×

مشکلات ۹۶ درصد سپرده گذاران کاسپین حل می‌شود

 • کد نوشته: 4022
 • ۱۸ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات نشست با رئیس دستگاه قضا درباره موسسه کاسپین گفت: براساس جمع‌بندی‌ها با بازگشایی یک خط اعتباری توسط بانک مرکزی مشکلات ۹۶ درصد سپرده گذاران کاسپین در مرحله نخست رفع می شود.

  مشکلات ۹۶ درصد سپرده گذاران کاسپین حل می‌شود
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ایلنا، مسعود پزشکیان درباره آخرین وضعیت سپرده گذاران کاسپین، افزود: چندین جلسه در این خصوص تشکیل و به این جمع‌بندی رسیدیم که یک خط اعتباری توسط بانک مرکزی باز شود.


   نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با باز شدن این خط اعتباری، مشکلات ۹۶ درصد سپرده گذاران کاسپین در مرحله نخست رفع می شود.


  وی ادامه داد: مخالفت‌هایی در این باره صورت گرفت، مبنی بر اینکه افرادی که سپرده بیشتری دارند متضرر می شوند، چراکه تمام سرمایه بانک به این ۹۶ درصد اختصاص می یابد و منابع کمی برای سایر سپرده گذاران می ماند.


  پزشکیان با بیان اینکه در نهایت پس از بحث و بررسی با دولت، قوه قضاییه و مسئولان امنیتی کشور مقرر شد که خط اعتباری برای این ۹۶ درصد باز شود، ادامه داد: بانک مرکزی برای سپرده گذارانی که تا ۲میلیون تومان سپرده داشتند، خط اعتباری در نظر گرفت اما قرار نبود سپرده آنها کم شود.


  وی در ادامه توضیح داد: به دلیل مشکلات و کمبود سرمایه ۱۰ درصد سپرده آنها نگه داشته شد و سود پس از سال ۹۴ را نیز محاسبه نکردند؛ البته نه اینکه نخواهند پرداخت کنند، بلکه در حال حاضر اصل پول پرداخت می شود و سپس در گام بعدی پس از فروش تمامی اموال و دارایی‌ها و احصاء وام ها ۱۰ درصد پول نگه داشته شده و سود پرداخت می شود.


  نماینده مردم تبریز در مجلس یادآور شد: موسسه کاسپین و تعیین هیئت مدیره آن به این دلیل بود که روند بازگشت سپرده، سپرده گذاران و اموال تسریع شود، لذا هرچه منابع با محاسبه و شروع فروش دارایی ها به دست آید، سپرده سپرده گذاران بیش از ۲۰۰ میلیون پرداخت می شود.


   


  اموال و املاک شناسایی شده در سایت قرار می گیرند


  پزشکیان با بیان اینکه هفته گذشته جلسه‌ای در دفتر آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با حضور برخی اعضای کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی تشکیل شد، افزود: نهایتا مقرر شد تیمی متشکل از بانک مرکزی، مجلس قوه قضاییه و نماینده سپرده گذاران تشکیل شود، تا اطلاعات اموال و املاک را بررسی کند و واقعیت‌ها را به صورت شفاف در سایت قرار دهد تا مشخص شود که مجموع دارایی ها چه میزان بوده و چه میزان قیمت گذاری شده و بر اساس آن اگر شخصی اعتراضی دارد اعلام کند، تا کاری پنهانی انجام نشود.


  وی ادامه داد: پس از اینکه اموال شناسایی شد، تیم روی پیشنهادات کار می‌کند و با اطلاع رسانی در سایت فروش اموال بر اساس قوانین مقررات و در نظر گرفتن نظرات سپرده گذاران عملیاتی می‌شود.


  پزشکیان با بیان اینکه اعتراضاتی درباره اینکه سپرده برخی سپرده گذاران تا ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت نشده است، اظهار کرد: مقرر شده تیمی به این منظور تشکیل شود تا مشخص شود که افرادی که تا ۲۰۰ میلیون تومان سپرده داشته اند چه میزان به حقوق خود رسیدند، اما  سود و ۱۰ درصد سپرده سپرده گذاران پس از فروش تمامی اموال دارایی‌ها در صورت وجود منابع پرداخت می‌شود.


  وی ادامه داد: البته مقرر شده بود که تمامی کسانی که در بانک سپرده گذاشته اند حتی تا میلیاردها تومان، فقط تا ۲۰۰ میلیون تومان بگیرند نه اینکه افرادی که تا ۲۰۰ میلیون سپرده گذاشته‌اند.


   نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه دارایی های کاسپین بیشتر شرکت، زمین و پروژه بوده و پول نیست، تصریح کرد: این اموال و دارایی ها باید به فروش برسد و تبدیل به منابع شود، البته بانک مرکزی به اندازه میزان دارایی‌هایی که وجود دارد ردیف اعتباری باز کرده است ولی با این حال بخشی از دارایی ها وجود دارد که خط اعتباری آن باز نشده است.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *