جاماندگان از مهر؛ یک‌سوم افغان، یک‌سوم آموزش ناپذیر


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایسنا، علی باقرزاده از کاهش یک و نیم میلیون نفری افراد بی سواد در کشور خبر داد و گفت: یک رشد قابل قبولی را در این حوزه کشور شاهد بودیم، به طوری که از میانگین برنامه‌های جهانی نیز جلوتر هستیم.


باقرزاده گفت: در ۱۵ سال منتهی به ۲۰۱۵ در قالب آموزش برای همه به عنوان سند جهانی در دنیا توانسته اند به اهداف مورد نظر به ویژه رشد یک درصدی باسوادی دست پیدا کنند به طوری که هم اکنون تعداد ۸۰۰ میلیون نفر  بی‌سواد در دنیا برآورد شده است که ۲۵۰ میلیون نفر این افراد زیر ۱۷ سال هست.


وی با یادآوری اینکه به جای سواد نوشتن و خواندن امروزه ارزیابی سواد براساس مهارت‌های افراد مورد توجه و سنجش قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: فعالیت ۵ ساله ما با میانگین فعالیت ۱۵ ساله جهانی در حوزه سوادآموزی برابری می‌کند.


رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه تصریح کرد: از سال ۸۶ تا ۹۰ در یک برنامه ۵ ساله نرخ باسوادی را ۲ دهم درصد در کشور ارتقاء دادیم به طوری که در سال ۹۱ تا ۹۵ این رقم ۱۴ برابر شده و تعداد افراد باسواد به یک و نیم میلیون نفر افزایش یافته است.


وی به پیچیدگی کار و سختی این امر در بالا بردن نرخ باسوادی در سطوح بالا اشاره کرد و افزود: ما همچنان با پراکندگی مناطق بی سواد، کاهش تقاضا و دسترسی برای سوادآموزی و ضرورت ارتقای کیفیت آموزشی و یادگیری روبرو هستیم که در این زمینه با تدبیری مناسب می‌توان مشکلات را برطرف کرد.


رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به وضعیت استان اردبیل در این زمینه نیز اشاره کرد و افزود: در ۵ سال گذشته ۷ دهم درصد و در چند سال اخیر حدود ۵.۴ رشد باسوادی در این استان اتفاق افتاده است که به نسبت سال‌های گذشته یک جهش ۸ برابری را شاهد هستیم.


باقرزاده به جنبه‌های منفی بی سوادی نیز اشاره کرد و اظهار کرد: افراد بی سواد به دلیل یاد نگرفتن اصول خودمراقبتی و همچنین آشنا نبودن با قوانین راهنمایی و رانندگی بیشتر در معرض بیماری‌ها و تصادفات قرار دارند و در عین حال ضرورت دارد در جامعه سواد سیاسی و اقتصادی افراد به نسبت شرایط کنونی جامعه ارتقاء یابد.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *