اظهارات یک مقام خارجی نمی‌تواند اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار دهد


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص سیاست‌های آمریکا در قبال برجام و ایران گفت: اقتصاد ایران بسیار بزرگتر از آن است که با سخنرانی یا صحبت یک مسئول دولت دیگر در آن تاثیرات بیش از اندازه ایجاد شود.


وی ادامه داد: الحمدالله مناسبات ما به طور روز افزون با اقتصاد جهانی روبه افزایش بوده و اتفاقا این موضع گیری‌های نسنجیده ونابخردانه‌ای که دولت جدید آمریکا اتخاذ و اظهار کرد، باعث شده که دیگران در جهان از جمله اتحادیه اروپا به همکاری نزدیک‌تر با ایران علاقمند شوند و اظهاراتشان رامی‌بینیم.


معاون اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد:صف حامیان ایران منسجم‌تر و و صف حامیان آمریکا بسیار کمتر شده و آمریکا در این موضع منزوی‌تر شده است. به همین جهت فرصت افزایش و تقویت مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورهای جهان بیشتر از گذشته است، بخصوص اگر به این توجه کنیم که با اتخاذ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما اکنون در شرایط بهتری از گذشته در ایستادگی روی پای خود هستیم.


نهاوندیان تصریح کرد: ذخیره کالاهای اساسی ما را می‌توان امروز با سال ۱۳۹۲ مقایسه کرد، شرایط فروش صادراتی ما را می‌توان نگاه کرد. تولیدات و نرخ رشد و پایین آمدن تورم، در مجموع با این مقایسه شرایط اقتصادی ایران را در شرایط بسیار بالاتری از گذشته خواهیم دید.


معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در ادامه بیان کرد: من تاثیرات اینگونه لفاظی‌ها را خیلی جدی نمی‌بینم و این کاملا به انسجام  و در صحنه بودن ملت ما بستگی دارد و هرکس در هر کجا ، می تواند نقش‌آفرین باشد و ما یک بار دیگر از این امتحان سرافراز بیرون می آییم.


نهاوندیان تصریح کرد: همچنان که آقای رئیس‌جمهور امروز در دولت فرمودند، برجام اکنون یک آزمونی درصحنه جهانی شده و معلوم می شود آن دولتی که یاغیانه، مقررات بین‌المللی را زیر پا می گذارد، کیست و آن کشور، ملت و دولتی نیز که احترام بین‌المللی را به سوی خود جلب می کند و مورد حمایت همه کشورهای جهان به جز دو کشور قرار دارد، دولت و نظام ایران است.


وی افزود: یک صحنه انتخاب بین‌المللی رخ داده که مواضع حکیمانه، خردمندانه و اخلاقی ایران در آن مورد تحسین جامعه جهانی است و مطمئنا به جایگاه بین‌المللی کشورمان کمک خواهد کرد.


معاون اقتصادی رئیس‌جمهور همچنین درخصوص نوسانات بازار ارز با توجه به اتفاقات اخیر، گفت: یکی از توفیقاتی که در این چند سال اخیر به دست آمد، کاهش التهابات و نوسانات در بازار ارز در کنار آرامش عمومی در سطح قیمت‌ها و تورم بود، این رویکرد استراتژیک دولت بوده و ادامه پیدا خواهد کرد.


وی ادامه داد: بعضی نوسانات از عوامل اقتصادی و روانی ایجاد می شود، اما همچنان که در سال ۹۵ هم دیدیم، ما حرکت رو به بالایی داشتیم اما بعد این موضوع جبران شد و کسانی که سوداگرانه وارد بازار شده بودند، متحمل زیان‌هایی شدند.


نهاوندیان با بیان اینکه سیاست ارزی دولت تغییری نکرده است، افزود: این سیاست شناور مدیریت شده است و حفظ ثبات به صلاح اقتصاد کشور است.


معاون اقتصادی رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: تبعا فعالان اقتصادی سابقه دار نیز به این موضوع بلندمدت نگاه می کنند. بعضی از شتابزدگی های کوتاه مدت ممکن است به ضرر سوداگران منجر شود و بانک مرکزی نیز با توجه به گشایش‌های بعد از برجام در شرایط بسیار خوبی قرار دارد لذا می توان با اطمینان پیش بینی کرد که آرامش بازار ارز ادامه پیدا می کند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *