یک گروه مالی ایتالیایی در ایران سرمایه گذاری می کند


به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از فایننشیال تایمز ، آزیموت که یک گروه ۴۸ میلیارد یورویی مستقر در میلان است، ۲۰ درصد سهم در شرکت مدیریت دارایی انتخاب مفید را به مبلغ نامعلومی خریداری خواهد کرد.


سرجیو آلبارلی، مدیرعامل آزیموت اظهار کرد: ما به دنبال فرصتی برای سرمایه‌گذاری در یک بازار بسیار جالب هستیم. ایران تاریخ بزرگی دارد.


بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه با جمعیت حدود ۷۸ میلیون نفر، بازار جذابی برای سرمایه‌گذاران خارجی است زیرا ذخایر نفت، گاز و معدنی عظیمی دارد و پس از سال‌ها تحریم‌های اقتصادی، به زیرساخت نیاز دارد. جمعیت تحصیلکرده و جوان این کشور چشم انداز وسوسه کننده‌ای برای گروه‌های خدمات مالی ایجاد کرده است. تهران نیز مشتاق سرمایه‌گذاری خارجی بوده و تلاش می‌کند مدیران دارایی، صندوق‌های سرمایه دولتی و صندوق‌های بازنشستگی اروپایی را جذب کند.


با این همه توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ راه را برای سرمایه‌گذاری خارجی به طور کامل هموار نکرده است. شرکت‌های آمریکایی حرکت چندانی در این زمینه نداشتند، زیرا بسیاری از تحریم‌های یک جانبه آمریکا به قوت خود باقی‌مانده‌اند و برجام تنها مجازات برای سرمایه‌گذاران غیرآمریکایی که با ایران همکاری می‌کنند را لغو کرده است. اما بانک‌های بزرگ جهانی که در آمریکا فعالیت دارند محتاط مانده و برای همکاری در ایران تمایلی نشان نمی‌دهند.


 مارتین رابینسون، مشاور شرکت کنترل ریسک با اشاره به ۱۵.۱ میلیارد دلار جریمه که از سوی رگولاتورهای آمریکایی در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ علیه گروه‌های مالی شامل اچ اس بی سی و استاندارد چارترد صادر شد، اظهار کرد: همچنان نگرانی‌هایی در جامعه مالی برای همکاری با ایران وجود دارد.


آزیموت اعلام کرد این شرکت و شرکت مفید تضمین کرده‌اند که این شراکت مطابق با مقررات تحریم‌های اقتصادی خواهد بود.


انتخاب مفید بخشی از گروه خصوصی مفید ایران است که یک شرکت هلدینگ با ۸۹ میلیون دلار دارایی است.


آزیموت از طریق “ای زد اینترنشنال هلدینگ” که واحد این شرکت در لوکزامبورگ است، سهام مفید را خریداری خواهد کرد. آزیموت و مفید همچنین قصد دارند یک صندوق برای سرمایه‌ گذاران خارجی به منظور سرمایه‌ گذاری در ایران در لوکزامبرگ تشکیل دهند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *