جزئیاتی از عبارات نادرست ترامپ در مورد ایران


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، دونالد ترامپ در سخنرانی روز جمعه خود درباره توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، عبارات و گزاره‌هایی را به کار برد که توسط بسیاری از تحلیل‌گران مورد نقد قرار گرفته‌اند.  رویترز بعضی از این گزارش‌ها را مورد بررسی قرار داده است.  


ایران قبل از توافق هسته‌ای در آستانه فروپاشی بود


بسیاری از تحلیل‌گران سیاست خارجی آمریکا بر این عقیده‌اند که هیچ دلیلی وجود ندارد که بگوییم با آنکه اقتصاد ایران و به ویژه صنعت نفت در نتیجه این تحریم‌های فلج‌کننده بسیار آسیب دید، در حال فروپاشی بود. این تحلیلی است که خود کارشناسان وزارت خارجه آمریکا ارائه کرده‌اند و عقیده دارند که پشت چنین گزاره‌ای هیچ سند و مدرکی وجود ندارد.


به عنوان مثال مایکل سین، کارشناس بخش خاورمیانه مؤسسه واشنگتن که در زمان جورج بوش از کارکنان امنیت ملی آمریکا بود، عنوان کرد «هیچ شواهد و مدارکی وجود ندارد که من را قانع کند که دولت ایران در حال فروپاشی بود».


او همچنین ادامه داد که «تحریم‌ها تأثیر بسیار قدرتمندی بر اقتصاد ایران گذاشتند به ویژه تحریم‌های نفتی اما سخن گفتن از فروپاشی دولت ایران گزافه‌گویانه است».


سین بر این عقیده است که فشارهای بین‌المللی علیه تهران باعث یکپارچگی داخلی جامعه ایران شد و دولت جمهوری اسلامی در نتیجه این تحریم‌ها نه تنها در آستانه فروپاشی نبود، بلکه قدرتمندتر شد.


ایران حدود ۱۰۰ میلیارد دلار به تروریسم کمک می‌کند


ترامپ در این سخنرانی خود ادعا کرد  که توافق هسته‌ای با ایران باعث خارج شدن ایران از فشارها و باز شدن مجراهای پولی از جمله ۱۰۰ میلیارد دلار پول بود که در خدمت تروریسم به کار گرفته شد.


اما کارشناسان می‌گویند این ۱۰۰ میلیارد دلار از پیش متعلق به خود کشور ایران بود که در نتیجه تحریم‌ها بلوکه شد و بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی این مبالغ آزاد شدند.


کارشناسان همچنین می‌گویند  که ایران حدود ۲۰ میلیارد دلار از این مبلغ را به دلیل بدهی‌اش بابت پروژه‌های زیرساختی به کشور چین داد و برآوردها حاکی از این است که ایران تنها بین ۳۵ تا ۶۰ میلیارد دلار از این مبالغ نصیبش شد که با ۱۰۰ میلیارد دلاری که ترامپ ادعا می‌کند در خدمت تروریسم قرار گرفته است، تفاوت بسیاری دارد.


ایران بارها و بارها برجام را نقض کرده است


از جمله ادعاهای دیگر ترامپ در این سخنرانی این بود که ایران بارها برجام را نقض کرده است و مثالی می‌زند مبنی بر این که ایران مقدار آب سنگین خود را بیش از حد مجاز که ۱۳۰ متر مکعب است افزایش داده است و از طرف دیگر ایران نتوانسته است انتظارات ما را برآورده کند.


این سخنان در حالی زده شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیده‌بان هسته‌ای ایالات متحده  که مسئول نظارت بر این توافق هسته‌ای بودند گفتند که تهران کاملا به برجام پای‌بند بوده است و خود دونالد ترامپ هم دوبار پیش از این آن را تأیید کرده است و تمامی تعهدات مربوط به این توافق هسته‌ای از طرف ایران اجرا شده است.


یوکیا آمانو بعد از سخنرانی ترامپ گفت: «در حال حاضر، ایران به صورت تمام و کمال پای‌بندی خود را به توافق هسته‌ای نشان داده است».


رابرت آینهورن کارشناس عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای که در دولت اوباما فعالیت می‌کرد و اکنون در مؤسسه بروکینگز مشغول فعالیت است گفت: «اینکه ایران بارها و بارها توافق هسته‌ای را نقض کرده است حرفی گزافه‎گویانه است، تنها تعداد بسیار کمی نقض وجود داشت که البته ایران آنها را سریعاً تصحیح کرد که آن هم شامل تجاوز  بسیار کمی از حد ۱۳۰ متر مکعبی آب سنگین است».


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *