×

وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال

 • کد نوشته: 4230
 • ۲۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • پیش بینی کارشناسان از وضعیت مسکن در نیمه دوم سال جاری حاکی از آن است که احتمالا در این شش ماهه مسکن افزایش ۱۰ درصدی قیمت خواهد داشت.

  وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال
 • به گزارش  پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران این روزها تحت تاثیر پنج عامل محرک نزدیک شدن قیمت به کف، رشد نسبی ارزش افزوده بخش ساختمان، التهاب بازار اجاره در تابستان امسال، کاهش نرخ سود بانکی و انتظار برای کاهش سود تسهیلات مسکن، مسیر خود را برای ورود به دوره رونق طی می‌کند. پیش بینی کارشناسان از قیمت آینده مسکن افزایش ۱۰ درصد را متناسب با نرخ تورم نشان می دهد؛ هرچند عمده کارشناسان معتقدند جهش قیمتی در کار نخواهد بود. یکی از دلایل عدم جهش یکباره قیمت مسکن بازگشت این بازار به مسیر قبل از سال ۱۳۸۴ است که دولت یازدهم مجددا این بازار را از طریق نظام پس انداز مبتنی بر تقاضای واقعی تجهیز می کند.


  طی روزهای اخیر نرخ دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان عبور کرد. تجربه نشان داده با اینکه رشد قیمت دلار در کوتاه مدت اثر منفی در بازدهی بخش مسکن دارد، در بلندمدت به افزایش قیمت مسکن منجر می شود.


  همچنین بررسی رشد ارزش افزوه بخش ساختمان از سال ۱۳۹۱ نشان می دهد که این بخش پس از یک دوره طولانی رکود، هم اکنون به رشد مثبت رسیده است. رشد این بخش در دوره سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۳.۶-، ۳.۱-، ۰.۴-، ۱۳.۵- و ۱۴.۹- بوده اما بر اساس آمار جدید فعالیتهای بخش ساختمان پس از ۱۸ فصل رشد مداوم منفی، در زمستن سال ۱۳۹۵ به رشد مثبت ۴ درصد رسیده است که افزایش صدور پروانه های ساختمانی دلیل این رشد اعلام می شود.


  تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر تهران در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۵ نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش ۴۰.۶ درصدی را تجربه کرده و در مجموع افزایش صدور پروانه های ساختمانی در کل مناطق شهری کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته نسبت به فصل مشابه سال قبل به ۲۰.۴ درصد رسیده است.


  همچنین شورای پول و اعتبار طی هفته های اخیر بانکها را مکلف کرده بیش از ۱۵ درصد سود به سپرده ها پرداخت نکنند. این اقدام در صورت جدیت و پیگیری  می تواند منجر به کاهش جذابیت سپرده گذاری و ورود سرمایه ها به بخش مسکن شود.


  انتظار برای ورود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به بازار مسکن کل کشور نیز می تواند مقداری خرید و فروش را افزایش دهد. از ابتدای سال ۱۳۹۴ که صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی ها) با نرخ سود توسط بانک مسکن راه اندازی شد تا کنون ۲۸۲ هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند که رقمی بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و پیش بینی می شود بانک مسکن نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان روی آن بگذارد و این پول به بازار مسکن تزریق شود.


  البته از زمان راه اندازی این صندوق که سود آن در یک روند تدریجی از ۱۴ به ۱۳، ۱۱ و سپس به ۹.۵ درصد کاهش یافت، تنها ۲۰ هزار نفر تسهیلات دریافت کرده اند. علت این مساله این است که در روزهای ابتدایی استقبال از این تسهیلات پایین بود و به تدریج بالا رفت. به همین دلیل زمان سررسید بخش عمده ای از تسهیلات هنوز فرا نرسیده و احتمالا در سال آینده عمده تقاضا از طریق این صندوق وارد بازار مسکن خواهد شد. همچنین گفته می شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاداتی برای کاهش سود و افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات خانه اولی ها ارایه کرده که توسط بانک مرکزی در حال بررسی است.


  اهمیت این ۱۵ هزار میلیارد تومان این است که متکی به بودجه دولت نیست و توسط مردم انجام می شود. بنابراین توسعه پایداری را تضمین می کند؛ زیرا تقاضاها به تدریج وارد بازار مسکن خواهند شد و شوک قیمتی ایجاد نخواهند کرد.


  حسام عقبایی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک ـ درخصوص پیش بینی از قیمت مسکن شهر تهران می گوید: نیمه دوم سال جاری پایان دوره رکود مسکن خواهد بود اما جهش قیمت نخواهیم داشت. پیش بینی من افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم است.
  مظنه قیمت مسکن شهر تهران بر اساس معاملات انجام شده در مهرماه ۱۳۹۶

  محله

  متراژ

  سن بنا

  قیمت (تومان)

  یافت آباد

  ۵۰ متر

  ۱۰ سال

  ۸۰ میلیون

  باغ آذری

  ۴۷ متر

  ۵ سال

  ۱۱۲ میلیون

  جوادیه

  ۵۲ متر

  ۸ سال

  ۱۱۶ میلیون

  شوش

  ۴۸ متر

  ۲ سال

  ۱۲۰ میلیون

  هفده شهریور

  ۷۱ متر

  نوساز

  ۱۷۳ میلیون

  افسریه

  ۷۳ متر

  ۱۳ سال

  ۲۳۵ میلیون

  تهرانپارس

  ۷۵ متر

  ۱۶ سال

  ۲۰۰ میلیون

  بلوار ابوذر

  ۷۲ متر

  ۵ سال

  ۲۵۸ میلیون

  ارامنه جنوبی

  ۹۶ متر

  ۶ سال

  ۲۸۲ میلیون

  شمس آباد

  ۸۷ متر

  ۸ سال

  ۴۹۰ میلیون

  جنت آباد

  ۱۱۵ متر

  ۱۷ سال

  ۵۰۵ میلیون

  امامت

  ۹۷ متر

  ۲ سال

  ۵۲۵ میلیون

  شاهین

  ۹۹ متر

  ۴ سال

  ۵۴۸ میلیون

  اختیاریه

  ۶۵ متر

  نوساز

  ۵۶۳ میلیون

  ازگل

  ۱۳۰ متر

  نوساز

  ۶۱۵ میلیون

  لویزان

  ۱۰۵ متر

  ۱۵ سال

  ۶۲۰ میلیون

  مجیدیه

  ۱۲۷ متر

  نوساز

  ۶۸۷ میلیون

  آپادانا

  ۱۴۹ متر

  ۹ سال

  ۷۳۶ میلیون


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *