سخت ایران روبرو خواهد شد تصریح کرد:‌ امیدواریم که آمریکایی‌ها در ادامه خطاهای استراتژیکی که تاکنون انجام داده‌اند این اقدام را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.


  پاسخ ایران در ارتباط با کاتسا، قاطع، کوبنده و سخت خواهد بود


  بهرام قاسمی اضافه کرد: اگر آمریکایی‌ها به سمت چنین تصمیمی حرکت کنند پاسخ ایران قاطع، کوبنده و سخت خواهد بود و تصور می‌کنم که در آن هنگام ایالات متحده باید تمام عوارض این تصمیم را بپذیرد چرا که پاسخ ارائه شده قاطع و سخت است و امیدواریم که آنها در این مسیر حرکت نکنند.


  با روسیه و ترکیه در موضوع سوریه در ارتباطیم


  سخننگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه پیش بینی می‌شود در نیمه دوم اکتبر، نشست آستانه هفت برگزار شود در مورد آخرین هماهنگی‌های سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در مورد بحث سوریه گفت: سه کشور  در مورد مسائل سوریه با یکدیگر مشورت و گفت و گو دارند و هماهنگی‌های لازم در این ارتباط صورت می‌گیرد و مباحث در این زمینه روشن است.


  مقایسه فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی با ایران بی‌جا و غلط است


  این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در واکنش به سوالی مبنی بر این که برخی در رسانه‌های غربی موضوع فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی را با ایران مقایسه می‌کنند و دراین ارتباط می‌خواهند یک شباهت سازی انجام دهند گفت: این سخنان بی‌جا و غلط و در ادامه پروژه ایران هراسی است که از سوی دشمنان علیه ایران دنبال می‌شود.


  سفارت‌خانه‌های ایران در خارج از کشور درحد توانشان فعال هستند


  این دیپلمات کشورمان  در پاسخ به سوالی مبنی بر این که به نظر می‌رسد سفارت‌خانه‌های ایران در خارج از کشور از تحرک لازم به خصوص در مورد مسائل اقتصادی برخوردار می‌شوند تصریح کرد: باید بگویم که در شرایط کنونی سفارت‌خانه‌های ایران در خارج از کشور درحد توانشان فعال هستند البته وضعیت کنونی وضعیت مطلوب ما نیست و می‌توانیم به وضعیت بهتری دست پیدا کنیم. در این زمینه طراحی‌ها و برنامه ریزی‌هایی  انجام شده است و امیدواریم با محقق شدن ساختار جدید وزارت خارجه این فعالیت‌ها در مسیر بهتری قرار بگیرد.


  سخنگوی وزارت خارجه گفت: ولی با این سخنان که سفارت‌خانه‌های ایران درخارج از کشور دچار انفعال هستند مخالف هستم و چنین وضعیتی عموما وجود ندارد.


  دری اصفهانی از ارگان دیگری به وزارت خارجه معرفی شده بود


  این دیپلمات ارشدکشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر  این که روزگذشته سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود اعلام کرد که محکومیت دری اصفهانی که گفته می‌شود از اعضای تیم کارشناسی برجام بوده قطعی شده وارتباط او با دو سرویس بیگانه محرز شده است. تصریح کرد:‌صحبت‌هایی که توسط سخنگوی قوه قضاییه به عنوان تصمیمات این قوه مطرح شده است متین است و من در این خصوص اظهار نظری ندارم.


  وی ادامه داد: ایشان (دری اصفهانی) چند دهه است که برای نهادها و ارگانهای ایران تلاش زیادی داشته و همکاری‌های زیادی با وزارت‌خانه‌های مختلف داشتند و در برخی از حوزه‌ها بخصوص مسائل بانکی و اقتصادی در برخی از جلسات کارشناسی برجام به عنوان مشاور فعالیت داشتند.


  بهرام قاسمی خاطر نشان کرد: گفته می‌شود که او در  بازگشت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران  تلاش داشته  در این ارتباط تلاش هایی را انجام داده است.


  وی ادامه داد: وظیفه وزارت خارجه تحقیق و تفحص در مورد روابط پنهانی و درونی افراد نیست و این وظیفه ذاتی سایر  ارگان‌هاست که در مورد روابط پنهانی افراد تحقیقات لازم را داشته باشند و به هنگام در اختیار سایر نهادها از جمله وزارت خارجه بگذارند و در واقع ارگانهای مشخصی در این زمینه مسئولیت دارند و مشخص‌کننده‌ی این نوع روابط وزارت خارجه نیست.


  وی گفت: ایشان را یکی از ارگان‌ها به عنوان متخصص امور بانکی به وزارت خارجه معرفی کرده بود و او در مواقعی در کنار دوستانی که کار اقتصادی می‌کردند فعالیت می‌کردند.


  بهرام قاسمی در پاسخ به این سوال که  آیا او زیر مجموعه آقای بعیدی نژاد بوده است تصریح کرد: من اطلاعی ندارم که ایشان زیر مجموعه آقای بعیدی نژاد بوده یا نه او عضو وزارت خارجه نبود و توسط ارگان دیگری به وزارت‌خارجه معرفی شدند و با بخش اقتصادی وهیات کارشناسی در مواقعی همکاری داشته‌اند.


  قاسمی افزود: فکر می‌کنم که او عضو ستاد برجام نبوده است و اعضای ستاد برجام از اعضای وزارت خارجه هستند و نمایندگان مشخصی از برخی از وزارت‌خانه‌های ذیربط در آن حضور دارند.


  ارسال یک محموله کمک به میانمار با همکاری وزارت بهداشت


  سخنگوی وزارت خارجه در بخشی دیگری از صحبت‌های خود همچنین به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به مسلمانان میانمار و همچنین آوارگان این کشور در بنگلادش اشاره کرد و گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم امروز قرار بود یک محموله کمک دیگری با همکاری وزارت بهداشت برای آوارگان میانمار ارسال شود.


  قاسمی همچنین به سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران اشاره کرد و گفت:‌ نخست‌وزیر ارمنستان و هیات همراهش  در جریان سفر به تهران با تعدادی از مقامات ارشد کشورمان پیرامون روابط دو جانبه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی و گفت‌وگو خواهند کرد.


  وی با به موقع دانستن این سفر تصریح کرد: دستور کار مذاکرات بین مقامات دو کشور مشخص است و در این سفر در مورد همکاری‌های منطقه‌ای گفت‌وگوهای خوبی صورت خواهد گرفت.


  کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان امروز در تفلیس برگزار شد


  وی با بیان این که حوزه قفقاز حوزه مهم و استراتژیکی است و ایران به اهمیت آن واقف است دربخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: امروز نیز کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان به ریاست آقای ربیعی وزیر کار و تعاون در تفلیس برگزار شد.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *