اولین گام راخوی در فعال‌سازی قانون موسوم به «گزینه هسته‌ای»


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در کنفرانس خبری در کاخ ریاست‌جمهوری در مادرید در تهدیدی ضمنی گفت که این اعلام رسمی بر اساس مفاد قانون اساسی که دولت مادرید را به مداخله در امور کاتالونیا و تحت کنترل گرفتن برخی یا تمامی اختیارات منطقه‌ای آن مجاز می‌کند، ضروری است.


به نظر می‌رسد راخوی با این اظهارات اولین گام را در جهت فعال سازی بند ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا که به “گزینه هسته‌ای” معروف است برداشته است.


این بند به نخست وزیر این امکان را می‌دهد تا خودمختاری سیاسی منطقه کاتالان را لغو کرده و کنترل منطقه را به دست بگیرد.


راخوی گفت: کابینه موافقت کرده است از دولت کاتالان رسما سوال شود استقلال را تایید می‌کند یا خیر. پاسخ رییس کاتالان گام‌های بعدی را برای چند روز آینده مشخص می‌کند.


وی تاکید کرد در این راستا محتاطانه و مسئولانه عمل خواهد کرد.


شب گذشته رهبر کاتالان‌ها در سخنرانی خود در پارلمان کاتالونیا خواهان مذاکره و توافقی جدید با دولت مادرید شد و اعلام استقلال این منطقه را به زمان دیگری موکول کرد.


کارلس پودجمون در این سخنرانی گفت نسبت به نتایج همه‌پرسی مقید است اما در ابتدا به دنبال راهکاری مبتنی بر مذاکره با اسپانیا خواهد بود.


رهبر منطقه کاتالونیا اقدام برای اعلام رسمی استقلال را به پارلمان این منطقه واگذار کرد و در عین حال از نمایندگان خواست در راستای ایجاد امکان مذاکره با مادرید، این اقدام را به زمان دیگری موکول کنند.


پوجدمون به خشونت‌های رخ داده در جریان این همه‌پرسی پرداخت و گفت: اقدامات بسیاری برای جلوگیری از رأی دادن افراد به عمل آمد اما ما در نهایت همه‌پرسی را برگزار کردیم.


او اظهار کرد که یکپارچگی کاتالونیا و اسپانیا دیگر قابل تداوم نیست و از شهروندان این منطقه خواست به اعلام نظر و خواست خود ادامه دهند و تسلیم تهدیدها نشوند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *